Sos tatarski
Jeden z lepszych sosów na zimno do jajek, szynki, kanapek czy też ryby. Super przepis na sos tatarski z kaparami i musztardą. Zrobisz zapewne w niecałe 20 minut. Spróbuj, bo naprawdę warto poznać ten smak.
- uniwersalny sos do jajek na twardo
- można go trzymać w lodówce do 7 dni
- szybki i prosty w przygotowaniu
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: 370 g sosu
Kaloryczność kcal: 45 w 10 g sosu
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
- 2 łyżki siekanych ogórków konserwowych
- 1 większa cebulka szalotka
- niepełna szklanka majonezu - 240 g
- 2 łyżki kaparów z zalewy
- 1 łyżka siekanego szczypiorku
- 1 łyżka siekanej natki pietruszki
- 1 średni ząbek czosnku
- 3 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka musztardy Dijon
- 1 łyżka musztardy francuskiej
- po szczypcie soli i pieprzu
Sos tatarski
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet Twój majonez może mieć inną ilość kalorii niż ten, którego użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 370 gramów gęstego sosu.
Sos tatarski dodaję dla urozmaicenia smaku jajek gotowanych na twardo, deski serów oraz szynek, ryby na zimno, czy też zwyczajnie do kanapek. Najczęściej szykuję go na Wielkanoc i podaję na stół jajka w sosie tatarskim. Zapraszam!

Sos tatarski przepis
Zacznij od przygotowania sosu majonezowego, w który wmieszasz wszystkie siekane warzywa i zioła. Aby zrobić pyszny, idealnie ostry sos tatarski najważniejszy jest dobrze dobrany majonez. Jeśli lubisz wyraźniejszy i ostrzejszy smak, to polecam majonez Kielecki. Aby sos był łagodniejszy sięgnij np. po majonez dekoracyjny Winiary lub Hellmanns majonez babuni.
W misce umieść niecałą szklankę, czyli około 240 gramów majonezu. Dodaj jedną łyżkę musztardy Dijon oraz jedną łyżkę musztardy francuskiej. Wyciśnij trzy łyżki soku z cytryny lub limonki. Całość wymieszaj. Możesz na tym etapie dodać też przeciśnięty przez praskę jeden ząbek czosnku.

Przygotuj sobie pozostałe składniki. Cienki szczypior, ogórki konserwowe, kapary z zalewy octowej, natkę pietruszki, cebulkę dymkę oraz mały ząbek czosnku. Cebulę dymkę możesz zamienić na malutką zwykłą lub czerwoną cebulę. Cebulę i ząbek czosnku obierz. Zamiast kaparów możesz użyć marynowane grzyby: pieczarki, kurki lub podgrzybki.

Przygotowane warzywa i ziła posiekaj drobno.

Wszystkie składniki wymieszaj razem bardzo dokładnie. Sos tatarski jest gotowy do zjedzenia od razu po zrobieniu. Według mnie najlepszy jest na drugi dzień po przygotowaniu. Jest ostrzejszy i wyraźniejszy. Ten sos możesz trzymaj w lodówce w słoiku lub innym szklanym naczyniu pod przykryciem nawet tydzień.

Robisz czasem sos tatarski? Napisz czy lubisz go na ostro, czy raczej łagodny i do czego najczęściej podajesz swój sos tatarski.
Źródło przepisu z moimi zmianami Bonappetit.