Polędwiczki w sosie kurkowym
Poznaj super sposób na zawsze idealnie mięciutkie mięso. Zapraszam po mój ulubiony i sprawdzony przepis na polędwiczki w sosie kurkowym. Możesz je podać na wiele sposobów.
- świetny pomysł na polędwicę wieprzową
- aksamitny i bardzo prosty sos kurkowy
- kilka pomysłów na podanie dania
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: 1200 g dania
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g dania
Składniki
- 1 polędwiczka wieprzowa - około 450 g
- 300 g świeżych kurek
- 200 ml śmietanki 30 % - 4/5 szklanki
- 1 średnia cebula - około 180 g
- 3 łyżki masła klarowanego - około 45 g
- 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- przyprawy i zioła: pół płaskiej łyżeczki soli; 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu; dwie gałązki tymianku; natka pietruszki
- ewentualne dodatki: szafran lub kurkuma
Polędwiczki w sosie kurkowym
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jeśli trzymasz śmietankę w lodówce, to wyjmij ją wcześniej, by nabrała temperatury pomieszczenia. Polędwiczkę wyjmij z lodówki na godzinę przed szykowaniem dania.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego posiłku.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1200 gramów pysznej polędwiczki wieprzowej w sosie kurkowym. Będą to cztery duże porcje. Podczas liczenia kaloryczności dania, nie uwzględniłam pieczywa ze zdjęć. Zanim zaczniesz szykować polędwiczki z kurkami, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. Warto bowiem od razu przygotować sobie kurki oraz poszatkować cebulę.
Polędwiczki w sosie kurkowym przepis
Kurki świeże wymagają oczyszczenia z piasku i fragmentów innych roślin. Możesz oczyścić je w zlewie pod zimną, bieżącą wodą. Należy to jednak robić sprawnie, by nie moczyć za długo grzybów w wodzie. Każdą sztukę warto przepłukać osobno.
Wstępnie oczyszczone kurki można też umieścić w misce z ciepłą wodą z solą. Kilkukrotnie zatapiaj kurki w wodzie, aż czyste grzyby wypłyną na powierzchnię, a zabrudzenia opadną na dno naczynia. Wyłów kurki i w razie potrzeby jeszcze oczyść ręcznie, a następnie delikatnie osusz ręcznikiem papierowym. Małe sztuki zostaw w całości, zaś te większe pokrój na kawałki, na jeden kęs. Osuszone i pokrojone kurki odstaw na bok.
Cebulę (najlepiej cukrową) "obierz" i pokrój w bardzo drobną kosteczkę, a następnie przełóż do osobnej miseczki i również odstaw na bok.
Porada: Jeśli sięgasz po mrożone kurki, to w pierwszej kolejności musisz je rozmrozić. Polecam naturalny proces rozmrażania, przez zostawienie kurek na talerzu, na blacie kuchennym. Rozmrożone kurki przełóż na sitko i ostrożnie przelej wrzątkiem, a następnie osusz ręcznikiem papierowym.
Sporą polędwiczkę wieprzową oczyść z ewentualnych żyłek i włókien. Mięso pokrój w cieniutkie plasterki, w poprzek włókien. Mięso oprósz 1/3 płaskiej łyżeczki świeżo mielonego pieprzu (biały lub czarny).
Porada: Dokładnie tak samo można szykować polędwicę cielęcą.
Nagrzej szeroką patelnię z grubym dnem. Wyłóż łyżkę masła klarowanego lub ewentualnie oleju roślinnego do smażenia. Po chwili wyłóż również całe pokrojone mięso. Plasterki polędwiczki smaż na średniej lub nieco wyższej mocy palnika przez około 5 minut. Kilka razy zamieszaj mięso przy pomocy drewnianej łyżki.
Zarumienione ładnie plasterki polędwiczki przełóż szczypcami na osobny talerz. Patelni nie zdejmij z palnika, tylko od razu wyłóż na nią dwie łyżki masła klarowanego.
Na patelnię z roztapiającym się masłem wyłóż poszatkowaną wcześniej cebulę. Zredukuj nieco moc palnika i podsmażaj cebulę przez około 5 minut, by się zeszkliła i tylko lekko zarumieniła. Kolejno na patelnię dodaj również przygotowane na początku kurki. Całość posyp solą (na początek pół płaskiej łyżeczki). Dodaj też listki zdjęte z dwóch małych gałązek tymianku lub ewentualnie 1/4 łyżeczki tymianku suszonego. Kurki z cebulą smaż na średniej lub nieco niższej mocy przez około 5-8 minut, cały czas bez przykrywki.
Po tym czasie na patelnię wlej 200 ml śmietanki kremówki 30 % (rzadka śmietanka z kubeczka lub z kartonu). Z powrotem wyłóż też podsmażone wcześniej mięso (razem z sosem, który zebrał się zapewne na dnie naczynia). Dodaj łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki oraz szczyptę kurkumy lub szafranu. Dałam tym razem "saszetkę" (0,12 gramów) szafranu.
Całość zamieszaj i "smaż" na odrobinę wyższej niż niska moc palnika przez kolejne 5-8 minut. Sos powinien w tym czasie lekko zgęstnieć. Jeśli wydaje Ci się, że masz za mało sosu, to dodaj na patelnię kilka łyżek bulionu drobiowego lub warzywnego lub też zwykłej wody. Zanim wyłączysz polędwiczki w sosie kurkowym, sprawdź smak sosu. W razie potrzeby dodaj do niego więcej soli lub pieprzu.
Gotowe polędwiczki wieprzowe w sosie kurkowym podawaj jeszcze gorące. Najprościej zajadać je ze świeżym pieczywem i natką pietruszki. Idealny będzie również makaron (szczególnie typu pappardelle) lub nawet ryż. Polędwiczki z kurkami przepysznie smakują też podane z puree ziemniaczanym lub z ziemniakami z wody, a nawet z pieczonym kalafiorem.
Tutaj przepis na niezawodne puree ziemniaczane. A tutaj super pyszny pieczony kalafior.
Smacznego.