Ryż zapiekany z jabłkami
Ryż zapiekany z jabłkami to moja jesienna propozycja na zdrowy i smaczny posiłek. Klasyczny przepis i tradycyjny sposób wykonania to gwarancja niezapomnianego smaku!
- tylko kilka składników
- do podania na śniadanie lub na obiad
- dokładny opis kroków wykonania zapiekanki
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas zapiekania ryżu z jabłkami: 25 minut
Liczba porcji: forma 22 x 30 cm - około 2100 g
Kaloryczność kcal: 80 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na masę z ryżu
- 300 g suchego ryżu np. Basmati - około 1 i 1/4 szklanki
- 2 szklanki mleka lub napoju sojowego
- 1 szklanka wody
- 1 łyżka masła np. klarowanego
Składniki na prażone jabłka
- około 1,5 kg jabłek - u mnie 7 średnich
- 2 łyżki cukru - minimum 20 g
- pół łyżeczki cynamonu
Ryż zapiekany z jabłkiem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Naczynie do zapiekania: forma 22 x 30 cm lub inna o podobnych wymiarach
Jabłka ważone były przed obraniem i usunięciem gniada nasiennego. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Z podanej ilości składników otrzymałam około 2100 gramów ryżu zapiekanego z jabłkami. Będzie to przynajmniej sześć sporych porcji. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Zapiekanka ryżowa z jabłkami jest jednym z przepisów, do których czuję ogromny sentyment. Pachnące polskie jabłka zbierałam spod naszych jabłonek już jako mała dziewczynka. Przepyszne kosztele i ogromne bielutkie papierówki oraz jednocześnie. Do tego kilka innych odmian soczystych, ale już słodszych jabłek (np. Gala, Lobo, Szampion). W naszym ogrodzie było przynajmniej kilka różnych jabłoni. Część zjadaliśmy na świeżo, "prosto z drzewa" na drugie śniadanie lub na podwieczorek. Z części Mama szykowała jabłka do słoików na kilka sposobów. Ogromna ilość jabłek lądowała też w piwniczce, jako zapas owoców na całą zimę i wczesną wiosnę. Te wspominania są nie tylko piękne, ale i pachnące prawdziwym sadem.
Ryż zapiekany z jabłkami przepis
Szykując tę pyszną zapiekankę na słodko polecam Ci sięgnąć po mieszankę przynajmniej kilku odmian polskich jabłek. 1,5 kilograma średniej wielkości jabłek to około 7-8 sztuk. Sama użyłam trzech antonówek, by prażone jabłka były nie tylko słodkie, ale kwaśne jednocześnie. Do tego kilka innych odmian soczystych, ale już słodszych jabłek. Pamiętaj, że im więcej różnych jabłek, tym ciekawszy i bardziej różnorodny smak gotowej zapiekanki z ryżem.
Umyj dokładnie wszystkie jabłka. Unikaj uszkodzonych i obitych jabłek. Każde jabłko cieniutko obierz a następnie przekrawaj je na pół. Z połówek dokładnie wycinaj gniazdo nasienne. Idealnie obrane i oczyszczone połówki jabłek zetrzyj na tarte, na grubych oczkach. Możesz też ścierać obrane ze skórki jabłka do tak zwanego "ogryzka". Ja jednak wole najpierw usunąć całe gniazdo nasienne.
Porada: Nie wyrzucaj skórek po jabłkach ani gniazd nasiennych. Są one bowiem bogatym źródłem błonnika. Skórki można ususzyć i zajadać lub też parzyć z nich owocową herbatkę. Ze świeżo obranych skórek polecam przegotować pyszne smoothie lub dodać je do ulubionego koktajlu owocowego lub warzywnego. Drobno pokrojone skórki warto też dodać do sałatki lub surówki np. z porem. Polskie jabłka spełniają najbardziej rygorystyczne normy jakości, a polscy sadownicy to grupa producentów o najwyższych standardach. Dlatego na skórkach polskich jabłek nie znajdziemy szkodliwych substancji wynikających ze sposobu uprawy lub przechowywania. Ze skórek i gniazd nasiennych śmiało ugotujesz kompot. Gniazda nasienne oraz skórka z jabłek zawiera najwięcej pektyn, które oczyszczają organizm, regulują florę bakteryjną jelit.
Starte na tarce jabłka umieść w szerszym garnku z grubym dnem. Ustaw małą moc palnika i gotuj je pod przykryciem przez 15 minut. Po kilku minutach możesz zamieszać jabłka i sprawdzić, czy temperatura jest odpowiednia. Tarte jabłka nie powinny się przypalać.
Po tym czasie zdejmij przykrywkę i odrobinę zwiększ moc palnika. Do prażonych jabłek dodaj pół łyżeczki cynamonu oraz do dwóch łyżek cukru. Sama wsypałam tylko jedną łyżkę cukru trzcinowego, ponieważ część jabłek była dość słodka a kilka jabłek kwaśnych. Lubię słodko kwaśne prażone jabłka, więc dla mnie były to idealne proporcje. Proponuję zatem dodać najpierw tylko trochę cukru a następnie zamieszać i sprawdzić smak jabłek. W razie potrzeby dodaj więcej cukru.
Prażone jabłka cały czas mieszaj przy pomocy drewnianej łyżki, by odparować nadmiar wody. Po około pięciu minutach można już wyłączyć palnik i odstawić garnek z jabłkami na bok.
