Łosoś
Idealnie wysmażony i doprawiony łosoś smażony na patelni bez skóry. Jest świetny do sałatek, makaronu, kaszy czy też najprościej - na kanapki. Zobacz jak ja zazwyczaj szykuję i smażę filety z łososia.
Jeśli masz ochotę na łososia z piekarnika, to zachęcam do sprawdzenia kilku innych moich przepisów. Pieczony łosoś z folii z majonezem czy też łosoś w sosie pomidorowym.. obie wersje są pyszne!
Czas przygotowania: 5 minut
Czas smażenia: 7 minut
Liczba porcji: 500 gramów ryby
Kaloryczność kcal: 250 w 100 gramach
Dieta: bezglutenowa
- 2 płaty z łososia ze skórą - 500 g
- 2 łyżki masła klarowanego
- świeżo mielony pieprz i sól kamienna
Jeśli tylko masz możliwość, to polecam zakup łososia z Alaski lub łososia atlantyckiego. Dzikie ryby odżywiają się znacznie lepiej niż te hodowlane. Zjadają plankton oraz inne drobne ryby i nie są karmione paszą z antybiotykami. Dzikie ryby mają więcej kwasów tłuszczowych omega-3.
Łosoś przepis
Im świeższy łosoś, tym lepiej. Ja kupuję zazwyczaj filety porcjowane od samego ogona. Jest to dla mnie najwygodniejszy do obróbki fragment ryby. Filet od ogona jest cieńszy i mogę smażyć go krócej niż grubsze kawałki ryby.

Łosoś smażony
Filety z łososia umyj sprawnie pod zimną, bieżącą wodą o osusz od razu ręcznikiem papierowym.

Wiem, że większość osób nie zdejmuje skóry z łososia. Ja jednak lubię ją usunąć przed smażeniem, a tym bardziej przed pieczeniem. Skórkę z łososia usuwa się bardzo łatwo. Jest na to kilka sposobów. Tym razem skórę z łuskami wycięłam na płasko, na drewnianej desce i przy użyciu klasycznego noża szefa kuchni. Jeśli jednak masz nóż do filetowania ryb.. skorzystaj z niego. Nóż ma być ostry i dość długi.
Filet połóż skórą do deski. Złap za koniec i lekko natnij rybę przy samej skórze. Jedną ręką złap za wystającą skórę. Wsuń nóż i przeciągnij nim płasko przy samej skórze, kierując lekko ostrze do deski.

Gotowe filety pokrój na kilka mniejszych i w miarę możliwości równych kawałków. Kawałki ryby oprósz z obu stron świeżo mielonym pieprzem oraz solą.

Najczęstszym błędem przy smażeniu filetów z łososia jest słabo nagrzana patelnia oraz zimny tłuszcz. Nierzadko kawałki łososia rozpadają się lub przypalają również wtedy, gdy patelnia ma zbyt cienkie dno.
Przygotuj sobie ciężką patelnię z grubym dnem. Zacznij nagrzewać patelnię na średniej mocy. Patelnia powinna się stopniowo i równomiernie nagrzać a nie spalić, więc nie ustawiaj bardzo wysokiej mocy palnika. Na nagrzaną patelnię wyłóż dwie łyżki masła klarowanego lub dwie łyżki dobrej jakości delikatnej oliwy z oliwek. Rozprowadź tłuszcz po powierzchni patelni i poczekaj chwilę, aż się nagrzeje.
Wyłóż wszystkie kawałki łososia. Po około 4 minutach smażenia można go przełożyć na druga stronę. Polecam użyć do tego płaskiej łopatki kuchennej. Drugą stronę smaż odrobinę krócej, bo około 3 minuty.

Łosoś smażony polecam podać na mieszance sałat lub świeżym szpinaku baby. Wystarczy go wówczas skropić świeżo wyciskanym sokiem z cytryny lub limonki. To chyba najprostszy sposób na pyszny obiad.
Na smażonego łososia można też wyłożyć domowe pesto i podać z makaronem lub na kanapce. Polecam pesto z pietruszki.


Łosoś smażony na patelni można też zajadać z domowym sosem czosnkowym, który bardzo gorąco polecam. Sos czosnkowy jest idealny do ryb oraz frytek :)
A z czym Ty lubisz jeść smażonego łososia?
Smacznego!