Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Majonez

Majonez

Zobacz jak niezwykle szybko możesz zrobić domowy majonez. Potrzebujesz tylko kilka łatwo dostępnych składników. Przepis jest dziecinnie prosty. Robienie majonezu to czysta przyjemność! Serdecznie zapraszam. 

- tylko kilka składników
- majonez gotowy w pięć minut
- idealny do wielu sałatek, jajek na twardo..

Czas przygotowania: 10 minut
Liczba porcji: około 380 gramów majonezu
W 10 gramach majonezu: Wartość energetyczna 80 kcal Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 2 żółtka średnich jajek
  • 1,5 szklanki oleju roślinnego - 375 ml
  • 1 łyżeczka musztardy ostrej np. Dijon
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • płaska łyżeczka cukru pudru
  • 1/4 płaskiej łyżeczki soli

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Bardzo ważne: Wszystkie składniki powinny mieć tę samą temperaturę, około 19-22 stopni. 

Podany przeze mnie czas szykowania domowego majonezu jest czasem bardzo orientacyjnym. To jak szybko go zrobisz zależy w dużej mierze od metody wykonania oraz od użytego sprzętu. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet Twój olej lub musztarda mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 380 gramów domowego majonezu.

Jak zrobić majonez

Aby zrobić domowy majonez potrzebujesz tylko jajka, olej oraz ewentualnie trochę cukru, soli, musztardy czy też octu lub soku z cytryny. Twój majonez będzie gotowy w kilka minut jeśli użyjesz blendera ręcznego typu żyrafa.

Obecnie na rynku mamy do wyboru bardzo dużo dobrej jakości majonezów. Od tych delikatniejszych, po ostrzejsze. Są majonezy rzadkie, gęste i super kremowe. Sama zazwyczaj kupuję majonez Kielecki. Przychodzi jednak taki czas, że mam ochotę zrobić własny majonez.. Po pierwsze dlatego, że zależy mi na tym by osiągnąć kolor, konsystencję oraz smak na jakim mi zależy. Po drugie, czasem potrzebuję użyć spore ilości majonezu w ciągu kilku dni. Taką okazją jest np. Wielkanoc, kiedy szykuję jajka faszerowane, sałatki, sosy, czy nawet babki majonezowe. Domowy majonez może stać w lodówce do około 10-14 dni, więc zużyję go szybko a będę miała najlepszy produkt... domowy.

Majonez, 1

Majonez

Na półtorej szklanki oleju kujawskiego rzepakowego używam dwa żółtka średniej wielkości jajek. W małym rondelku czy misce umieść dwa żółtka jajek, jedną łyżeczkę musztardy ostrej np. Dijon oraz łyżkę soku z cytryny lub limonki. Zamiast soku z cytryny możesz użyć łyżkę octu z białego wina, octu ryżowego. Ponieważ u mnie w przepisie jest musztarda, w której jest zazwyczaj ocet, to nie dodaję go już dodatkowo do majonezu. 

Majonez, 2

Całość mieszam łyżką i dodaję jeszcze płaską łyżeczkę cukru pudru oraz szczyptę soli.. nie więcej niż 1/4 łyżeczki. Możesz też dodać trochę białego lub czarnego pieprzu. Ja go nie dodaję. 
Majonez, 3

Na samym końcu dodaję olej roślinny. Przy pierwszych majonezach polecam sięgnąć po najpopularniejszy i bardzo sprawdzony olej, czyli olej kujawski rzepakowy. Wlej odrobinkę oleju do naczynia i zacznij ubijać majonez przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa.

Gdy masa zacznie gęstnieć dolewaj cienkim strumieniem olej. Rób to powoli. Ostrza blendera trzymaj zawsze u dołu naczynia i tylko lekko unoś je ku górze. W ten sposób wlej powolutku cały olej. W ciągu kilku minut majonez będzie gotowy.
Majonez, 4


Jak jeszcze zrobić majonez:

Niezależnie od tego jakie składniki (same żółtka, czy całe jajka) i proporcje wybierasz do zrobienia majonezu, możesz go też przygotować stosując druga metodę ucierania składników. Do wysokiego, ale wąskiego naczynia daj żółtka, musztardę, przyprawy, sok lub ocet a następnie wlej cały przygotowany olej. Blender zanurz i oprzyj ostrze przy samym dnie naczynia. Miksuj całość od dołu delikatnie tylko unosząc blender ku gorze. Olej sam zacznie się powoli puszyć. W kilka minut majonez jest już gotowy.

