Sos koperkowy
Zapraszam po mój ulubiony i uniwersalny przepis na sos koperkowy na ciepło. Ten pyszny sos na bazie śmietanki szykuję łącznie w 15 minut. Przepis jest bardzo prosty i składa się zaledwie z kilku składników.
- prosty i szybki sos koperkowy
- idealny do ryby, jajek, czy też ryżu
- bardzo dokładny przepis krok po kroku
Czas przygotowania: 5 minut
Czas gotowania: 10 minut
Liczba porcji: 370 gramów sosu
W 10 g:
Wartość energetyczna
18 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- średni pęczek koperku
- pół szklanki śmietanki 30 %
- 1 szklanka wody lub bulionu
- 1 pełna łyżka masła klarowanego - 20 g
- 2 ząbki czosnku - do 10 g
- 1-2 łyżki soku z cytryny
- łyżka mąki pszennej
- przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli, pieprzu; po pół płaskiej łyżeczki gałki muszkatołowej i kardamonu
Sos koperkowy
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Przed szykowaniem sosu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz pominąć jakąś przyprawę lub też użyć większej ilości soku z cytryny.
Sos koperkowy przepis
Do małej miseczki wlej pół szklanki śmietanki kremówki 30 %. Dodaj do niej łyżkę mąki pszennej np. tortowej, czy uniwersalnej. Niech nie będzie to ani płaska, ani zbyt czubata łyżka mąki. Całość bardzo dokładnie wymieszaj, by w śmietance nie było grudek mąki. Miseczkę odłóż na bok..
Porada: Jeśli śmietanka będzie miała temperaturę pomieszczenia, to będzie Ci znacznie łatwiej połączyć ją z mąką, niż w przypadku śmietanki wyjętej prosto z lodówki.
Średniej wielkości pęczek koperku przepłucz i osusz a następnie posiekaj drobno pomijając najgrubsze fragmenty bliżej korzeni. Wyszło mi równo 50 gramów siekanego koperku. Posiekany koperek odłóż na bok, tak samo jak mieszankę śmietanki i mąki. Za chwilę będą one potrzebne.
Przygotuj sobie średnią patelnię z grubym dnem. Zacznij ją nagrzewać. Wyłóż na nią solidną łyżkę masła klarowanego. Dwa lub trzy ząbki czosnku obierz i przepuść przez praskę. Ja użyłam 12 gramów czosnku i uważam, że jest to umiarkowana ilość do tego sosu (dwa średnie i pół małego ząbka czosnku). Jeśli więc wolisz bardzo łagodny sos, który planujesz podać do ryby, to możesz użyć tylko jednego ząbka. Jeśli lubisz smak czosnku w sosie koperkowym, to daj nawet trzy ząbki, czyli do 15 gramów.
Czosnek z masłem podsmażaj nie dłużej niż dwie minuty na małej mocy palnika, by nie przypiec czosnku. Jeśli bowiem zarumienisz go za mocno, zrobi się gorzki. Po tym czasie na patelnię wylej szklankę bulionu warzywnego lub drobiowego lub ewentualnie szklankę wody. Zwiększ moc palnika do średniej i wlej też mieszankę śmietanki i mąki. Od razu dodaj również przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli, pieprzu; po pół płaskiej łyżeczki gałki muszkatołowej i kardamonu. Sos mieszaj cały czas przy pomocy drewnianej łyżki. Po chwili powinien zacząć się gotować. Zmniejsz moc palnika do takiej, by tylko lekko mrugał i gotuj go tak kilka minut, aż lekko zgęstnieje (nie zapominaj o mieszaniu sosu).
Porada: Sos koperkowy możesz też przygotować bez dodatku kardamonu. Możesz za to dodać szczyptę kurkumy dla smaku i dla koloru.
Gdy sos jest już lekko gęsty, możesz dodać do niego posiekany koperek oraz wycisnąć łyżkę soku z cytryny (ja daję zazwyczaj dwie łyżki).
Porada: Aby otrzymać sos pietruszkowy wystarczy, że zamiast koperku dodasz na patelnię siekną natkę pietruszki.
Mieszaj sos jeszcze minutę, aż do ponownego zagotowania a następnie sprawdź jego smak oraz konsystencję. Jeśli jest za gęsty, to wlej jeszcze trochę bulionu lub wody. Jeśli chcesz, by jeszcze lekko zgęstniał, to polecam oprószyć go odrobiną mąki sypaną przez małe sitko (robisz to mieszając sos przy pomocy drewnianej łyżki).
Jeśli chcesz by sos był bardziej słony, to dodaj szczyptę soli. Jeśli brakuje Ci smaku innej przyprawy, to dodaj jej odrobinę.
Sos koperkowy podawaj zawsze jeszcze gorący. Z podanej ilości składników wyszło mi około 370 gramów sosu, który tym razem podałam do białego ryżu gotowanego z odrobiną masła i soli.
Sos koperkowy jest są świetnym dodatkiem do drobiu, ryb, jajek gotowanych na twardo, czy też do dań na bazie makaronu lub ryżu.
A z czym Ty najchętniej jadasz sos koperkowy i jakie jest Twoje ulubione danie z dodatkiem koperku? Być może jest to zupa koperkowa...
Smacznego.