Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa

Najlepsza i sprawdzona sałatka jarzynowa. To mój ukochany, tradycyjny przepis, którym dzielę się z Tobą z największą przyjemnością. Sałatka jarzynowa to kultowe danie w moim domu. Robię ją na wszystkie Święta!

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania jajek: 9 minut
Czas gotowania warzyw: 30 minut
Liczba porcji: 1400 g sałatki
W 100 g sałatki: Wartość energetyczna 130 kcal Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 3 średnie ziemniaki - 350 g
  • 4 duże lub więcej mniejszych marchewek - 450 g
  • 2 cieńsze pietruszki - 200 g
  • korzeń selera - kawałek wielkości jajka
  • 4 duże ogórki kiszone - 200 g
  • malutka cebulka lub kawałek pora - 50 g
  • 1 małe jabłko
  • puszka groszku konserwowego - 400 g
  • 4 średnie jajka
  • 4 łyżki dobrego majonezu
  • 4 łyżki jogurtu naturalnego
  • przyprawy: pół płaskiej łyżeczki soli, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu

Sałatka jarzynowa
Sałatka jarzynowa, 1

Krok 1: Skompletuj składniki

Zawsze przed szykowaniem sałatki jarzynowej lubię sobie wyjąć wszystkie składniki. Mam pewność, że niczego nie zapomnę dodać. Część warzyw oraz jajka będę gotować. Ich struktura będzie zatem miękka. Chrupkości w sałatce jarzynowej daje ogórek kiszony oraz jabłko. Dlatego też zalecam nie rezygnować z udziału jabłka w sałatce. Ogórków kiszonych również nigdy nie jest za wiele :)

Na zdjęciu nie ma ziemniaków, ponieważ w tej akurat sałatce ich nie dodałam. W składnikach jednak jest i możesz zdecydować czy je dodać, czy też nie. Nie każdy bowiem jada sałatkę jarzynową z ziemniakami. 

Skompletuj składniki

Krok 2: Ugotuj warzywa i jajka

W pierwszej kolejności umyj dokładnie marchewki, korzenie pietruszki oraz kawałek selera (możesz go pominąć). Nie obieraj ich ze skórki. Tak samo ziemniaki (jeśli dodajesz je do sałatki). Warzywa umieść w garnku i gotuj pod przykryciem do miękkości. Nie gotuj ich jednak za długo, by były jędrne i nie rozpadały się w sałatce. Zazwyczaj nie gotują się dłużej niż 30 minut. Dużo zależy od grubości warzyw. 

Po ugotowaniu od razu wyjmij warzywa z wody i odłóż do lekkiego przestudzenia. Obierz je ze skórki i posiekaj drobno. Cztery średniej wielkości jajka ugotuj na twardo. Zobacz jak ugotować jajka na twardo. Na szybko: Jajka umieść w garnku z jeszcze zimną wodą. Czas odmierzasz od momentu zagotowania się wody w garnku. Pilnuj wówczas, by woda cały czas się gotowała, jednak nie za mocno. Średnie jajka nie gotują się na twardo dłużej niż dziewięć minut. Po ugotowaniu polecam od razu zalać jajka zimną wodą, jednocześnie lekko obijając skorupkę jajka. Po chwili możesz je obrać i odłożyć na talerz do przestudzenia a potem do posiekania. 

Ugotuj warzywa i jajka

Krok 3: Pokrój i sparz pora

W mojej sałatce zazwyczaj jest por. Odcinek około 10 cm, czyli mniej więcej 50 gramów. Biały odcinek pora szatkuję i sparz na sitku wrzątkiem. Sitko trzymam zawsze w zlewie. Przelewam pora wrzątkiem z czajniczka. Po przestudzeniu por jest już gotowy do dodania do sałatki. Zamiast pora możesz poszatkować małą cebulę lub też pominąć pora oraz cebulę. 

Pokrój i sparz pora

Krok 4: Pokrój jabłka i ogórki kiszone

Ogórki kiszone obierz cienko ze skóry i odetnij końce. Poszatkuj je w drobną kosteczkę. Soczyste, twarde i najlepiej lekko kwaśne jabłko obierz i wytnij całe gniazdo nasienne. Pokrój je podobnie jak ogórki. Ja daję jedno małe jabłko, ale śmiało możesz dać większe jabłko oraz więcej ogórków kiszonych. 

Pokrój jabłka i ogórki kiszone

Krok 5: Dodaj resztę składników i wymieszaj sałatkę

Groszek konserwowy odcedź z zalewy i umieść w misce z pozostałymi składnikami sałatki jarzynowej. Dodaj cztery łyżki dobrej jakości majonezu oraz tyle samo jogurtu naturalnego. Całość delikatnie, ale dokładnie wymieszaj i sprawdź smak sałatki. Dodaj pół płaskiej łyżeczki soli oraz 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu i jeszcze raz wszystko zamieszaj.

Dodaj resztę składników i wymieszaj sałatkę

Krok 6: W razie potrzeby dopraw sałatkę

W razie potrzeby lub upodobań smakowych możesz dodać więcej soli i pieprzu. Pamiętaj jednak o tym, że warto dodawać przyprawy po troszeczku a następnie smakować i decydować o tym, czy jeszcze czegoś nam brakuje.

