Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Mus jabłkowy

Mus jabłkowy

Zapraszam po mój najzdrowszy i najpyszniejszy domowy mus jabłkowy. To wyjątkowo prosty przepis na aksamitny, kremowy i bajecznie pyszny mus z jabłek do słoiczków na zimę. 

- mus bez dodatku cukru
- z mieszanki polskich jabłek
- bardzo uniwersalny w użyciu

Czas przygotowania: 30 minut
Czas duszenia jabłek: 45 minut
Liczba porcji: 2000 ml musu

Kaloryczność kcal: 50 w 100 ml musu
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • trochę ponad 2,5 kg dowolnych jabłek
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny - około 6 łyżek
  • 3/4 szklanki wody - niecałe 190 ml
  • ewentualne dodatki: wanilia, cynamon, kardamon, goździki

Mus jabłkowy

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jabłka ważone były przed obraniem i usunięciem gniada nasiennego. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Z podanej ilości składników otrzymałam około 2000 ml musu jabłkowego. Zatem na troszkę ponad 2,5 kilograma jabłek użyłam 6 niskich słoików o pojemności 220 ml każdy oraz 3 wysokie słoiczki o pojemności 225 ml każdy. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. 

Gorąco polecam przygotować sobie zapas musu jabłkowego na zimę. Na jesieni mamy dostęp do ogromnej ilości wspaniałych odmian polskich jabłek. Są świeże, zdrowe i niezwykle pyszne a do tego niedrogie i uwielbiane przez dzieci. Jabłka mają wysoką zawartość witaminy C oraz cynku, które pomagają wzmacniać odporność właśnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujemy. Mus z jabłek pomaga w leczeniu wielu chorób a do tego jest bardzo łagodny dla żołądka.

Jabłka są niezwykle bogatym źródłem witaminy C, A, E, K... Dużo witaminy C bardzo korzystnie wpływa na naszą cerę, która z wiekiem wytwarza coraz mniej kolagenu. Produkcja tego białka zwiększa się wraz z przyjmowaniem dużej ilości witaminy C. Jabłka zawierają też dużo potasu i żelaza, magnezu, czy błonnika. Warto wiedzieć, że jabłka pomagają podczas odchudzania. Pektyny w nich zawarte stanowią rozpuszczalną frakcję błonnika. Pęcznieją w żołądku, co powoduje dłuższe uczucie sytości. Nie czujemy głodu i rzadkiej podjadamy między posiłkami. 

Znane angielskie przysłowie mówi: „An apple a day keeps the doctor away” czyli dosłownie:  "jedno jabłko dziennie utrzyma Cię z dala od lekarza".
Zapraszam :)

Mus jabłkowy, 1

Mus jabłkowy, 2

Mus z jabłek

Przygotuj sobie około 2,5-2,7 kg polskich jabłek. Gorąco polecam sięgnąć po mieszankę przynajmniej dwóch różnych odmian jabłek. Warto użyć kilka jabłek miękkich i słodkich jak np. Lobo, parę sztuk jabłek Gloster o ścisłym miąższu i słodko kwaśnej nucie i np. kilka jabłek Ligol, Janagold, czy też jeszcze innych odmian, które wpadną Ci akurat w ręce :) Im więcej różnych odmian jabłek w jednym musie, tym lepszy smak i konsystencja.

Mus jabłkowy, 3

Przygotuj sobie duży i szeroki garnek. Wlej do niego 3/4 szklanki zwykłej wody oraz sok wyciśnięty z jednej cytryny (uważaj na pestki :)
Bardzo dokładnie umyj wszystkie jabłka. Unikaj uszkodzonych i obitych jabłek. Obieraj bardzo cienko każde jabłko a następnie przekrawaj je na pół. Każdą połówkę jeszcze na pół. Z ćwiartek dokładnie wycinaj gniazdo nasienne. Idealnie obrane i oczyszczone ćwiartki krój na kilka mniejszych kawałków i umieszczaj w garnku z wodą i sokiem z cytryny. W ten sposób przenieś do garnka wszystkie kawałki jabłek. 

