Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sos kurkowy

Sos kurkowy

Błyskawiczny i super prosty do zrobienia sos kurkowy! To najlepszy przepis na sos kurkowy do makaronu, mięsa, czy też kaszy lub ryby. Bez zbędnych i trudno dostępnych składników. 

Czas przygotowania: 15 minut
Czas smażenia: 20 minut
Liczba porcji: 570 gramów sosu
W 170 gramach: Wartość energetyczna 190 kcal Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 350 g świeżych kurek
  • 1 cebula cukrowa - do 150 g
  • 2 ząbki czosnku - można pominąć lub dać więcej
  • 50 g masła klarowanego - około 3 łyżki masła
  • 125 ml szklanki śmietanki 30 % - pół szklanki
  • 1 łyżka soku z cytryny - można pominąć lub dać więcej
  • przyprawy i zioła: pół płaskiej łyżeczki soli; 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu; mała garść natki pietruszki lub tymianku

Sos z kurek
Sos kurkowy, 1

Krok 1: Przygotuj grzyby

Kurki świeże wymagają oczyszczenia z piasku i fragmentów innych roślin. Możesz to zrobić w zlewie pod zimną, bieżącą wodą. Należy to jednak robić sprawnie, by nie moczyć za długo grzybów w wodzie. Każdą sztukę warto przepłukać osobno, a następnie delikatnie osusz ręcznikiem papierowym. Kurki zostawiam w całości. Tylko bardzo duże sztuki kroję na pół. 

Porada: Jeśli sięgasz po mrożone kurki, to w pierwszej kolejności musisz je rozmrozić. Polecam naturalny proces rozmrażania, przez zostawienie kurek na talerzu, na blacie kuchennym. Rozmrożone kurki przełóż na sitko i ostrożnie przelej wrzątkiem, a następnie osusz ręcznikiem papierowym.

Przygotuj grzyby

Krok 2: Podsmaż cebulę

Nagrzej większą patelnię z grubym dnem. Wyłóż na nią 50 gramów masła klarowanego oraz obraną i posiekaną drobno cebulę. Podsmażaj ją na średniej mocy palnika przez około 5-8 minut, aby się zeszkliła. Może się lekko zarumienić. Pod koniec smażenia cebuli można dodaj kilka (2-4) obranych i pokrojonych w plasterki ząbków czosnku. Możesz je jednak pominąć. 

Porada: Masło klarowane można ewentualnie zamienić na oliwę.

Podsmaż cebulę

Krok 3: Dodaj kurki i przyprawy

Na patelnię dodaj oczyszczone kurki. Posyp je przyprawami: pół płaskiej łyżeczki soli i 1/3 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu. Całość wymieszaj i podsmażaj na średniej mocy palnika około 10 minut (bez przykrywki). W ciągu partu minut kurki lekko się skurczą i puszczą trochę wody. 

Porada: Kurki można też posypać odrobiną kurkumy lub też dodać szafran.

Dodaj kurki i przyprawy

Krok 4: Śmietanka + zioła

Po tym czasie na patelnię wylej 125 ml śmietanki kremówki 30 % (ewentualnie śmietanka 18 % do zup i sosów). Dodaj również sporą garść bardzo drobno posiekanej natki pietruszki oraz świeżo wyciskany sok z cytryny (1-2 łyżek w zależności od upodobań). Całość zamieszaj i podgrzewaj na odrobinę wyższej niż niska moc palnika przez kolejne 5 minut. Sos powinien w tym czasie lekko zgęstnieć. Jeśli wydaje Ci się, że masz za mało sosu, to dodaj na patelnię kilka łyżek bulionu drobiowego lub warzywnego lub też wody odlanej z gotowanego makaronu. Zanim wyłączysz sos sprawdź jego smak. W razie potrzeby dodaj do niego więcej soli lub pieprzu.

Porady: Zamiast soku z cytryny można też dodać kapary z zalewy. Natkę pietruszki z powodzeniem zastąpisz mniejszą garścią świeżego tymianku lub oregano. 

