Makaron z suszonymi pomidorami
Zapraszam po najlepszy i sprawdzony przepis na makaron z suszonymi pomidorami. To świetny pomysł na obiad bez mięsa. Sprawdzi się jako danie na przyjęcie oraz na romantyczną kolację. Szybko, pysznie i prosto!
- smakuje dzieciom i dorosłym
- super pomysł na obiad bez mięsa
- jedno z lepszych dań z użyciem makaronu
Czas przygotowania: 10 minut
Czas szykowania sosu: 15 minut
Czas gotowania makaronu: 8 minut
Liczba porcji: ponad 1 kilogram dania
Kaloryczność kcal: 215 w 100 gramach
Dieta: wegetariańska
Składniki
- [zobacz] 1 opakowanie makaronu Festaiola Pappardelle 250 g
- 10 połówek pomidorów suszonych z oleju - 100 g
- 6 łyżek oleju ze słoika suszonych pomidorów
- pół szklanki wody lub bulionu
- pół szklanki śmietanki 30 % - 150 g
- 6 sporych ząbków czosnku
- 4 łyżki soku z cytryny
- łyżeczka mąki pszennej
- garść listków bazylii
- 3 gałązki rozmarynu - można pominąć
- przyprawy: po szczypcie soli i pieprzu
- do podania: tarty parmezan i świeże zioła
Makaron z suszonymi pomidorami i serem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników powinno wyjść minimum 1000 gramów dania.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Makaron z suszonymi pomidorami to niesamowicie szybki pomysł na coś pysznego i jednocześnie wykwintnego. Zawsze warto mieć w domu słoiczek pomidorów suszonych w oleju oraz kilka paczek wysokiej jakości makaronu. Poniżej moja propozycja na idealne zestawienie smaków do tego dania. Warto skorzystać z przepisu :)
Makaron z suszonymi pomidorami
Makaron najlepiej jest gotować na końcu i podawać jeszcze gorący prosto z garnka, dlatego też zaczynamy od zrobienia sosu. Sześć dużych ząbków czosnku obierz i pokrój w plasterki. Jeśli nie jesteś miłośnikiem czosnku, to możesz śmiało dać tylko trzy ząbki lub też nawet dwa. W zamian, daj wówczas garść drobno siekanej dymki lub też cebulki szalotki.
Nagrzej dobrze średniej wielkości patelnię i wlej sześć łyżek oleju odlanego ze słoiczka z suszonymi pomidorami. Taki olej jest bardzo esencjonalny i zawiera często sporo ciekawych ziół (widać je na patelni). Dodaj plasterki czosnku oraz gałązki świeżego rozmarynu. Całość podsmażaj na małej mocy palnika przez pięć minut.
Porada: Możesz śmiało pominąć dodatek rozmarynu lub też użyć świeżego tymianku.
Po pięciu minutach podsmażania usuń gałązki rozmarynu a na patelnię dodaj pokrojone drobniej połówki suszonych pomidorów (tutaj przepis na domowe suszone pomidory). Pomidorki podgrzewaj z czosnkiem przez trzy minuty.
Kolejno dodaj też pół szklanki wody lub też bulionu warzywnego oraz cztery łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki. Całość zamieszaj i wlej pół szklanki śmietanki kremówki 30 %. Sos podgrzewaj na małej mocy palnika przez pięć minut.
Pod koniec dodaj po szczypcie soli i pieprzu oraz łyżeczkę mąki pszennej. Mąkę pszenną dodajemy dla zagęszczenia sosu. Nie dodaję mąki razem z bulionem, ponieważ wolę kontrolować stopień gęstości sosu na bieżąco. Łyżeczkę mąki wsypuję na małe sitko i delikatnie potrząsam sitkiem nad patelnią. Ciągle mieszam sos i sprawdzam, czy jest wystarczająco gęsty.
Wyłącz sos i wsyp świeżo siekane listki bazylii. Sprawdź smak sosu i zdecyduj, czy dodać więcej pieprzu lub może bulionu (jeśli sos wyszedł za gęsty).
Sos jest gotowy, wiec przyszła kolej na makaron.
W tym daniu główną rolę odgrywa makaron. Polecam zatem sięgnąć po produkt wysokiej jakości. Wybrałam Makaron Festaiola marki Agnessi. Festaiola pappardelle ma według mnie idealny kształt oraz długość makaronu. Do tego jest to makaron z pszenicy durum (odmiana Kronos). Do makaronu dodawane są wyłącznie świeże jaja. Na jeden kilogram mąki przypada aż sześć jajek. Dzięki takiej proporcji składników makaron ma delikatny smak i jednocześnie idealną elastyczność i kruchość.
Do garnka wlej wodę i zagotuj. Na ugotowanie 250 gramów makaronu potrzebujesz 10 szklanek wody. Wodę posól dopiero, gdy zacznie się gotować. Do wrzątku wsyp płaską łyżkę soli. W garnku umieść makaron i gotuj al dente. Makaron gotuję zazwyczaj o minutę lub dwie dłużej, niż zaleca producent na opakowaniu. Ugotowany powinien być sprężysty, ale miękki.
Ugotowany makaron przełóż na durszlak i od razu z powrotem do garnka lub na półmisek. Makaron ma być mokry. Po ugotowaniu makaron waży u mnie 630 gramów. Delikatnie wymieszaj razem makaron i gorący sos.
Specjalne zalecałam jako drugi ugotować makaron, ponieważ sos w każdej chwili można podgrzać na patelni, by podać go z gorącym makaronem.
Całość już na talerzach posyp tartym serem. Ja używam zazwyczaj sera Parmigiano Reggiano lub Grana Padano, ale możesz też sięgnąć nawet po zwykły ser żółty. Świetny będzie ser żółty Cheddar. Jeśli zaś szukasz zupełnie innego smaku, to sięgnij po ser kozi, fetę lub też ser gorgonzola.
Cudownie pachnie i smakuje świeży listek bazylii lub mięty "niedbale" dodany na talerz oraz świeżo mielony pieprz kolorowy. Na talerzu możesz też dodać kapary z zalewy lub drylowane, czarne oliwki. Jeśli nie boisz się dodatkowych kalorii, to solidny chlust delikatnej oliw z oliwek będzie wskazany.
Makaron włoski AGNESI produkowany jest już od 1824 roku. Ma swoją historię, tradycję i doskonałą jakość produktów. Włoski makaron Festaiola można kupić w wiodących sieciach handlowych: Carrefour, Auchan, e. Leclerc i Makro. Do swojego przepisu wybrałam makaron Agnesi Festaiola Pappardelle, ponieważ to idealny makaron do dań, w których główną rolę gra sam makaron z dodatkiem sosu.
Z 250 gramów suchego makaronu wyjdzie ponad 600 gramów makaronu gotowego do jedzenia. Będą to cztery bardzo sycące porcje makaronu z suszonymi pomidorami. Opakowanie idealne dla czteroosobowej rodziny :)
Powodzenia w kuchni i smacznego dla Was!
Wpis zawiera lokowanie produktu.