Porada: Nie wyrzucaj skórek po jabłkach. To bogate źródło błonnika. Możesz je ususzyć i zajadać lub też parzyć z nich owocową herbatkę. Ze świeżo obranych skórek można zrobić pyszne smoothie lub dodać je jako składnik dodatkowy do ulubionego koktajlu owocowego. Drobno pokrojone skórki po jabłkach można też dodać do sałatki lub surówki np. z porem. Ze skórek i gniazd nasiennych, których zostanie Ci zapewne ponad 500 gramów możesz też ugotować kompot! Gniazda nasienne oraz skórka z jabłek zawiera najwięcej pektyn, które oczyszczają organizm, regulują florę bakteryjną jelit. Zmniejszają też wchłanianie cholesterolu.
Mus jabłkowy, 4

Garnek przykryj przykrywką. Ustaw średnią moc palnika. Gdy tylko jabłka zaczną się gotować, zmniejsz moc palnika do takiej, by całość tylko lekko mrugała i duś w ten sposób jabłka łącznie około 35 minut. Przez cały ten czas nie mieszałam jabłek. Nie ma takiej potrzeby. Po tym czasie zdejmij przykrywkę (włącz nawiew w okapie) i gotuj jabłka przez ostatnie 20 minut, dalej na małej mocy palnika.

Porada: W tym monecie możesz dodać do musu naturalne aromaty. Mogą to być nasionka wydłubane z jednej laski wanilii lub też płaska łyżeczka cynamonu. Bardzo dobre sprawdzi się tez mieszanka cynamonu, mielonych goździków oraz kardamonu (po 1/3 płaskiej łyżeczki). Mniej popularnym dodatkiem jest też łyżeczka świeżo tartego imbiru w połączeniu z wanilią. 
Mus jabłkowy, 5

Po wyłączeniu palnika otrzymasz częściowy mus z fragmentami jabłek. Aby uzyskać idealnie gładki i kremowy mus jabłkowy polecam zmiksować zawartość garnka przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa. 
Mus jabłkowy, 6

Przygotuj np. osiem słoików o pojemności 250 ml każdy lub też słoiki o innej pojemności. Łącznie mają mieć około 2000 ml pojemności. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.

Jeszcze wrzący mus jabłkowy przelewaj do słoiczków i od razu mocno je zakręcaj. Nie wlewaj musu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni. Słoiki odwracaj do góry dnem i zostaw tak na 10 minut. Słoiczki można dodatkowo otulić ręcznikiem, (by wolniej się studziły). Po 10 minutach odstaw je do "normalnej" pozycji, ale cały czas trzymaj pod ręcznikiem, aż do całkowitego przestudzenia. 

Porada: Jeśli słoiczki będą gorące a wlewany mus wrzący, to bardzo możliwe, że  słoiki zassą się bez pasteryzacji. 

Mus jabłkowy, 7

Po przestudzeniu wszystkie zakrętki powinny się zassać. Pasteryzacja nie jest potrzebna. W razie potrzeby podaję jednak jak to zrobić.
Pasteryzacja na dwa sposoby. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada:

1. Pasteryzacja słoików w piekarniku
Dobrze zakręcone słoiki (gorące) umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 15 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać/odbijać. Jeśli w piekarniku umieszczasz ostudzone już słoiki, to umieść je w zimnym piekarniku i dopiero zacznij nagrzewać piec do 110 stopni. Czas pasteryzacji odliczasz od nagrzania się piekarnika. 

2. Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 15 minut.

Mus jabłkowy, 8

Mus jabłkowy, 9

Przepis na mus jabłkowy bez dodatku cukru jest niesamowicie pyszny i bardzo zdrowy. Jabłka mają w sobie tyle naturalnej słodyczy, że nie ma potrzeby dosładzać musu do słoiczków na zimę. Nic zaś nie stoi na przeszkodzie, by dodać np. odrobinę miodu lub też ulubionego syropu np. do naleśników podawanych z musem jabłkowym. Możesz zatem zdecydować się na słodkie dodatki, ale dopiero podczas szykowania czegoś pysznego z użyciem musu jabłkowego.

Mus z jabłek możesz wykorzystać na wiele sposobów: do wyjadania prosto ze słoiczka jako deser dla maluszków i nie tylko; jako dodatek do placków lub naleśników; do kaszy manny, owsianki lub ryżu na ciepło... i wiele, wiele innych :)

Jabłka są najpopularniejszymi polskimi owocami. Polska jest jednym ze światowych liderów w ich produkcji i eksporcie. W naszym kraju mamy świetne warunki glebowe i klimatyczne do produkcji jabłek, a ich historia na polskich terenach ma przeszło 900 lat! Jabłka możemy kupić wszędzie i to przez cały rok. Polskie jabłka to samo zdrowie. 

