Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sos winegret

Sos winegret

Zobacz jak zrobić klasyczny sos winegret oraz kilka innych wersji na ten niezwykle prosty, pyszny i szybki sos do sałatek. Przepis składa się z wielu porad oraz propozycji użycia sosu w różnych sałatkach.

- tylko kilka składników
- sos gotowy w kilka minut
- uniwersalny, prosty i super pyszny

Czas przygotowania: 5 minut
Liczba porcji: sos na dużą rodzinną sałatkę

Kaloryczność kcal: 750 w klasycznym winegret
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki na klasyczny sos winegret

  • 9 łyżek dobrej oliwy
  • 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • po sporej szczypcie soli i świeżo mielonego pieprzu

Składniki na miodowy sos winegret

  • 8 łyżek dobrej oliwy
  • 4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • płaska łyżka jasnego miodu lub syropu klonowego
  • po sporej szczypcie soli i świeżo mielonego pieprzu

Składniki na winegret z musztardą

  • 8 łyżek dobrej oliwy
  • 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • łyżeczka jasnego miodu
  • płaska łyżka musztardy delikatesowej
  • po szczypcie soli i świeżo mielonego pieprzu

Sos winegret

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Kalorie policzone zostały do całego sosu w wersji klasycznej. 

Sos winegret można przygotować na kilka sposobów. Sam opis wykonania jest super krótki i sprowadza się praktycznie do wymieszania razem kilku składników. Dlatego też w tym wpisie skupię się na tym, by opisać jakie składniki polecam do tego sosu oraz co z czym łączyć, by wyszło pysznie i zdrowo :)

Sos winegret, 1

Winegret

Niezależnie od tego, czy robisz małą, czy dużą sałatkę, w przepisie klasycznym zachowuje się proporcje 3:1. Trzy łyżki oliwy na jedną łyżkę octu lub soku z cytryny. Nie uważam jednak, że trzeba się zawsze ścisło trzymać wszelkich zasad i polecam również proporcje 3:2.

Do sosu winegret polecam użyć dobrej jakości (nie gorzką) oliwę oraz świeżo wyciskany sok z cytryny lub limonki. Niektórzy dodają też ocet winny, jednak ja nie przepadam za octem w sosie winegret. 

Do sosu zawsze warto dorzucić sporą szczyptę soli oraz świeżo mielonego pieprzu. Może być też pieprz kolorowy i takiego daję zazwyczaj więcej. 

Porada: Do każdej wersji sosu winegret (również z miodem lub/i z musztardą) możesz też dodać woje ulubione siekane zioła. Polecam: natkę pietruszki, kolendrę, szczypiorek, koperek.. Ostrości zaś doda siekana drobno papryczka chili lub papryczka suszona. 

Sos winegret, 2

Klasyczny sos winegret z oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem używam zazwyczaj do najprostszych sałatek i surówek. Takie sałatki składają się z różnych sałat (rzymska, lodowa, rukola, masłowa..) oraz cebuli, papryki, młodych listków szpinaku, czy ogórka..
Sos winegret, 3

Sos winegret z nutą słodyczy, czyli z dodatkiem miodu lub syropu klonowego używam często przy sałatkach, w których jest już więcej składników i nie rzadko sałatki te zawierają też w składzie owoce: winogrona, truskawki, mango lub owoce granatu. Bardzo często w takich sałatkach jest też podsmażona pierś z kurczaka. 

Winegret z dodatkiem musztardy lekko wyostrza smak sałatek i można go dodawać do sałatek z dodatkiem rzodkiewki, większej ilości cebuli, gotowanego na twardo jajka.. Taki sos można też zrobić dodając nie tylko zwykłą musztardę, ale i musztardę francuską. 
Sos winegret, 4

Sos winegret, 5

Na koniec jeszcze kwestia samej oliwy. Nie każdy bowiem jest jej miłośnikiem. Wiele osób pyta się mnie, czy zamiast oliwy, może do sosu winegret użyć innego oleju roślinnego.
Owszem, tak!

Oliwę możesz wymieszać z dobrej jakości olejem roślinnym tłoczonym na zimno. Polecam zatem olej kukurydziany, sojowy, rzepakowy, z pestek winogron, szafranowy, czy też olej arachidowy. Dozwolone jest mieszanie oliwy z innym olejem roślinnym lub całkowite zastąpienie oliwy swoim ulubionym olejem. 

