Sernik z bezą
Zapraszam po super prosty do zrobienia i bardzo smaczny sernik z bezą i porzeczkami. Jestem pewna, że zaskoczy Cię przepis na ten piękny deser. Aby zrobić ten sernik potrzebujesz bowiem tylko kilka składników.
- najlepszy sernik z bezą i owocami
- można go śmiało piec jako tort urodzinowy
- poza sezonem na świeże owoce polecam dżemy
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia sernika: 50 minut
Czas zapiekania bezy: 50 minut
Liczba porcji: 1600 g - tortownica 28 cm
Kaloryczność kcal: 170 w 100 g sernika
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na masę serową
- twaróg sernikowy z Mascarpone Président - kubełek 1 kg
- 4 żółtka średnich jajek
- niecałe pół szklanki cukru - 100 g
- 1 budyń śmietankowy bez cukru - 40 g
Składniki na bezę i owoce
- 4 białka średnich jajek
- około 3/4 szklanki cukru - 150 g
- 300 g porzeczek
Sernik z bezą
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Porzeczki ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Forma do pieczenia: tortownica o średnicy 28 cm.
Pieczenie sernika: 165 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia sernika: około 50 minut.
Pieczenie bezy: 140 stopni, dolna półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia bezy: około 50 minut.
Jajka i twaróg sernikowy wyjmij z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia. Zanim zaczniesz szykować sernik z bezą polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów w przepisie.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1600 gramów pysznego sernika z bezą. Aby go upiec użyłam dużej tortownicy o średnicy 28 cm. Możesz też użyć mniejszej formy lub tortownicy. Twój sernik będzie wówczas wyższy.
Przepis na sernik z bezą
Ten boski sernik z bezą powstaje tylko z pięciu składników! Aby go upiec, do masy serowej użyłam twaróg sernikowy z Mascarpone Président. Oprócz twarogu ma on w składzie również serek mascarpone. Zrezygnowałam zatem z dodawania do masy masła, czy też oleju kokosowego. Na zdjęciu poniżej widać też cukier, który dodaję i do masy serowej i do bezy. Jeśli chodzi o jajka, to żółtka lecą do sernika, białka zaś do bezy. Do tego jeszcze proszek budyniowy o smaku śmietankowym lub waniliowym i świeże porzeczki. To wszystko :)
Starannie oddziel białka od żółtek. Cztery białka jajek umieść w czystej i suchej metalowej lub szklanej misce. Z białek zrobisz bezę, którą wyłożysz na upieczony sernik. Cztery żółtka umieść w dużej misce lub misie miksera. Wsyp niecałe pół szklanki cukru. Żółtka z cukrem ucieraj kilka minut na kogel mogel. Dodaj całe kilogramowe wiaderko twarogu sernikowego z Mascarpone Président i wsyp saszetkę proszku budyniowego bez cukru. Wybierz budyń waniliowy lub śmietankowy. Saszetka o wadze około 40 gramów. Całość miksuj chwilę na średnich obrotach miksera, tylko do momentu, gdy masa zrobi się jednolita.
Masę wylej do tortownicy o średnicy 28 cm. Dno tortownicy wyłóż wcześniej papierem do pieczenia. Boków formy nie trzeba niczym wykładać, ani natłuszczać.
Porada: Zamiast proszku budyniowego można użyć skrobię ziemniaczaną oraz kilka kropli olejku śmietankowego. Do masy serowej dodaj wówczas cztery łyżki skrobi, czyli 40 gramów skrobi ziemniaczanej. Twaróg Président z dodatkiem mascarpone można też zastąpić mieszanką zwykłego, mielonego twarogu z serkiem mascarpone (250 gramów mascarpone + 750 gramów mielonego twarogu).
Formę z sernikiem umieść w piekarniku nagrzanym do 165 stopni. Opcja pieczenia - góra/dół. Wybierz środkową półkę w piekarniku. Jeśli piekarnik ma małą komorę, to polecam umieścić sernik o półkę niżej, by góra sernika nie była za blisko grzałek.
Tego sernika nie trzeba piec w kąpieli wodnej. Nie trzeba też umieszczać na dnie piekarnika foremki z wrzątkiem. Sernik jest wystarczająco wilgotny i zawiera w składzie serek mascarpone, więc nie będzie pękał w trakcie pieczenia.