Śmietanka + zioła

Krok 5: Podawaj jak lubisz

Sos kurkowy najlepiej smakuje podany z kromką świeżego pieczywa lub dowolnym makaronem. Pyszny jest z makaronem do spaghetti. Jeśli jadasz mięso, to sos kurkowy polecam podać z podsmażoną polędwiczką wieprzową lub piersią z kurczaka.

Podawaj jak lubisz

Sos kurkowy, 7

Polecam też wypróbuj też mój przepis na risotto z grzybami.
Smacznego!
Średnia 4.8 / 5 (3495 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sos kurkowy

Sos kurkowy to prawdziwa kulinarna perełka, która zasługuje na miejsce w repertuarze każdej osoby ceniącej sobie smaki sezonowe i tradycyjne polskie potrawy. Kurki, te złociste skarby lasu, podbijają serca smakoszy swoją wyjątkową strukturą i delikatnym, lekko pieprznym smakiem. Kiedy połączymy je z klarowanym masłem, aromatyczną cebulą i kremową śmietanką, otrzymujemy sos, który stanie się błogosławieństwem każdej kuchni. Pyszny i bardzo prosty do zrobienia sos kurkowy ze świeżych lub mrożonych kurek. Sos kurkowy z mrożonych kurek szykujesz tak samo. Musisz jedynie z odpowiednim wyprzedzeniem rozmrozić je przed smażeniem. To mój ulubiony przepis na sos z kurek. Minimalna ilość dodatków i idealnie wyważony smak. Każdy składnik jest tu ważny i odgrywa swoją rolę smakową. Moje kurki w śmietanie słodkiej, czyli ze śmietanką 30% mają idealną konsystencję. Tego sosu nie ma potrzeby zagęszczać mąką czy skrobią ziemniaczaną. Przygotowanie sosu kurkowego nie wymaga od nas wieloletniego doświadczenia w kuchni ani skomplikowanych umiejętności. Wystarczy kilka prostych składników i odrobina cierpliwości, by uzyskać wyjątkowe danie, które zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Ten sos nie tylko kusi swoim smakiem, ale także sprawia, że całe pomieszczenie wypełnia się niesamowitym zapachem, przyciągającym do stołu wszystkich domowników. Cudowny jest również mój sos grzybowy oraz sos pieczarkowy

Sos z kurek

Często pytacie się do jakiego mięsa pasuje sos z kurkami? Gorąco polecam podawać go z mięsem królika oraz piersią z kurczaka. Sos kurkowy świetnie smakuje również z podsmażoną na patelni polędwiczką wieprzową. Szybki sos z kurek jest jednak niezawodny z makaronem. To dopiero rozpusta dla kubków smakowych. Sos kurkowy przepis polecam nie tylko latem, ale i zawsze gdy masz na niego ochotę. Polecam więc mrozić kurki w sezonie. Niezwykłą zaletą sosu kurkowego jest jego uniwersalność. Możemy go zatem podać na wiele sposobów, dopasowując do różnych dań i okazji. Jak już wspomniałam, świetnie komponuje się z delikatnym mięsem, takim jak kurczak czy cielęcina, podbijając ich smak swoją grzybową nutą. Z powodzeniem podkreśli też smak ziemniaków lub kopytek, sprawiając, że te proste dodatki stają się wykwintnym daniem. A jeśli myślicie o makaronie, sos kurkowy będzie jego doskonałym towarzyszem, tworząc idealny duet, który zaspokoi każde kulinarne zachcianki. Sezon na kurki trwa krótko, dlatego warto korzystać z tych darów natury, póki są dostępne. Przygotowanie sosu kurkowego to nie tylko gastronomiczna przygoda, ale także sposób na celebrację letnich i jesiennych dni, kiedy lasy obdarowują nas swoimi najcenniejszymi skarbami. To smak, który warto zachować w pamięci na długo i do którego chce się wracać w chłodniejsze dni, kiedy wspomnienia letnich smaków potrafią przynieść odrobinę słońca na talerz. Zapraszam też po inne moje przepisy na domowe sosy i pasty. Do tego sosu kurkowego pasuje ryba i makaron. Łosoś smażony będzie pyszny! Fantastyczna jest też moja prosta jajecznica z kurkami. Koniecznie zobacz też przepis na soczyste polędwiczki w sosie kurkowym