Zupa paprykowa
Boska zupa paprykowa w wersji zupy krem, to jedna z pyszniejszych propozycji na lato i nie tylko. Zupa krem z papryki powstaje tylko z kilku najważniejszych składników. Można ją też podać na wiele sposobów!
- prosta zupa na bulionie drobiowym lub warzywnym
- tylko kilka najważniejszych i łatwo dostępnych składników
- jedna z lepszych zup na wszelkie domowe imprezy i nie tylko
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania zupy łącznie: 40 minut
Liczba porcji: 1150 ml zupy
Kaloryczność kcal: 70 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 3 duże czerwone papryki - 660 g
- 2 średnie pomidory - 300 g
- 1 średnia cebula - 150 g
- 4 większe ząbki czosnku
- 2 łyżki masła klarowanego
- 2 szklanki domowego bulionu warzywnego lub drobiowego - 500 ml
- przyprawy: łyżeczka słodkiej papryki, pół płaskiej łyżeczki soli, po sporej szczypcie pieprzu i chili
Zupa krem z papryki
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się jaka mniej więcej ilość w jest potrzebna do zrobienia danego dania.
Do ugotowania zupy paprykowej polecam garnek o pojemności minimum 2 l.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. W kaloriach nie uwzględniłam dodatków w postaci ziół i sera białego koziego, które znajdują się na zdjęciu gotowej zupy. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1150 ml zupy krem z papryki.
Zupa paprykowa przepis
Zupę paprykową krem szykuję w jednym garnku, więc i cebulkę z czosnkiem podsmażam w garnku.
W garnku, w którym będziesz gotować zupę roztop dwie łyżki masła, najlepiej klarowanego. Możesz też użyć delikatnej oliwy z oliwek. Cebulę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Możesz sięgnąć po zwykłą cebulę lub po delikatniejszą cebulę cukrową.
Do garnka dodaję poszatkowaną cebulę i podsmażam dziesięć minut na bardzo małej mocy palnika. Cebula ma się tylko zeszklić. Następnie obieram cztery większe ząbki czosnku i kroję je na mniejsze kawałki. Dodaję do cebuli i całość podsmażam jeszcze pięć minut. Przez cały proces podsmażania cebuli a potem cebuli z czosnkiem, nie przykrywam garnka przykrywką. Mieszam też co jakiś czas całość przy pomocy drewnianej łyżki.
W trakcie podsmażania cebuli z czosnkiem, możesz przygotować papryki. Papryki umyj pod zimną, bieżącą wodą pokrój na cztery części. Wykrój gniazda nasienne a ćwiartki pokrój na mniejsze kawałki.
Oprócz papryki umieść też w garnku pomidory. Pomidory umyj pod zimną, bieżącą wodą i obierz cienko ze skórki. Ja skórkę obieram przy pomocy specjalnej obieraczki do warzyw. Możesz też lekko naciąć pomidory przy wgłębieniu po szypułce. Następnie sparzyć je wrzątkiem i zdjąć palcami cienką skórkę. Pomidory pokrój na większe kawałki.
Całość zamieszaj i duś pod przykryciem, przez 20 minut na małej mocy palnika. Następnie dodaj przyprawy: łyżeczka słodkiej papryki, pół płaskiej łyżeczki soli, po sporej szczypcie pieprzu i chili.
Wlej dwie szklanki bulionu. Bardzo często sięgam po bulion warzywny, jednak do tej zupy polecam odlać 500 ml samego bulionu z rosołu gotowanego na mięsie z indyka lub kurczaka. Taką zupę bazę można łatwo ugotować z użyciem zestawu warzyw rosołowych oraz porcji rosołowej z indyka (skrzydło oraz szyja z indyka) lub też z korpusu i pałek kurczaka.
Krem z papryki gotuj na małej mocy palnika ostatnie 15 minut, bez przykrywki.
Po tym czasie zupa jest prawie gotowa. Przyszła kolej na miksowanie. Polecam użyć do tego blendera ręcznego typu żyrafa. Ja zazwyczaj nie miksuję tej zupy na idealnie gładki krem.
Po zmiksowaniu sprawdź smak zupy i zdecyduj, czy chcesz do niej dodać jeszcze trochę soli lub pieprzu. Swój krem paprykowy podałam z serem białym kozim, cienkim szczypiorkiem i z natką pietruszki.
Zupa paprykowa jest podobna do przepisu na krem z pomidorów. Możesz ją zatem podać z podobnymi dodatkami. Polecam: ser mozzarella, ser biały kozi, ser typu parmezan oraz ser cheddar, ser feta lub też ser gorgonzola. Jeszcze bardziej kremowy i łagodny smak zupy osiągniesz dodając do niej słodką śmietankę 30 %, chlust delikatnej oliwy lub łyżkę mascarpone. Krem z papryki zawsze dobrze smakuje z grzankami, świeżym pieczywem lub groszkiem ptysiowym.
Zupę możesz też podać z prażonymi płatkami migdałów, pestkami słonecznika lub dyni.
Smak zupy zaostrzysz przez dodatek chili lub też większej ilości czarnego pieprzu. Z zieleniny polecam natkę pietruszki, świeżą kolendrę, szczypiorek, bazylię oraz oregano.
Smacznego.