Przyprawa do piernika
Domowa przyprawa do piernika to świetny pomysł na samodzielne skomponowanie aromatycznej mieszanki przypraw korzennych. Wykorzystasz ją do wielu ciast i ciasteczek.
- szybka i prosta do zrobienia
- świetna mieszanka aromatycznych przypraw
- można ją bardzo długo przechowywać w słoiku
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: 105 g przyprawy
Kaloryczność kcal: 30 w 10 g przyprawy
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 40 g cynamonu
- 15 g imbiru mielonego
- 10 g gałki muszkatołowej
- 10 g goździków
- 10 g kardamonu
- 5 g anyżku
- 5 g ziela angielskiego
- 5 g ziaren kolendry
- 5 g pieprzu
Przyprawa do piernika
Domową przyprawę korzenną można zrobić dosłownie w kilka minut. W tym szybkim przepisie pokazuję moją ulubioną mieszankę przypraw, w proporcjach jakie lubię najbardziej. Większość ze składników możesz bez problemu zakupić w formie już zmielonej. Kilka z nich trzeba już jednak zmielić. Do takich przypraw nalezą np. goździki oraz ziele angielskie i anyżek. Przyprawy te można jednak pominąć lub zastąpić większą ilością innych przypraw, ale o tym za chwilę :)
Do ewentualnego zmielenia/rozdrobnienia przypraw można użyć: moździerz (dużo pracy, ale jest to możliwe); młynek do mielenia ziaren kawy lub większy młynek żarnowy do kawy; malakser ze specjalną nakładką do drobnego mielenia; młynek do przypraw.
Porada: Jeśli nie masz tak precyzyjnej wagi, to podane przeze mnie ilości przypraw możesz zamienić na łyżeczki. W ten sposób zachowasz proporcje przypraw. Ponieważ najmniejsza wartość wynosi 5 gramów a kolejne 10,15 oraz 40, to możemy bez problemu zamienić je np. na: 8 płaskich łyżeczek cynamonu; 3 płaskie łyżeczki imbiru; 2 płaskie łyżeczki kardamonu, czy też 1 płaską łyżeczkę pieprzu.
Przyprawa do pierników skład
W przyprawie korzennej najwięcej powinno być cynamonu. U mnie na 105 gramów mieszanki, będzie to 40 gramów cynamonu. Możesz bez problemu kupić cynamon mielony lub też samodzielnie zmielić laski cynamonu.
Drugi w kolejności co do ilości jest imbir mielony, którego daję mniej, bo 15 gramów. Po 10 gramów przypada na gałkę, goździki i kardamon. Gałkę muszkatołową można śmiało kupić w formie już zmielonej. Zmielone ziarna kardamonu również są ogólnie dostępne. Gorzej może być z goździkami, które sprzedawane są przeważnie w całości. Trzeba je albo zmielić albo ewentualnie zastąpić mielonym anyżkiem lub kardamonem.
Po pięć gramów przypada na pieprz, anyżek, kolendrę i ziele angielskie. Pieprz i kolendrę dostaniesz w formie zmielonej, jednak z ziarnami anyżku oraz ziela angielskiego nie będzie już tak łatwo. Należy je zmielić samodzielnie lub też pominąć, albo zastąpić np. karobem lub większą ilością innych przypraw. Każda przyprawa ma swój niepowtarzalny smak i aromat, więc ciężko znaleźć idealne zastępstwo. Postaraj się zatem znaleźć te przyprawy i je zmielić.
Porada: Czasem używam wyłącznie czarnego pieprzu a czasem mielę pieprz kolorowy. Taka mieszanka ma jeszcze więcej smaku i jest bardziej różnorodna.
Na zdjęciu poniżej pokazuję większość przypraw. Wśród nich jest też wanilia, której nie wymieniłam w składnikach, ale zaraz o niej napiszę.
Jeśli masz już zmielone wszystkie przyprawy, to zostaje już tylko umieszczenie ich w jednym pojemniku i dokładne wymieszanie. Przyprawy korzenne do pierników, pierniczków oraz innych ciast i deserów polecam trzymać w szczelnie zamkniętym słoiczku lub też zamykanym naczynku ceramicznym. Przyprawy przechowuj w ciemnej szafce. Najlepsza będzie jedna z kuchennych szafek na przyprawy.
Wspomniałam też o lasce wanilii. Zdarza mi się bowiem dodawać taką zmieloną laskę do swojej mieszanki przypraw. Nie używam jednak "świeżej" laski wanilii. Najpierw wyjmuję z niej nasionka i umieszczam w cukrze. Wydrążoną laskę wanilii również "zanurzam" w cukrze. W ten sposób robię domowy cukier waniliowy. Po jakimś czasie taka wydrążona laska wanilii wysycha i robi się twarda. To taką laskę dzielę na mniejsze kawałki a następnie mielę na proszek i dodaję do mieszanki przypraw do pierników.
Do gotowej mieszanki przypraw można też dodać kakao, karob lub też płatki nagietka.
Kto tak jak ja zawsze ma pod ręką domową mieszankę przypraw do pierniczków?
Do czego najczęściej jej używacie?
Zapraszam też po mój przepis na najlepszy, pusztysty piernik przekładany powidłami.
Smacznego.