Przepis na mus z jabłek powstał na potrzebę promocji polskich jabłek w ramach Kampanii CuTE: Kultywowanie smaku Europy. Więcej informacji o kampanii dostępnych jest w oficjalnym serwisie projektu, prowadzonym również w języku polskim: fruitvegetableseurope

Mus jabłkowy, 10

Kampania jest współfinansowana ze środków UE.
Średnia 4.8 / 5 (318 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Mus jabłkowy

Już od wczesnej jesieni możemy się rozkoszować smakiem pysznych, polskich jabłek. Polska jest jednym ze światowych liderów w produkcji i eksporcie jabłek. W tym roku pojeździliśmy trochę więcej po naszym kraju w okresie wakacyjnym. Muszę przyznać, że mijane na trasie olbrzymie sady owocowe wyglądały niesamowicie pięknie. Już jadąc autem na wakacje przez Tarczyn rozmyślałam o tym, jakie przepisy z owocami przygotować w tym roku. Mus z jabłek na zimę szykuję w każdym sezonie, postanowiłam więc pokazać moim Czytelnikom jak proste jest zamknięcie jabłuszek w słoikach. Polskie sadownictwo dostarcza szeroką i różnorodną gamę odmian jabłek. Aktualnie najpopularniejsze są 4 odmiany: „Idared”, „Szampion”, „Jonagold”, „Ligol”. Stanowią one około 50% krajowych zbiorów. Inne popularne wśród sadowników odmiany to „Gloster”, „Gala” i „Golden Delicious”. To właśnie głównie z tych odmian jabłek postanowiłam przygotować mój mus jabłkowy bez cukru. Tak.. alby zrobić przepyszny mus z jabłek nie potrzebujesz dodatku cukru. wystarczą same owoce.

Mus z jabłek

Mój przepis na mus jabłkowy jest tak prosty, że każdy sobie z nim poradzi. Mam kilka ciekawych porad, którymi z przyjemnością się z Tobą podzielę w treści przepisu. W wielkim skrócie napiszę tylko, że mus jablkowy warto przygotować z kilku odmian jabłek. Sama mieszam przynajmniej trzy odmiany. Wybieram jabłka miękkie i słodkie oraz te bardziej twarde i kwaśne. Im większe urozmaicenie, tym ciekawszy i lepszy smak gotowego musu. Szykuję go zazwyczaj z samych jabłek z dodatkiem niewielkiej ilości wody oraz soku ze świeżo wyciśniętej cytryny. Więcej nie trzeba. Pamiętam tylko o tym, by bardzo dokładnie obrać jabłka i usunąć calutkie gniazdo nasienne. Unikam też jabłek obitych i chorych. Jeśli chcesz wiedzieć jak zrobić mus jabłkowy z dodatkami takimi jak : cynamon, kardamon, wanilia.. to zapraszam do zapoznania się z całym przepisem. 

Mus jabłkowy do słoików

Przepis na ten pyszny mus jabłkowy na zimę powstał po to, by promować i docenić polskie owoce i warzywa. Tym razem skupiamy się na jabłkach oraz na ich właściwościach zdrowotnych. „CuTE: Kultywowanie smaku Europy” to kampania informacyjno-promocyjna prowadzona w latach 2019-2021 przez FruitVegetablesEUROPE (EUCOFEL) – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw. Jej celem jest zwiększenie wiedzy konsumentów na temat metod uprawy oraz właściwości europejskich owoców i warzyw. Polskim partnerem projektu jest Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW). Polska jest światowym liderem w eksporcie jabłek, produktu, który stał się prawdziwym symbolem gospodarki naszego kraju, będącego w latach 2016-2019 trzecim producentem owoców i warzyw w UE, zaraz po Hiszpanii i Włoszech. To właśnie polskie jabłka, ich właściwości, wartości zdrowotne oraz metody uprawy, są przedmiotem działań informacyjno-promocyjnych, które prowadzone są w pięciu krajach: Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Grecji. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.