Całe jajka, czy same żółtka?
Ja zazwyczaj na szklankę oleju daję jedno do dwóch żółtek jajek. Można jednak śmiało dać też całe jajko.. razem z białkiem. Ponieważ dodajesz też białko, to Twój majonez będzie jaśniejszy i bardziej puszysty. 

Jaki olej najlepiej użyć?
Świetna do domowego majonezu jest oliwa z oliwek. Oliwa ma jednak zazwyczaj dość intensywny smak, dlatego też na pierwszy raz polecam użyć czegoś znacznie delikatniejszego. Bardzo popularny jest olej rafinowany kujawski, rzepakowy. Większość osób sięga po ten właśnie olej. Tak naprawdę praktycznie z każdego oleju można zrobić majonez domowy. Polecam oleje nierafinowane np. słonecznikowy. Wówczas majonez należy jeść na bieżąco i nie trzymać go w lodówce dłużej niż kilka dni. Warto poeksperymentować z olejami o neutralnych smakach jak: ryżowy, z pestek winogron. Polecam też olej lniany a nawet olej z pestek dyni, z awokado czy też olej z orzechów włoskich.

Pamiętajcie o tym, że każdy olej jest inny i inaczej się go ubija. Może być tak, że jednego wystarczy dać szklankę na jedno jajko a innego nawet dwie szklanki, by uzyskać pożądaną gęstość majonezu. Ogólna zasada jednak się nie zmienia.. im mniej użyjesz oleju, tym rzadszy będzie gotowy majonez. 

Dodatki i zamienniki przy szykowaniu domowego majonezu:
Jak już wcześniej wspomniałam, zamiast samego żółtka możesz użyć całego jajka. W domowych majonezach zazwyczaj jest też musztarda, która pełni rolę stabilizatora oraz idealnie podkreśla i podnosi walory smakowe majonezu. Możesz użyć dowolnej musztardy. Jeśli sięgniesz po musztardę miodową, to możesz pominąć lub zmniejszyć ilość cukru pudru. Jeśli dasz więcej ostrej musztardy, to nie musisz już dawać octu lub soku z cytryny, czy limonki. 

Ciekawym dodatkiem jest tarty czosnek, ale to już dla miłośników ostrych, smakowych majonezów. Aby majonez miał bardziej intensywny kolor można też dodać szczyptę kurkumy. Jeśli zaś do gotowego majonezu dodasz odrobinę wrzątku, to będzie on jaśniejszy, bardziej szklisty i aksamitny. Tak, zrobi się trochę rzadszy, ale po schłodzeniu w lodówce zgęstnieje. 
Majonez, 5

Oprócz blendera ręcznego można też zastosować mikser. Ja jednak wolę blender, trzepaczkę ręczną lub nawet ręczne ucieranie majonezu metodą kręcenia składników cały czas w jednym kierunku - przy pomocy łyżki drewnianej z kulą na końcu (potrzebujesz wówczas naczynia z zaokrąglonym dnem).  

Co jeśli majonez się zwarzył?
Zwarzenie się majonezu w trakcie ubijania to chyba jedyny problem jaki może się tu przytrafić. Najczęstsze przyczyny to: różna temperatura składników, za szybkie dodawanie oleju, niewłaściwe blendowanie...
Nie wyrzucaj zwarzonego majonezu. Na jego uratowanie jest kilka sposobów :)

1. Umieść naczynie ze zwarzonym majonezem w garnku z wrzątkiem (zanurz je do połowy, ale nie pozwól na to, by wrzątek wlał się do miski) i ucieraj majonez aż ponownie zgęstnieje. 
2. Zacznij od nowa.. Do nowego naczynia daj te same składniki co wcześniej i zacznij powoli wlewać olej. Po wlaniu około 1/4 szklanki oleju zacznij wlewać ten zwarzony majonez. Ostatecznie otrzymasz więcej majonezu, niż było to planowane, ale nic się nie zmarnuje. 
3. Do zwarzonego majonezu daj pół łyżeczki wrzątku i zacznij go ponownie ucierać. Po chwili dodaj jeszcze odrobinę wrzątku.. aż do zgęstnienia majonezu.