Taka jest moja opinia na ten temat. Oczywiście możecie się z nią nie zgadzać. Ja jednak jestem bardzo otwarta na eksperymentowanie w kuchni i nie boję się naginać zasad :) 

Smacznego!
Średnia 4.9 / 5 (757 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sos winegret

Niesamowicie prosty i szybki do zrobienia sos winegret to klasyczny sos francuski. Tak samo zresztą jak sos beszamelowy. Jest coś niezwykłego w połączeniu wysokiej jakości oliwy z sokiem z cytryny lub limonki. Przepis na sos winegret może zamiast soku z cytryny zawierać ocet, jednak ja zdecydowanie wolę sok z limonki lub cytryny. Tradycyjnie proporcje oliwy do soku z cytryny to 3 do 1. Dodatkowo dodajemy zazwyczaj szczyptę soli oraz pieprzu. Czasem też świeżo siekane zioła lub łyżeczkę musztardy, czy też miodu lub syropu klonowego. Warto dodać, że aby zrobić sos winegret możesz też poszaleć z oliwą. Możesz dodatkowo oprócz oliwy dodać też do sosu swój ulubiony olej. Oczywiście chodzi tu o dobre oleje roślinne tłoczone na zimno. Polecam zatem olej kukurydziany, sojowy, rzepakowy, z pestek winogron, szafranowy, czy też olej arachidowy. Koniecznie zrób jeszcze Ratatouille, danie kuchni francuskiej.

Winegret

Ten niezwykle prosty sos winegret zazwyczaj używa się do sałatek, które powinny się składać wyłączenie lub też głównie z surowych warzyw. W szczególności zaś najróżniejszych sałat. Sos winegret przepis podstawowy, ale i wersje z musztardą oraz miodem lub syropem można też używać jako marynata do surowych warzyw. Klasyczny winegret składa się wyłącznie z oliwy oraz soku z cytryny, limonki lub octu plus oczywiście szczypta soli i pieprzu. Jako ciekawostka podaj, że zamiast soku z cytryny lub limonki oraz zamiast octu można też użyć alkohol i mowa tu oczywiście o cherry. Do marynowania bardzo często dodaje się jeszcze siekaną drobno szalotkę. Tak samo zresztą sos czosnkowy.. z nim też można poszaleć z dodatkowymi składniami. Przy okazji polecam sprawdzić jak smakuje najlepszy i super prosty domowy sos serowy

Sos winegret przepis

Zatem jak zrobić sos winegret? Możesz na początek spróbować wersji klasycznej. Innym razem do sosu dodaj też musztardę lub/oraz miód lub syrop klonowy. Winegret przepis to nie zawsze ścisłe trzymanie się zasad. Przepis na sos winegret możesz bowiem dostosować do swoich potrzeb oraz upodobań smakowych. Jeśli na przykład szykujesz sałatkę z dodatkiem truskawek lub też granata, to śmiało możesz dodać też do sosu winegret również odrobinę miodu. Sos winegret jak zrobić, by smakował cudownie? Używaj świeżych i wysokiej jakości składników. Zawsze sprawdź smak oliwy. Jeśli jest gorzka, to nie polecam używać jej do sosu winegret. Gorąco zachęcam też do sprawdzenia innych moich przepisów na sałatki oraz sosy i nie tylko. Mój sos musztardowy to sos, który musisz poznać.

Sos winegret przepis

W każdym kraju sos winegret jest serwowany trochę inaczej. We Francji jest to sos do sałatek oraz sos na zimno do serwowania karczochów, porów oraz szparagów. W Stanach Zjednoczonych do sosu winegret dodaje się bardzo dużo różnych dodatków smakowych. Ocet zastępuje się cytryną. Do tego sos winegret można wzbogacić o proszek z trufli, wiśnie lub maliny a nawet czosnek przeciśnięty przez praskę. Cukier, miód lub syrop klonowy to oczywiście klasyczne dodatki do winegret. Bardziej nietypowe są jednak sery, które amerykanie dodają do sosu winegret. A są to parmezan lub też niebieski ser pleśniowy. Osobiście uwielbiam azjatycką wersję sosu winegret, do której dodaje się ocet ryżowy, siekane zioła oraz papryczkę chili i drobno siekane orzechy arachidowe, które wcześniej należy uprażyć. W Wietnamie zawsze też dodawana jest cebulka szalotka ze szczypiorkiem.  Nie tylko w Chinach, ale i w Japonii zamiast oliwy używa się oleju sezamowego i oczywiście octu ryżowego. Okazuje się zatem, że prawie każdy kraj ma swoją wersję sosu winegret. Jako ciekawostka napiszę jeszcze, że ocet balsamiczny od sosu winegret różni się głównie tym, że oprócz oliwy dodaje się do niego ocet winny.