W razie potrzeby dopraw sałatkę

Sałatka jarzynowa, 8

Ktoś może mi zwrócić uwagę na to, że zapomniałam dodać gotowane ziemniaki. Tak, zazwyczaj ich nie daję, ale oczywiście wiem, że w wielu domach gotowane ziemniaki to jeden z podstawowych składników sałatki jarzynowej. Ziemniaki znajdują się zatem na liście i możesz zdecydować, czy je dodać, czy też nie. Być może zajdzie wówczas potrzeba dodania większej ilości majonezu oraz jogurtu i soli. 

Co jeszcze.. u mnie nie ma musztardy. Ja jej nigdy nie dodaję, ale jeśli lubicie trochę ostrzejszy smak sałatki, to śmiało możecie dodać musztardę sarepską delikatesową lub nawet Dijon. Niektórzy dodają jeszcze kukurydzę z puszki oraz ogórki konserwowe. Widziałem również sałatkę jarzynową z dodatkiem marynowanych pieczarek albo też sałatkę warzywną z kaparami. 

I jeszcze kwestia jajek.. U mnie nie ma ich dużo, ale nie uważam, że nie jest ich też za mało. Wiem jednak, że w sałatkach przy podobnych proporcjach jak u mnie ląduje nawet dziesięć jajek na twardo. Jadłam taką sałatkę i bardzo mi smakowała. Gospodyni daje wtedy mniej majonezu, za to więcej jogurtu naturalnego i soli. 

Piszcie śmiało jeśli o czymś zapomniałam.. 
Piszcie koniecznie jak Wy robicie swoje sałatki jarzynowe i czy jadacie je na Wielkanoc, czy na Boże Narodzenie? A może tak jak ja, na każdą możliwą okazję? :)
Smacznego.
Średnia 4.9 / 5 (4094 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sałatka jarzynowa

W moim domu sałatka jarzynowa była od zawsze. Muszę przyznać, że w dzieciństwie mogłam jej zjeść naprawdę bardzo, bardzo dużo. Salatka jarzynowa pojawiała się zarówno na Boże Narodzenie, jak i na Wielkanoc. Sałatka jarzynowa mojej Mamy nie miała w składzie ani cebuli, ani pora. Pamiętam jednak, że sałatka jarzynowa Mamy miała więcej jajek oraz na Wielkanoc jeszcze dodatkowo ziemniaki. Mój przepis na sałatkę jarzynową jest składową przepisu Mamy oraz Teściowej. Wydaje mi się, że sałatka jarzynowa w moim wykonaniu smakuje prawie tak samo, jak sałatka jarzynowa Teściowej. Ja dodaję jednak oprócz majonezu również jogurt naturalny. Taka właśnie sałatka jarzynowa tradycyjna najbardziej mi smakuje. Sam majonez nie nada sałatce idealnej struktury. Warzywa nie powinny pływać w sosie z majonezu i jogurtu, jednak powinny być otoczone sosem o idealnej konsystencji. Sałatka warzywna to moja ulubiona sałatka z dzieciństwa. Na Święta mogły dla mnie nie istnieć żadne inne dania poza nią. No.. może jeszcze pierogi z kapustą i grzybami :) Sałakę warzywną uwielbiałam ja i uwielbiają moje dzieci. Szykowanie jej przy każdej możliwej okazji, to już nasza wielka tradycja.

Sałatka warzywna

Tradycyjna sałatka jarzynowa zawsze ma w składzie jajka na twardo, gotowaną marchew oraz majonez. Ciekawostka jest taka, że podobno sałatka jarzynowa została wymyślona w Rosji. Jej pierwotny skład tak bardzo różni się od tego, na którym opiera się nasza polska wersja, że można śmiało powiedzieć, że to jest już zupełnie inna sałatka warzywna.. aczkolwiek nadal warzywna. Nadal drobno siekana i nadal łączona pysznym sosem. W Polsce sałatka jarzynowa najbardziej popularna była oczywiście w czasach PRL-u. W latach 70. i 80. można ją było zamówić w każdym barze. Rodacy tak zamienili niektóre składniki, by wszystkie były łatwo dostępne przez przeciętnego Polaka. 

Sałatka jarzynowa przepis

Sałatka jarzynowa składniki - wymieniłam je w przepisie. Jednak w treści podam jeszcze kilka zamienników oraz dodatków, dzięki którym możesz wzbogacić smak swojej sałatki jarzynowej. Sałatka jarzynowa na Boże Narodzenia.. Sałatka jarzynowa na Wielkanoc.. Sałatka jarzynowa na co dzień. Jest bowiem tak smaczna, że możesz ją śmiało szykować kiedy tylko masz na nią ochotę. Składniki na sałakę jarzynową dostępne są przez cały rok. Bardzo ciekawa, ale już trochę nowoczesna jest też sałatka z tortellini. Serdecznie zapraszam po inne moje domowe, pyszne i proste przepisy kulinarne. Świetny i niezawodny przepis na sos musztardowy na ciepło i na zimno również na Blogu. Jajka faszerowane tuńczykiem polecam na co dzień i na święta wielkanocne.