Piszcie koniecznie jeśli macie pomysły na inne dodatki do majonezu, czy też swoje sprawdzone sposoby na to, by uratować zwarzony majonez!
Średnia 4.9 / 5 (2135 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Majonez

Domowy majonez robiły jeszcze nasze Babcie. Kiedyś jednak nie zajmowało to kilka minut. Majonez ucierany był ręcznie. Obecne możemy go zrobić bardzo szybko przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa. Dawniej majonez robiony był głownie z oliwy z surowym żółtkiem, które stanowiło składnik emulgujący. Dla smaku dodawało się ocet lub sok z cytryny oraz sól i ewentualnie pieprz. Obecnie oliwę zastępujemy raczej innymi olejami roślinnymi. Bardzo popularny jest olej kujawski rzepakowy. Zdrowszy będzie jednak np. olej lniany. Twój wybór zależy od tego jaki smak majonezu Ci odpowiada.  Aktualnie chyba w każdym przepisie można spotkać dodatek musztardy. Musztarda jest świetnym uzupełnieniem smakowym a do tego pełni rolę stabilizatora. W musztardzie jest ocet, więc nie trzeba go już oddawać.. chyba, że zależy Ci na wyraźniejszym smaku gotowego majonezu.

Majonez domowy

Na rynku jest kilka naprawdę dobrych majonezów. Sama sięgam często po majonez Kielecki, który jest polskim i sprawdzonym produktem. Czasem jednak mam ochotę zrobić domowy majonez. Majonez szykuję często na Wielkanoc. Potrzebuję wówczas większe ilości majonezu, który zostanie szybko zjedzony. Nie muszę się zatem martwić o to, że za długo będę go trzymała w lodówce i mi się zepsuje. Czemu jeszcze majonez domowy? Choćby dla samej frajdy szykowania. Robię go, by pokazać dzieciom jak szybko i prosto można zrobić niektóre produkty samemu w domu. To niesamowita ciekawostka, a przy okazji najzdrowszy produkt. Bardziej doświadczeni kucharze szykują też domowy majonez, ponieważ wiedzą dokładnie jaki smak, kolor i konsystencję osiągną szykując swoją wersję majonezu. 

Majonez przepis

Tak.. najważniejsze jest jednak to, jak to się robi? Jakie proporcje i jakie składniki są potrzebne do tego, by powstał idealny domowy majonez. W opisie postu poznasz mój podstawowy przepis na majonez. Zaznaczam jednak, że co kucharka to inny przepis. Niektórzy dodają więcej oleju, inni zaś nie dodają cukru. Są tacy, co nie uznają dodatku musztardy a są i tacy, którzy lubią do majonezu dodać czosnek lub też odrobinę kurkumy dla koloru. Zawsze jednak dajemy olej roślinny. Proporcje są jednak bardzo różne, ponieważ każdy olej zachowuje się trochę inaczej. Jeden będzie gęstszy po ubiciu, drugi zaś trochę rzadszy. Ogólnie na szklankę oleju o pojemności 250 ml można dać jedno całe jajko lub jedno do dwóch żółtek jajka surowego. A co jeszcze? Łyżka octu lub soku z cytryny, trochę soli i pieprzu.. łyżeczka ulubionej musztardy. Koniecznie wejdź na mój przepis i zobacz mój przepis na majonez. Majonez jest bowiem bazą do wielu innych przepisów. Sos tatarski, sałatka jarzynowa, sos czosnkowy a nawet babka majonezowa. Idealne będą też jajka w majonezie.