Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Risotto z grzybami

Risotto z grzybami

Risotto z grzybami leśnymi, to świetny pomysł na jesienny obiad. Jest proste, pyszne i bardzo sezonowe, chociaż można też użyć grzybów mrożonych oraz suszonych. 

- oryginalny przepis na risotto
- dużo porad i zdjęcia krok po kroku
- świetna propozycja na obiad bez mięsa

Czas przygotowania: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 2000 gramów dania

Kaloryczność kcal: 200 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki na risotto

  • 2 szklanki ryżu do risotto Arborio - 400 g
  • 2 szklanki bulionu lub wody - 500 ml
  • pół szklanki białego wina wytrawnego - 125 ml - można pominąć
  • 5 cebulek szalotek lub jedna duża cebula - 250 g
  • 50 g parmezanu lub innego sera typu parmezan
  • 2 łyżki delikatnej oliwy
  • 4 łyżki masła - najlepiej klarowanego
  • przyprawy: pół łyżeczki soli, spora szczypta pieprzu

Składniki na sos grzybowy do risotto

  • 800 g grzybów leśnych: borowiki, podgrzybki, maślaki..
  • 4 ząbki czosnku - około 20 g
  • 1/3 szklanki śmietanki 30 % - około 100 g
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 łyżki delikatnej oliwy
  • 2 łyżki masła - najlepiej klarowanego
  • garść natki pietruszki
  • przyprawy: 1 płaska łyżeczka soli, 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu

Risotto z grzybami

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Ryż ważony był przed ugotowaniem. 400 gramów ryżu to waga ryżu suchego. 
Grzyby ważone były przed oczyszczeniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii podana na podstawie produktów, których użyłam w przepisie. Z podanej ilości składników wychodzi około 2000 gramów domowego risotto z grzybami leśnymi. Będzie to zatem 5-6 sporych porcji. 

Klasyczne włoskie risotto szykujemy osobno z sosem z grzybów a na koniec całość mieszamy w jednym garnku. Zaczynajmy!

Risotto z grzybami, 1

Risotto z grzybami przepis

Cebule/ę obierz i pokrój na bardzo małe kawałki. Na dużą, nagrzaną patelnię wylej dwie łyżki oliwy. Dodaj też cztery łyżki masła np. klarowanego. Na patelni z nagrzanym tłuszczem umieść poszatkowaną cebulę. Podsmażaj ją do pięciu minut na małej mocy palnika. Cebula ma się tylko zeszklić. Patelni nie przykrywaj przykrywką a cebulkę mieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. 

Na patelnię z tłuszczem i zeszkloną cebulką dodaj dwie szklanki, czyli 400 gramów suchego ryżu do risotto. Ryż wmieszaj z tłuszczem i z cebulą. Zwiększ moc palnika do średniej i podsmażaj tak całość przez około trzy minuty. 

Risotto z grzybami, 2

W trakcie podsmażania cebuli przygotuj sobie przynajmniej 500 ml domowego bulionu warzywnego, czy też drobiowego albo też zwykłej wody. Bulion/woda do risotto ma być gorący/a. Jeśli używasz samej wody, to dodaj też do niej szczyptę pieprzu oraz pół płaskiej łyżeczki soli (przyprawy dodatkowe: spoza listy składników). 

Zanim zaczniesz dodawać do risotto bulion, najpierw wlej na patelnię pół szklanki białego, wytrawnego wina. Całość zamieszaj. Już po chwili ryż wchłonie większość wina, zaś reszta odparuje. Dodaj teraz część soli. (Wino można pominąć i zastąpić bulionem). 

Zagotuj całość i wlej około 1/3 szklanki gorącego bulionu/wody. Pamiętaj o tym, by co chwilę (najlepiej cały czas) mieszać risotto drewnianą łyżką. Przez cały czas szykowania risotto nie przykrywamy go też przykrywką. Po każdej porcji bulionu mieszaj risotto około trzy minuty, aż do całkowitego wchłonięcia się płynu. W ten sposób wlej łącznie około dwóch szklanek bulionu. Po około 20 - 25 minutach ryż powinien być już wystarczająco miękki. Już po 20 minutach sprawdź jak smakuje. Nie można go tez bowiem rozgotować. 

Gotowe risotto zdejmij z palnika. Dodaj do niego około 50 gramów tartego sera dojrzewającego. Dodaj resztę soli i sporą szczyptę świeżo mielonego pieprzu. Zamieszaj risotto i sprawdź jego smak oraz skontroluj konsystencję. W razie potrzeby dodaj więcej soli pieprzu lub też bulionu. 

Risotto z grzybami, 3

W ten sposób masz już przygotowane risotto o łącznej wadze około 1150 gramów. Jeśli powyższy opis wykonania bazowego risotto nie był dla Ciebie wyczerpujący, to zapraszam po przepis na risotto, gdzie jeszcze dokładniej opisuję jak zrobić dokładnie takie samo risotto
Risotto z grzybami, 4

Pora teraz na grzyby. Aby zachować idealne proporcje ryżu do grzybów potrzebujesz około 800 gramów świeżych grzybów leśnych. Polecam użyć 500 gramów borowików oraz 300 gramów mieszanki podgrzybków, maślaków i np. koźlarzy.

Przed szybkim przepłukaniem grzybów w zimnej wodzie trzeba je najpierw oczyścić. Dobrze oczyszczone i umyte grzyby pokrój na mniejsze kawałki o podobnej wielkości. 

