Zupa cebulowa
Cudownie smaczna zupa cebula z grzankami, to świetny pomysł na pyszny obiad. Mój przepis jest bardzo prosty a przy tym ma w sobie coś wyjątkowego. To francuska zupa cebulowa, którą śmiało zrobisz w swoim domu.
- prosta i jednocześnie wykwintna zupa cebulowa
- tylko kilka łatwo dostępnych składników
- zdjęcia i opis wykonania krok po kroku
- wiele porad i zamienników produktów
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania zupy: 1 godzina 25 minut
Czas zapiekania w piekarniku: 10 minut
Liczba porcji: 1000 g zupy
Kaloryczność kcal: 170 w 100 g zupy
Składniki na zupę cebulową
- 1 kg cebuli zwyczajnej - 5 dużych cebul
- 80 g masła klarowanego - niecałe pół kostki
- 3/4 szklanki białego wina wytrawnego
- 500 ml bulionu wołowego
- 5 średnich ząbków czosnku
- zioła i przyprawy: łyżeczka tymianku, po pół łyżeczki soli i pieprzu, płaska łyżeczka cukru, 2 liście laurowe
Składniki na grzanki
- pół długiej bagietki pszennej
- 2 łyżki delikatnej oliwy z oliwek
- 50 g sera Gruyère lub innego sera typu parmezan
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ nawet bulion użyty przez Ciebie może mieć inną ilość kalorii od tego, którego użyłam ja. Nie policzyłam kalorii z dodatkiem grzanek z serem.
Do zupy cebulowej dodałam domowy bulion wołowy. Zapraszam do skorzystania z mojego sprawdzonego przepisu. Zawsze gotuję więcej bulionu i zamrażam go w porcjach po 500 ml, by w dowolnym momencie rozmrozić go do zupy lub sosu.
Zupa cebulowa pojawia się w naszym domu od czasu do czasu. Zauważyłam, że gotuję ją częściej w deszczowe dni. Zdarza mi się szykować tę zupę również dla gości. Wówczas gotuję ją dzień wcześniej i w dniu podania tylko zapiekam z grzankami w piekarniku. Wszyscy są jednocześnie zachwyceni i zaskoczeni.. polecam!
Zupa cebulowa
Zupę cebulową szykuję zawsze w jednym naczyniu. Jest to albo głęboka patelnia z grubym dnem, albo ulubiony garnek o "wygodnej" pojemności około czterech litrów. W wybranym naczyniu umieść około 80 gramów masła klarowanego. Możesz też użyć 40 gramów masła i 40 g oliwy z oliwek. Poczekaj, aż masło się roztopi i nagrzeje.
Do masła dodaj obrane i pokrojone w piórka cebule. Przyznaję, że nie kroję cebuli jakoś specjalnie cienko. W procesie karmelizacji cebula bardzo się kurczy i jest super miękka. Mogłoby się wydawać, że obranie i pokrojenie kilograma cebuli zajmuje strasznie dużo czasu, jednak to tylko kilka minut płaczu :)
Ustawiam średnią moc palnika i smażę cebulę bez przykrycia przez około 20 minut. Co kilka minut mieszam cebulę drewnianą łyżką. Gdy cebula jest już zeszklona i miękka można do niej dodać sól, cukier i listki laurowe. Smaż cebulę kolejne 20 minut.
Po około 20 minutach cebula zarumieni się, puści więcej płynu i jeszcze zmniejszy objętość. Dodaj do niej pieprz oraz czosnek przepuszczony przez praskę i tymianek. Jeśli masz świeży tymianek, to użyj go zamiast suszonego. Wymieszaj cebulę i smaż dalej nie zapominając o mieszaniu jej w garnku.
Po 10 minutach wlej 3/4 szklanki białego wytrawnego wina. Sięgnij po dobre wino o głębokim smaku. Białe wino możesz zastąpić Wermutem, który jest winem aromatyzowanym. Zawiera dodatkowo zioła i przyprawy korzenne. Wermut często dosładzany jest cukrem lub karmelizowanym cukrem (dla koloru). Ja wolę dodać białe wino wytrawne. Karmelizowana cebula jest według mnie wystarczająco słodka.
Jeśli jednak chcesz, by zupa była słodsza, to polecam właśnie wermut lub dodatkowo odrobinę koniaku lub brendy. Jeśli nie chcesz dodawać alkoholu do zupy, to możesz go pominąć. Polecam jednak dodać chociaż pół szklanki białego wina. Wino po wlaniu odparowuje zostawiając w zupie charakterystyczny smak i aromat. Polecam spróbować.
Tak więc po wlaniu wina zamieszaj zupę i gotuj ją przez kilka minut bez przykrycia, aż większość wina odparuje.
Na koniec wlej jeszcze minimum 500 ml (dwie szklanki) esencjonalnego bulionu wołowego. Z tą ilością bulionu zupa będzie dość gęsta. Możesz zatem wlać więcej bulionu... jak wolisz.
Z reguły najlepszy do zupy cebulowej jest bulion wołowo warzywny. Jeśli jednak masz tylko bulion drobiowy lub tylko bulion warzywny, to możesz go użyć. Świetnie sprawdza się bulion wołowo drobiowy. Bardzo ważne jest to, by był to esencjonalny wywar.
W końcu przykryj garnek przykrywką i gotuj zupę cebulową przez ostatnie 30 minut na malutkiej mocy palnika. Zupa powinna tylko lekko mrugać.
Po ostatnich 30 minutach gotowania zupa cebulowa jest już gotowa. Możesz podać ją od razu, lub po przestudzeniu odstawić do lodówki i podać po 2-3 dniach od ugotowania. Najpyszniejsza jest jednak zapiekana z grzankami.
Zupa cebulowa z grzankami
Długą bagietkę pszenną pokrój w poprzek na cienkie kromki. Każdą kromkę posmaruj z obu stron delikatną oliwą z oliwek. Nagrzej dużą patelnię z grubym dnem. Na nagrzaną patelnię kładź kawałki bagietki i podpiekaj z obu stron na rumiano.
Zupę cebulową umieść w wygodnym naczyniu do zapiekania. Polecam żeliwne patelnie i garnki.
W naczyniu z zupą umieść grzanki, zaś na grubych oczkach zetrzyj ser Gruyère. Ser szwajcarski jest bardzo smaczny i super zdrowy. To ser robiony z mleka krowiego o delikatnym, lekko orzechowym smaku. Jest też niestety dość drogi i mniej dostępny niż popularne sery typu Grana Padano lub też Parmigiano Reggiano, które również są serami podpuszczkowymi, dojrzewającymi. Są zatem dobrym zamiennikiem dla sera Gruyère.
Ser wyłóż na grzanki i zupę. Naczynie z zupą cebulową, z grzankami i serem umieść w nagrzanym piekarniku. Ja zazwyczaj umieszczam zupę na środkowej lub o piętro wyższej półce i ustawiam opcję grillowania od góry. Po paru minutach ser jest już zapieczony i można ostrożnie wyjąć naczynie z gotową do podania zupą.
Inspiracja do przepisu pochodzi ze strony simplyrecipes.
Smacznego.