Ryż na mleku
Zapraszam na zdrowe i pyszne śniadanie, czyli ryż na mleku podany ze szczyptą cynamonu. Mój przepis jest prosty a ryż wychodzi mięciutki i idealnie łączy się z mlekiem.
- wspaniały dla dzieci
- tylko kilka składników
- bez glutenu i w wersji bez nabiału
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: 940 g dania
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 1 szklanka ryżu - np. do risotto - około 220 g (waga przed ugotowaniem)
- 3 szklanki mleka krowiego lub kokosowego - 750 ml (lub więcej)
- 2 łyżki miodu lub cukru np. trzcinowego
- 1 łyżeczka masła lub oleju kokosowego
- dodatki: cynamon oraz wanilia
Ryż na mleku
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Niepełna szklanka ryżu Arborio ważyła u mnie około 220 gramów. Jest to waga ryżu przed ugotowaniem. Aby przygotować ryż na mleku kokosowym wystarczy, że mleko krowie zastąpisz mlekiem kokosowym z puszki wymieszanym pół na pół z wodą. Użyjesz zatem 1,5 szklanki wody i 1,5 szklanki mleczka kokosowego. Masło prawdziwe zastępujesz łyżeczką oleju kokosowego, najlepiej nierafinowanego.
Z podanej ilości składników otrzymałam około 940 gramów ryżu na mleku. Będą to przynajmniej cztery spore porcje. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Ryż na mleku przepis
Potrzebujesz jedną szklankę, czyli około 220 gramów suchego ryżu. Ja używam ryżu Arborio. Jeśli posiadasz tylko ryż w torebkach, to użyj dwie całe i 1/5 torebki ryżu (pakowane po 100 gramów). Ryż wysypujesz z torebek do garnka z mlekiem.
Do ugotowania ryżu wybierz swój sprawdzony garnek, który się nie przypala. Wlej do niego trzy szklanki (750 ml) mleka i wsyp cały ryż. Polecam dodać też niewielką szczyptę soli. Zagotuj mleko z ryżem i zmniejsz moc palnika do takiej, by ryż z mlekiem tylko lekko mrugał. Nie przykrywaj garnka przykrywką. Co parę minut zamieszaj ryż z mlekiem przy pomocy drewnianej łyżki.
Porada: Mleko można zamienić na mleczko kokosowe i wodę. Wówczas wymieszaj wcześniej 1,5 szklanki mleczka kokosowego z 1,5 szklanki wody. Z taką mieszanką postępuj tak samo jak z mlekiem.
Po około 15 minutach ryż powinien być już prawie idealnie miękki. U Ciebie może to trwać trochę krócej lub dłużej, w zależności od użytego ryżu. W tym momencie zdecyduj, czy chcesz dodać jeszcze np. pół szklanki mleka. Być może Twój ryż wchłonął więcej płynu. Być może wolisz luźniejszy ryż lub też odparowało Ci za dużo płynu. Ja nie dolewałam już więcej mleka.
Do ryżu na mleku dodaj łyżeczkę masła oraz dwie łyżki cukru lub miodu oraz ewentualnie odrobinę nasion z laski wanilii lub też pasty waniliowej. Jeśli używasz cukier wanilinowy, to możesz dać jedną łyżkę zwykłego cukru i jedną łyżkę cukru waniliowego. Jeśli chodzi o miód, to będzie on jeszcze podgrzewany, więc dajemy go raczej dla smaku, niż ze względu na właściwości zdrowotne.
Porada: Masło można zastąpić tą samą ilością oleju kokosowego. Oprócz cukru i miodu, ryż można też posłodzić ulubionym syropem np. klonowym. W tym momencie można też dorzucić garść rodzynek lub suszonej żurawiny. Polecam wówczas dolać też pół szklanki mleka, ponieważ suszone owoce chłoną płyny.
Po dodaniu miodu/cukru i masła zamieszaj ryż na mleku i gotuj na małej mocy palnika jeszcze maksymalnie do pięciu minut. Ryż na mleku podawaj na gorąco. Przed podaniem warto oprószyć go odrobiną cynamonu. Jeśli ryż na mleku jest dla Ciebie mało słodki, to możesz śmiało polać go miodem lub syropem.
Do porcji ryżu na mleku można też dodać prażone jabłka lub ulubiony dżem.
Pamiętaj o tym, że po lekkim przestudzeniu ryż na mleku jeszcze gęstnieje. Można jednak w dowolnym momencie wlać trochę więcej mleka lub nawet śmietanki słodkiej 30 %. Po przestudzeniu ryż na mleku można odłożyć do lodówki i podgrzać np. na drugi dzień na śniadanie.
Smacznego.