Przez cały czas pieczenia sernika nie zmieniaj temperatury pieczenia i nie otwieraj też piekarnika. Sernik może nieznacznie urosnąć i odrobinę opaść po wyjęciu z piekarnika. Sernik piecz przez 50 minut.
UWAGA - Na 15 minut przed końcem pieczenia sernika (po 35 minutach pieczenia) zacznij już szykować bezę. Będziesz ją bowiem wykładać na dopiero co upieczony sernik. Po wyłożeniu bezy na sernik, formę z sernikiem ponownie umieszczasz w piekarniku.
Pod koniec pieczenia sernika (ostatnie 15 minut) zacznij szykować bezę. Białka ubijaj chwilę na sztywno przy pomocy miksera. Możesz do nich dodać szczyptę soli. Nie ubijaj samych białek za długo, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Gdy białko zacznie zamieniać się w puszystą pianę, możesz zacząć dokładać cukier. Ciągle miksując wsypuj po jednej łyżce cukru. Po każdej łyżce miksuj białko na najwyższych obrotach, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie się w niej rozpuści. Po dodaniu jednej łyżki miksuj całość około minuty lub dłużej. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i błyszcząca masa białkowa.
Gdy tylko skończy się czas pieczenia sernika, wyjmij go od razu z piekarnika. Formę wyjmuj ostrożnie. Jest bowiem gorąca a sam sernik będzie miał po środku konsystencję budyniu. Moc piekarnika od razu zmniejsz do 140 stopni. W takiej bowiem temperaturze będzie się piec beza.
Na środek sernika zacznij wykładać ubitą bezę. Wyłóż całość z miski.
Przy pomocy szpatułki szybko i sprawnie, ale delikatnie i ostrożnie rozprowadź masę po powierzchni sernika. Staraj się nie dotrzeć do zewnętrznych rantów formy. Góra bezy nie powinna być równa. Bardzo ładnie wygadają fale z bezy.
Tortownicę z sernikiem i bezą umieść ponownie w piekarniku. Tym razem tortownicę umieść na dolnej półce a piekarnik nastaw na 140 stopni. Sernik z bezą piecz tak przez całe 50 minut. Beza urośnie, ale pod koniec może trochę opaść i popękać. W tej bezie nie ma bowiem tak dużo cukru, jak w klastycznej bezie, czy mini bezikach.
W trakcie pieczenia/suszenia bezy na serniku nie otwieraj piekarnia. Beza może lekko się zezłocić, ale nie powinna zrobić się brązowa. Jeśli beza za mocno się rumieni, to koniecznie zmniejsz temperaturę w piekarniku.
Jeśli Twój piekarnik ma już kilka lat (tak jak mój), to warto zakupić mały termometr do piekarników. Taki termometr mocuje się lub kładzie w komorze piekarnika. Wskazuje on prawidłową temperaturę, jaka panuje w piecu. Bardzo często piekarnik pokazuje, że się nagrzał a w rzeczywistości należy jeszcze poczekać, by osiągnął on wskazaną temperaturę. Lub odwrotnie.. w komorze jest znacznie cieplej, niż wskazuje wyświetlacz. Taki termometr nie jest drogi i może kosztować ok kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Po 50 minutach pieczenia bezy możesz wyłączyć piekarnik. Nie otwieraj jednak drzwiczek piekarnika przez godzinę. Po tym czasie wyjmij sernik z bezą i odstaw do przestudzenia. Przestudzony sernik umieść w lodówce (bez przykrycia) do całkowitego schłodzenia. Po kilku godzinach chłodzenia możesz udekorować sernik z bezą i podać do zjedzenia. Ja wybrałam tym razem świeże porzeczki.
Podsumowując... Sernik z bezą wychodzi idealnie kremowy i delikatny. To dość istotne, gdy łączę sernik z bezą w stylu bezy Pavlova. Całość ma podobną strukturę, wiec harmonijnie współgra podczas jedzenia. Kremowy sernik oraz piankowa beza i soczyste, kwaśne porzeczki.
Do tego serniczka z piankową bezą polecam też inne owoce, takie jak czarne porzeczki, wiśnie, maliny, czy jagody leśne. Zimą zaś świetnie sprawdzą się wszelkie dżemy, frużeliny oraz kwaśne syropy. Sernik przechowuj w chłodnym pomieszczeniu.
Lubicie takie delikatne serniki pieczone?
Jakie owoce najchętniej jadacie w towarzystwie sernika i bezy?
Wpis zawiera lokowanie produktu.