Porada 1: Można też użyć grzybów mrożonych. Trzeba je najpierw naturalnie rozmrozić i odlać ewentualną wodę. Po lekkim osuszeniu rozmrożonych grzybów można je raz jeszcze zważyć, by gotowe do pokrojenia ważyły minimum 700-800 gramów. 

Porada 2: Aby zrobić risotto z grzybami suszonymi potrzebujesz około 70 gramów suszonych grzybów leśnych. Należy je wcześniej namoczyć. Albo moczymy je całą noc w misce z zimną wodą (około 700 ml wody), albo też zalewamy wrzątkiem i czekamy około 1-2 godzin aż zmiękną. Po osuszeniu pokrój je na mniejsze kawałki i postępuj z nimi dalej tak samo, jak ze świeżymi. Jeśli woda po moczeniu grzybów nie jest gorzka, można jej część użyć na koniec do sosu. 
Risotto z grzybami, 5

Risotto z grzybami, 6

Nagrzej dużą patelnię. Ustaw moc palnika na trochę wyższą niż średnia. Dodaj dwie łyżki delikatnej oliwy lub oleju do smażenia oraz tyle samo masła klarowanego. Na patelnię wyłóż też pokrojone grzyby oraz obrane i pokrojone w plasterki cztery ząbki czosnku.

Co parę minut mieszaj zawartość patelni przy pomocy drewnianej łyżki. Jeśli grzybki zaczynają się rumienić, to zmniejsz moc palnika. W taki sposób smaż grzyby z czosnkiem przez około 25 minut, cały czas bez przykrywki. Po tym czasie dodaj też garść posiekanej natki pietruszki oraz jedną, płaską łyżeczkę soli i 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu. 
Risotto z grzybami, 7

Do grzybków dodaj dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Zamieszaj je a następnie wlej jeszcze 1/3 szklanki śmietanki 30 %, czyli około 100 gramów śmietanki kremówki. Sos grzybowy zamieszaj i podgrzewaj na małej mocy palnika przez ostatnie trzy minuty. Sprawdź jego smak i w razie potrzeby dodaj np. więcej soli lub też soku z cytryny. 
Risotto z grzybami, 8

Do risotto dodaj cały sos z grzybami z patelni i całość wymieszaj dokładnie. Sprawdź jak smakuje Twoje risotto z grzybami. Zawsze można w razie potrzeby dodać ulubione przyprawy lub też odrobinę gorącego bulionu. 
Risotto z grzybami, 9

Polecam sprawdź też mój przepis zupa grzybowa oraz pyszny sos kurkowy.

Smacznego.

Średnia 4.8 / 5 (737 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Risotto z grzybami

Uwielbiam wszelkie odmiany ryżu oraz makaron ryżowy. Najpopularniejszym chyba przepisem z użyciem ryżu jest własnie klasyczne, włoskie risotto. W przepisie podaję dokładnie jak wykonać takie bazowe risotto, które można lekko rozluźnić przez dodanie większej ilości bulionu i zajadać jako samodzielne danie. Risotto może też służyć jako główna baza pod risotto z kurczakiem lub też właśnie risotto z grzybami leśnymi, które opisuję dokładnie w tym artykule. Sama baza risotto jest super prosta do zrobienia. Jeśli bowiem chcemy jej użyć jako bazy pod inne danie, to nie ma konieczności używania np. bulionu oraz wina. Można bowiem troszkę "oszukać" i zdać się na to, że smak dodatków zdominuje danie. Mój przepis na risotto z grzybami jest niezwykle prosty. Składników wydaje się sporo, jednak tak naprawdę pewnie wszystko masz w swoim domu i bardzo szybko wszystko sobie przygotujesz. Z grzybami, ale suszonymi polecam też przepis na coś na Święta. To pyszna zupa grzybowa wigilijna

Risotto z borowikami

Jak risotto z grzybami, to u mnie raczej zawsze z grzybami świeżymi lub ewentualnie z grzybami mrożonymi które oczywiście trzeba sobie wcześniej naturalnie rozmrozić i odlać ewentualną glazurę. Risotto z grzybami suszonymi szykuję dość rzadko, jednak w treści napiszę też o tym, jak postępować w przypadku grzybów suszonych. Najpyszniejsze jest według mnie risotto z borowikami, czyli risotto z prawdziwkami. Bardzo często jednak podkreślam w swoich przepisach, że urozmaicenie to klucz do sukcesu. Dlatego też polecam np. mieszać ze sobą kilka odmian jabłek podczas szykowania musu jabłkowego. Tutaj zaś polecam przygotować - risotto z grzybami przepis na na bazie borowików z dodatkiem innych grzybów leśnych rurkowatych. Mowa tutaj głównie o podgrzybkach, maślakach, koźlarzach. Oczywiście wybieramy wyłącznie jadalne, sprawdzone grzyby. Najlepsze proporcje to 500 gramów borowików oraz 300 gramów mieszanki wcześniej wymieniowych grzybów. Risotto z grzybami z takiego składu jest według mnie najlepsze. U mnie tez obowiązkowo pojawia się sok z cytryny oraz natka pietruszki. Sok ze świeżo wyciskanej cytryny jest też dość istotnym dodatkiem, kiedy rezygnujemy z białego wytrawnego wina, podczas szykowania bazowego risotto. Zamiast soku można też dać trochę octu. Jeśli więc chcesz samodzielnie wykonać przepis an risotto z grzybami, zapraszam!