Szarlotka z połówkami jabłek
Szarlotka z połówkami jabłek to jedna z ciekawszych szarlotek pieczonych. Zobacz jak krok po kroku przygotować ten niezwykły deser dla miłośników jabłek i cynamonu.
- ciasto bez użycia jajek
- dokładny opis wykonania
- tylko kilka łatwo dostępnych składników
Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Liczba porcji: forma 24 x 34 cm
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
230 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto
- 500 g mąki pszennej - np. typ 500
- 250 g masła
- 200 g waniliowego serka homogenizowanego - mały kubełek
- 70 g cukru pudru - około 1/3 szklanki
- 1 saszetka cukru wanilinowego - 16 g
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Pozostałe składniki
- 6 jabłek - najlepiej szara reneta lub antonówka
- 1 łyżeczka cynamonu - do 5 g
- 1 łyżka drobnego cukru - 10 g
Szarlotka z połówkami jabłek
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: 24 x 34 cm (wym. wewnętrzne)
Czas pieczenia ciasta: około 50 minut i 180 stopni lub 170 stopni z termoobiegiem.
Na blaszce o podanych przeze mnie wymiarach mieści się 12 połówek jabłek. Potrzebujesz zatem 6 podobnej wielkości jabłek.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności ciasta, nie uwzględniłam posypki z cukru pudru. Z podanej ilości składników otrzymasz szarlotkę z połówek jabłek o wadze do 2300 gramów. Zanim zaczniesz szykować szarlotkę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Szarlotka z połówkami jabłek przepis
Zacznij od zagniecenia ciasta. W jednej misce umieść razem: 500 gramów mąki pszennej np. typ. 500 (poznańska lub wrocławska). Idealna będzie też mąka pszenna luksusowa typ. 550. Będzie to połowa klasycznego, kilogramowego opakowania mąki; 70 gramów cukru pudru, czyli 3 łyżki z lekkim czubem, a licząc na szklanki około 1/3 pojemności szklanki; 1 saszetka cukru wanilinowego o wadze 16 gramów, którą można też śmiało pominąć lub dać tylko trochę pasty lub esencji waniliowej; 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia; 250 gramów zimnego masła, czyli trochę ponad jedną kostkę o wadze 200 gramów; 200 gramów waniliowego serka homogenizowanego - mały kubełek np. Rolmlecz.
Porada: Serek waniliowy można zamienić na bardzo gęsty jogurt grecki, śmietankę kwaśną 18 % lub też naturalny serek puszysty jogurtowy lub śmietankowy - w tej samej ilości. W cieście nie ma jajek. Jeśli jednak chcesz je dodać, to zalecam zważyć żółtko lub całe jajko po rozbiciu i dać o tyle mniej serka waniliowego.
Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Postaraj się to zrobić szybko. Wolę wyrabiać ciasto ręcznie w dużej misce, ale możesz też zrobić to na dużej desce, czystym blacie lub na stolnicy. Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealnie plastyczne. Z ciasta uformuj kulę. Zawiń ją w przezroczystą folię spożywczą i umieść w lodówce na 30 minut.
Po tym czasie podziel ciasto na dwa kawałki. Moje ciasto ważyło łącznie około jednego kilograma. Ciasto podzieliłam na kawałki o wadze 450 gramów i 550 gramów. Cięższy kawałek ciasta zawiń ponownie w folię i odłóż do lodówki. Lżejszy kawałek rozwałkuj na placek wielkości formy. Podczas wałkowania warto podsypywać ciasto odrobiną mąki. Placek wyłóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia (Aby paski papieru trzymały się wewnętrznych rantów, formę posmaruj wcześniej od środka odrobiną masła).
Jeśli nie uda Ci się idealnie rozwałkować ciasta na placek, który wypełni całe dno formy, to śmiało odcinaj nadmiar ciasta z jednego miejsca i wylepiaj nim luki. Formę ze spodem odstaw na chwilę na bok.
Na formę 24 x 34 cm potrzebujesz sześć jabłek. Wczesną jesienią polecam antonówki, zaś późniejszą jesienią lepsza będzie szara reneta. Sześć jabłek szara reneta ważyło u mnie przed obraniem około 1700 gramów. Jabłka cienko obierz, a następnie każdą sztukę przekrój wzdłuż na pół. Wytnij szypułkę oraz ogonek wraz ze skórką oraz ostrożnie usuń całe gniazdo nasienne. Połówki jabłek układaj na spodzie ciasta płaską stroną do dołu. Na koniec oprósz jabłka cynamonem (jedna łyżeczka) i drobnym cukrem lub cukrem waniliowym (jedna łyżka).
Jeśli niektóre połówki jabłek nie mieszczą się obok siebie, to polecam użyć ręcznej obieraczki do warzyw. Wystarczy obrać nadmiar jabłka, by idealnie wpasować je między inne połówki.
Porada: Jeśli mieszkasz w u UK, to polecam sięgnąć pod odmiany jabłek: Bramleys albo Granny Smith.
Na tym etapie można już śmiało zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw 180 stopni z grzaniem góra/dół lub też 170 stopni z termoobiegiem.
Większy kawałek ciasta wyjmij z lodówki. Rozwałkuj go na placek o kilka centymetrów szerszy i dłuższy niż wymiar formy. Pamiętaj, by podsypywać ciasto odrobiną mąki. Gotowy placek ostrożnie wyłóż do formy. Nie trzeba próbować wypełnić nim przestrzeni między połówkami jabłek. Niech luźno leży. Na początku pieczenia ciasto błyskawicznie mięknie i ładnie przylega do jabłek.
Formę z gotowym do pieczenia ciastem umieść w nagrzanym piekarniku. Wybierz trochę niższą niż środkową półkę i piecz szarlotkę przez około 50 minut (nie krócej) do ładnego zarumienienia się ciasta. Upieczoną szarlotkę z połówkami jabłek można wyjąć z piekarnika po 10 minutach od wyłączenia i uchylenia drzwiczek pieca. Formę z ciastem odstaw do przestudzenia.
Po całkowitym przestudzeniu szarlotki warto oprószyć ją cukrem pudrem. Sprawdzi się też domowy lukier cytrynowy.
Szarlotka z połówkami jabłek inspirowana przepisem: moniamieszaigotuje
Smacznego.