Porada: Do prażonych jabłek można też dodać nasionka z połowy laski wanilii, małą łyżeczkę pasty lub esencji waniliowej.
Pora na ryż. Potrzebujesz 300 gramów suchego ryżu. Ja używam ryżu sypkiego (jaśminowego, basmati lub zwykłego białego). 300 gramów ryżu to niecałe 1 i 1/4 szklanki ryżu. Jeśli posiadasz tylko ryż w torebkach, to użyj trzy torebki ryżu (pakowane po 100 gramów). Ryż wysypujesz z torebek do garnka z wrzącym mlekiem.
Do ugotowania ryżu wybierz swój sprawdzony garnek, który nie przypala. Wlej do niego dwie szklanki (500 ml) mleka lub też napoju sojowego oraz jedną szklankę zwykłej wody. Całość zagotuj a następnie wsyp cały ryż i zamieszaj zawartość garnka. Polecam dodać też niewielką szczyptę soli. Zmniejsz moc palnika do takiej, by ryż z mlekiem tylko lekko mrugał. Garnek przykryj przykrywką. Ryż gotuj przez około 15 minut lub trochę dłużej, do miękkości. Co parę minut mieszaj go przy pomocy drewnianej łyżki a na pięć minut przed końcem gotowania dodaj też łyżkę masła klarowanego lub oleju kokosowego.
Porada 1: Już do gotującego się mleka z wodą dołożyłam małą laskę cynamonu. Trzymałam ją w garnku do samego końca, by uzyskać delikatnie cynamonowy aromat. Laska cynamonu nie jest jednak niezbędnym dodatkiem, dlatego też nie ma jej na liście składników.
Porada 2: Na 300 gramów suchego ryżu użyłam 3 szklanek płynu i uzyskałam idealnie gęsty ryż. Może się jednak zdarzyć tak, że będziesz potrzebować trochę więcej wody lub mleka. W razie potrzeby dolej np. trochę mleka pod koniec gotowania ryżu.
Do upieczenia zapiekanki ryżowej z jabłkami wybrałam naczynie ceramiczne o wymiarach 22 x 30 cm. Naczynie wysmarowałam od środka masłem a następnie wyłożyłam do niego trochę większą część ugotowanego, gęstego ryżu. Ryż rozprowadziłam dokładnie po całej powierzchni formy a następnie wyrównałam jego powierzchnię przy pomocy łyżki.
Na warstwę ryżu wyłóż całe uprażone wcześniej jabłka. Prażone jabłka (tak samo jak ryż) mogą być jeszcze ciepłe. Postaraj się wypełnić nimi wszystkie przestrzenie a na końcu wyrównaj powierzchnię.
Na samym końcu rozłóż też resztę ugotowanego ryżu i lekko go przyklep. Całość przed pieczeniem można posypać odrobiną cukru trzcinowego lub cukru z prawdziwą wanilią.
Foremkę z ryżem i jabłkami umieść w piekarniku nagrzanym do 185 stopni (grzanie góra dół). Wybierz półkę o piętro niższą niż środkowa. Zapiekankę zapiekaj tak bez przykrycia przez około 25 minut. Po wyłączeniu możesz od razu wyjąć formę z piekarnika. Przed podaniem całość oprószyłam lekko cynamonem.
Ryż zapiekany z jabłkami można jeść na gorąco od razu po zapieczeniu. Jeszcze gorący nie będzie się zapewne idealnie kroił, jednak po przestudzeniu można go nakładać prawie jak ciasto. Zarówno na ciepło, jak i po schłodzeniu bardzo dobrze smakuje podany z łyżką kwaśnej śmietany, czy też z gałką lodów waniliowych.
Inne dodatki jakie polecam to: serek homogenizowany naturalny lub waniliowy; jogurt naturalny; śmietanka słodka 30 % gotowana z cukrem waniliowym i masłem; bita śmietana i plasterki bananów lub rodzynki.
Na koniec jeszcze kilka słów o polskich jabłkach :)
Jesień bezsprzecznie kojarzy się z jabłkami. W rzeczywistości, te owoce dojrzewają, w zależności od odmiany, już od połowy lipca aż do późnej jesieni. Dobra wiadomość jest taka, że sezon na jabłka trwa właściwie przez cały rok. Jabłka, cechują się znakomitymi właściwościami przechowalniczymi. Dzięki temu zachowują najwyższe walory smakowe i odżywcze nawet do kolejnych zbiorów. Jesienią warto też pamiętać o przetworach takich jak musy, dżemy, kompoty, przeciery lub soki. Popularność zyskują też jabłka suszone, ale można je z powodzeniem również marynować, mrozić a nawet kisić.
Nie trzeba sięgać po importowane owoce egzotyczne, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych w okresie jesienno-zimowym. Zdrowe, pyszne, dojrzewające latem i jesienią polskie jabłka stanowią prawdziwą bombę witaminową. Zdaniem dietetyków należy stawiać na produkty lokalne i sezonowe.
Przepis na ryż zapiekany z jabłkami powstał na potrzebę promocji polskich jabłek w ramach Kampanii CuTE: Kultywowanie smaku Europy. Więcej informacji o kampanii dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu, prowadzonym również w języku polskim: fruitvegetableseurope
Kampania jest współfinansowana ze środków UE.