Tort Pavlova
Krucha z zewnątrz i piankowa w środku.. pyszna beza z dodatkiem bitej śmietany oraz owoców. Mój sprawdzony przepis na tort bezowy z bitą śmietaną i owocami. Beza Pavlova to idealny deser na każdą okazję.
Świetnie sprawdza się również jako tort urodzinowy oraz tort na Sylwestra. Jeśli zaś wolisz zrobić tort bezowy przekładany, to polecam mój przepis na najlepsze blaty bezowe do tortów. To wspaniała beza.
Czas pieczenia: 1 godzina 47 minut
Liczba porcji: tort średnicy 22 cm
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na bezę
- 6 białek średnich jajek
- szklanka drobnego cukru - około 240 g
- płaska łyżka skrobi ziemniaczanej
- łyżeczka soku z cytryny
- szczypta soli
Bita śmietana z owocami
- 200 g śmietanki 36%
- garść kwaśnych owoców np. porzeczki
Potrzebne będą: mikser, arkusz papieru do pieczenia i ołówek, czysta i sucha misja szklana lub metalowa, szpatułka
Pavlova
- Jajka powinny być jak najświeższe. Powinny mieć temperaturę pokojową, więc wyjmij je wcześniej z lodówki.
- Przygotuj sobie wszystkie składniki, by leżały odmierzone na blacie roboczym w zasięgu ręki.
- Do ubijania białek najlepiej użyć czystej, suchej i wysokiej miski wykonanej ze szkła.
- Białka powinny zostać idealnie oddzielone od żółtek, inaczej piana się nie ubije.
- Do lekko ubitych już białek można również zamiast soli dodać szczyptę kwaśnego winianu potasu - Cream of tartar. Kwaśna sól również pomaga ubić i utrzymać sztywną pianę z białek.
- Beza uda się również, jeśli użyjesz cukru pudru. Unikamy tego jednak, by za szybko nie dodawać kolejnych porcji cukru.
- Zamiast soku z cytryny możesz użyć również octu spirytusowego, octu jabłkowego lub winnego.
Tort Pavlova
Zacznij nagrzewać piekarnik. Ustaw na początek temperaturę 170 stopni (góra/dół). Oddziel białka od żółtek. Białka umieść w dużej misce, zaś żółtka odłóż np. do przepisu na jagodzianki.
Do białek dodaj szczyptę soli. Białka ubijaj mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo zwiększaj. Białka ubijaj nie dłużej niż 3 minuty, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Jeśli używasz winianu potasu, możesz go dodać, ale dopiero po około 1 minucie ubijania.
Zacznij dodawać cukier. Po każdej łyżce miksuj na najwyższych obrotach, do czasu aż cukier połączy się z pianą i całkowicie w niej rozpuści. Będzie to trwało około 1 minuty. Gdy dodasz już cały cukier, wlej łyżeczkę soku z cytryny oraz dodaj skrobię ziemniaczaną. Miksuj już tylko chwilę. Powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa białkowa.
Przygotuj arkusz papieru do pieczenia. Używając talerza, spodu od tortownicy czy cyrkla odrysuj ołówkiem okrąg o średnicy 20-22 cm. Arkusz umieść na blaszce/szufladzie do pieczenia. Szpatułką nakładaj pianę na środek okręgu. Kilkoma sprawnymi ruchami wyciągnij pianę do góry, by powstał ładny kopczyk. Użyj do tego szpatułki. Blachę umieść w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Po 7 minutach zmniejsz temperaturę do 130 stopni i susz w tej temperaturze blaty przez kolejnych 100 minut.
Po wyłączeniu piekarnika, bezę dosuszaj jeszcze w środku pieca przez min. 20 minut. Najlepiej jednak trzymać ją nawet ponad godzinę. Jeśli panujesz podać ją kolejnego dnia, to piecz bezę Pavlova wieczorem i zostaw w wyłączonym piekarniku na noc.
Bita śmietana z owocami:
Dobrze schłodzoną śmietankę ubij na sztywno. Najlepiej umieścić ją w wysokim naczyniu, ponieważ na początku bardzo chlapie. Zacznij od małych obrotów miksera. Stopniowo zwiększaj. Nie ubijaj śmietanki zbyt długo, by się nie rozwarstwiła. Wystarczą maksymalnie 3 minuty ubijania.
Ubitą śmietanę wyłóż na całkowicie wystudzoną bezę. Na górę wyłóż owoce. Na zdjęciu porzeczki wiszą na gałązkach.. warto je jednak obrać przed krojeniem tortu.
Smacznego.