Sos pieczarkowy
Domowy sos pieczarkowy można robić cały rok. Ten super szybki i prosty do zrobienia sos ze śmietanką bardzo często szykuję jako dodatek do placków ziemniaczanych lub do makaronu.
Czas przygotowania: 15 minut
Czas duszenia łącznie: 15 minut
Liczba porcji: 580 gramów sosu
Kaloryczność kcal: 160 w 100 gramach
[ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 500 g pieczarek ważonych przed obraniem
- 3 łyżki masła klarowanego - około 45 g
- pół szklanki śmietanki słodkiej 30 % - 150 g
- sok z polówki cytryny - do 30 ml
- mały pęczek koperku - dwie garście po posiekaniu
- przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli, pieprzu i kolendry; pół płaskiej łyżeczki gałki muszkatołowej
Sos pieczarkowy
Pół kilograma pieczarek białych obierz i odetnij wystające trzonki. Każdą pieczarkę pokrój w plasterki nie grubsze niż 3 mm. Jeśli masz młode i jędrne pieczarki, to nie musisz ich obierać. Możesz też użyć pieczarek brązowych, które mają jeszcze bogatszy smak i więcej aromatu.
Poniżej pieczarki białe:
Poniżej pieczarki brązowe:
Nagrzej sporą patelnię z wyższym rantem i roztop na niej masło (najlepiej klarowane). Dodaj pokrojone pieczarki. Zmniejsz moc palnika do średniej i przykryj pieczarki przykrywką. Całość duś 5 minut lub dłużej. W tym czasie posiekaj koperek i przygotuj przyprawy.
Koperek oraz przyprawy dodaj do podduszonych pieczarek. Pieczarki powinny się już skurczyć i puścić wodę. Jeśli nie masz kolendry w proszku, to możesz też użyć całych nasion. Wystarczy lekko rozbić je np. w moździerzu.
Porada: Sos pieczarkowy możesz też przygotować z dodatkiem cebuli oraz/lub czosnku. Zatem zanim na patelnię wyłożysz pieczarki, najpierw podsmażaj przez kilka minut obraną i posiekaną dość drobno małą lub średniej wielkości cebulę. Od jednego do dwóch ząbków czosnku (obrane i pokrojone w plasterki) dodaj zaś razem z pieczarkami.
Wymieszaj wszystko i podsmażaj jeszcze kilka minut, ale już bez przykrywania pieczarek przykrywką. Zredukuj nieco moc palnika i wlej pół szklanki śmietanki. Zamieszaj pieczarki, poczekaj, aż sos zacznie się znów gotować i wlej sok z cytryny. Aby sos wyszedł dość kwaśny, przygotuj 30 ml soku z cytryny. Na średnio kwaśny sos wyciśnij 20 ml soku. Aby otrzymać delikatnie kwaśny sos pieczarkowy, dodaj tylko jedną łyżkę, czyli 10 ml soku z cytryny.
Porada: Sok z cytryny można zamienić na sok z limonki.
Sos pieczarkowy podgrzewaj jeszcze kilka minut na małej mocy palnika. Sprawdź jego smak. Być może wolisz dosolić jeszcze sos przed wyłączeniem. Jeśli chcesz by sos miał więcej płynu, możesz dolać do niego pół szklanki bulionu warzywnego lub zwykłego rosołu drobiowego odlanego z garnka. Jeśli zaś chcesz lekko zagęścić sos pieczarkowy, to na małym sitku umieść płaską łyżeczkę mąki pszennej. Potrząsając sitkiem, dodawaj po odrobinie mąki do sosu, cały czas mieszając sos drewnianą łyżką. Sos zagotuj i po chwili wyłącz.
Sos pieczarkowy będzie super smakował podany razem z roladkami schabowymi z serem i szpinakiem oraz z tłuczonymi ziemniakami. Idealnie sprawdza się też podany z makaronem oraz z plackami ziemniaczanymi lub plackami z cukinii.
Smacznego!