Pierniczki nadziewane
Pierniczki nadziewane powidłami lub marmoladą to piękne, proste i pyszne świąteczne łakocie dla każdego. Przepis krok po kroku pomoże Ci stworzyć idealne pierniczki.
- najprostsze ciasto na pierniczki
- super sposób na nadziewanie pierników
- są idealne miękkie od razu po upieczeniu
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia pierniczków: 10 minut
Liczba porcji: 27 sporych pierniczków
Kaloryczność kcal: 83 w 1 pierniczku
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 50 g masła - 1/4 kostki o wadze 200 g
- 160 g płynnego miodu - około 1/3 szklanki
- 2 czubate łyżki cukru pudru - 40 g
- 2 łyżki dobrej przyprawy do piernika - do 20 g
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka kakao - około 5 g
- 1 duże jajko
- 80 g powideł śliwkowych lub marmolady
Pierniczki nadziewane
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Pieczenie: 180 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 10-12 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności pierników nie uwzględniłam lukru. Zanim zaczniesz szykować pierniczki z marmoladą, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Pierniczki nadziewane przepis
W jednej misce umieść razem: 320 gramów mąki pszennej np. tortowej lub luksusowej, czyli dwie szklanki mąki; 40 gramów cukru pudru, czyli dwie czubate łyżki; jedną łyżeczkę sody oczyszczonej; 2 płaskie łyżki przyprawy do piernika (użyłam ze swojego przepisu); łyżeczkę klasycznego kakao, czyli do 5 gramów. Całość wymieszaj dokładnie.
Porada: Jeśli nie możesz lub nie chcesz dodawać kakao, to sprawdzi się też rozpuszczalna kawa zbożowa inka lub kawa rozpuszczalna.
Do suchych składników wlej 160 gramów płynnego miodu, czyli około 1/3 szklanki miodu (u mnie akacjowy). Wybierz nie za gęsty miód. Wbij też jedno duże jajko. Dodaj 50 gramów miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła.
Całość wyrabiaj na gładkie i jednolite ciasto. Z podanej ilości składników powinno wyjść idealnie plastyczne. Jeśli jednak zapowiada się, że Twoje ciasto będzie mocno zbite, to dodaj odrobinę zimnej wody lub jajko przepiórcze. Kule ciasta zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż na godzinę do lodówki. Po tym czasie ciasto będzie bardziej zwarte i mniej klejące.
Schłodzone ciasto wyłóż na oprószony mąką blat/stolnicę. Ja swoje ciasto dzielę na dwa kawałki, by łatwiej mi było rozwałkowywać ciasto na placek o grubości około 2 mm (nie cieńsze). Przy pomocy wykrawaczki wycinam kształty. U mnie są to serca wielkości około 6 cm. Na środek połowy wykrojonych serduszek wykładam pół łyżeczki powideł śliwkowych. Brzegi pierniczka z powidłami smaruję odrobiną wody. Na takiego pierniczka kładę wykrojone serduszko bez powideł. Serduszko kładę idealnie równo na te z powidłami. Krawędzie delikatnie łączę dodatkowo palcami. Warto wziąć takiego pierniczka do ręki i ostrożnie zlepiać brzegi, a na koniec wygładzić je spodem małej łyżeczki. Dzięki temu pierniczki będą wyglądały idealnie i nic z nich nie wypłynie.
W trakcie formowania pierniczków zalecam zacząć już nagrzewać piekarnik do temperatury 180 stopni z opcją pieczenia góra/dół.
Porada: Powidła śliwkowe można zamienić na dżem z czarnej porzeczki lub też dżem jagodowy. Bardzo dobrze sprawdzą się też twardsze powidła np. z pigwy. Pierniczki można też nadziewać marcepanem. Polecam mój przepis na domowy marcepan.
W taki sposób przygotuj sobie wszystkie pierniczki nadziewane. U mnie było to łącznie 27 pierniczków w kształcie serduszek. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Wycięte pierniczki układaj obok siebie na blaszce. Między pierniczkami zachować spore odstępy, ponieważ pierniczki nadziewane mocno rosną w piekarniku.
Każdą partię pierniczków piecz na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Pierniczki piecz maksymalnie do 12 minut. Po upieczeniu można je od razu wyjmować z piekarnika i ostrożnie układać na kratce do studzenia wypieków.
Przestudzone pierniczki nadziewane powinny wyjść idealnie miękkie. Można je zajadać bez dodatków lub też oblać czekoladą, czy też posmarować lukrem i obsypać ulubionymi cukrowymi posypkami.
Jeśli pierniczki nadziewane nie zostaną zjedzone w dniu pieczenia, to po przestudzeniu i ewentualnym udekorowaniu należy zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie w zwykłą torbę lub woreczki śniadaniowe i przechowywać np. w chlebaku lub w szafce kuchennej. Lepiej jednak umieścić je w specjalnym pudełku do przechowywania wypieków/puszce. Świeżość zachowają przynajmniej przez tydzień, a może i dłużej.
Smacznego.