Surówka po żydowsku
Rewelacyjna surówka po żydowsku, czyli szybka i pyszna surówka z białej kapusty i warzyw. Mój przepis jest super zdrowy i niskokaloryczny. Nie dodajesz do niej ani majonezu, ani śmietany. Spróbuj a pokochasz!
- tania, pyszna i niskokaloryczna surówka
- bardzo uniwersalna i długo świeża
- można ją szykować cały rok
Czas przygotowania: 20 minut
Czas chłodzenia: 30 minut
Liczba porcji: 1150 g surówki
Kaloryczność kcal: 45 w 100 g surówki
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1/3 główki małej kapusty białej - 500 g
- 2 średnie marchewki - 260 g
- 10 cm pora lub mała cebula
- pół papryki czerwonej - 100 g
- 4 małe ogórki kiszone - 120 g
- 1/4 ogórka świeżego długiego - 100 g
- garść natki pietruszki
- sok z małej cytryny
- 4 łyżki delikatnej oliwy
- przyprawy: płaska łyżeczka soli, po pół łyżeczki pieprzu i cukru
Warzywa ważone były przed obraniem.
Kalorie policzone zostały ze składników podanych w przepisie.
Surówka po żydowsku jest jedną z mniej kalorycznych surówek szykowanych głównie z białej kapusty. Uwielbiam ją za wspaniały smak i prostotę wykonania. Można ją śmiało trzymać w lodówce nawet tydzień i z dnia na dzień smakuje tylko lepiej! Do surówki możesz śmiało dodać również korzeń selera oraz korzeń pietruszki i jabłko tarte na grubych oczkach. Ja jednak zostaję przy wersji podstawowej. Taka najbardziej nam smakuje.
Surówka po żydowsku
Z główki białej kapusty (może być też kapusta młoda) zdejmij wierzchnie liście. Ukrój 500 gramów kapusty i poszatkuj ją drobno nożem. Marchewki umyj, obierz i zetrzyj na tarce, na dużych oczkach. Tartą marchew dodaj do miski z poszatkowaną kapustą.
Połowę czerwonej papryki pokrój w krótkie paski. Kawałek pora pokrój w cienkie krążki i umieść na sitku w zlewie. Przelej pora wrzątkiem z czajnika. Odcedź z wody i przełóż do miski z warzywami. Zamiast pora możesz też dodać małą, siekaną cebulę.
Ogórki kiszone obierz i odetnij im końce. Ogórki pokrój w cienkie plasterki. Kawałek świeżego ogórka obierz i przekrój wzdłuż na pół i jeszcze na pół. Jeśli ogórek ma duże pestki i gniazdo nasienne jest wodniste, to odetnij je i wyrzuć. Ogórka zaś pokrój w drobną kostkę.
Do małej miseczki wlej cztery łyżki delikatnej oliwy lub olej rośliny. Możesz użyć olej: rzepakowy, słonecznikowy, ryżowy, z pestek winogron. Dodaj też świeżo wyciśnięty sok z małej cytryny, płaską łyżeczkę soli, po pół łyżeczki pieprzu i cukru oraz garść siekanej natki pietruszki.
Zamiast soku z cytryny możesz też użyć ocet winny. Ja jednak polecam sok z cytryny lub limonki. Ocet możesz też dodawać stopniowo już po wymieszaniu całej surówki. Sprawdź wówczas czy smak surówki Ci odpowiada i w razie potrzeby dodaj jeszcze trochę octu lub soku z cytryny.
W jednej, dużej misce wymieszaj razem wszystkie składniki surówki. Sprawdź smak i w razie potrzeby dodaj więcej przypraw lub soku z cytryny czy też octu. Surówkę przed podaniem odstaw do lodówki, by wszystkie smaki przegryzły się ze sobą.
Surówkę trzymaj w lodówce, w szklanym naczyniu pod przykryciem nawet do tygodnia.
Smacznego.