Marcepan
Zapraszam po najprostszy przepis na domowy marcepan. Jest to słodka masa, którą zrobisz tylko z trzech składników. Masa marcepanowa to u mnie migdały, cukier i likier Amaretto.
- tylko 3 składniki
- bardzo proste wykonanie
- szerokie zastosowanie masy
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: 550 gramów masy
Kaloryczność kcal: 50 w 10 g masy
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
- 250 g migdałów
- 250 g cukru pudru
- 50-70 ml likieru Amaretto
Masa marcepanowa
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem masy marcepanowej zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania. Z podanej ilości składników otrzymasz około 550 gramów marcepana. Czas szykowania marcepana liczony był przy użyciu "mąki z migdałów".
Marcepan jest wspaniałym i bardzo uniwersalnym wyrobem cukierniczym o szerokim zastosowaniu. Można go wykorzystać zdobienia tortów, ciast i pierników. Marcepan można rozwałkować na cienki placek i wykorzystać do obłożenia tortu lub jako jedna z warstw np. piernika staropolskiego (zamiast powideł śliwkowych). Piernik z marcepanem jest super pyszny i niesamowicie aromatyczny.
Marcepan bardzo dobrze sprawdzi się jako nadzienie do czekoladek lub pierniczków. Masa marcepanowa jest też super plastyczna, więc wykonasz z niej jadalne ozdoby oraz figurki na tort. Do masy marcepanowej można dodawać barwniki, by otrzymać dowolny kolor masy (również naturalne: kurkuma, kakao, sok z buraka). Aby zrobić pralinki, czyli marcepanki, wystarczy kulki z marcepana obtoczyć w kakao (kartofelki marcepanowe), siekanych orzechach lub oblać czekoladą. Masę marcepanową można mieszać z grubo zmielonymi orzechami i suszonymi owocami oraz kawałkami czekolady. Ciasteczka z marcepana to również super pomysł na użycie masy marcepanowej. Wystarczy połączyć ją z mąką, jajkiem i masłem.

Marcepan
W pierwszej kolejności przygotuj migdały. Masz kilka możliwości. Najprościej jest użyć zmielonych już blanszowanych migdałów, które sprzedawane są w postaci mąki. "Mąka migdałowa" nie może być jednak odtłuszczona. Nie może też zawierać żadnych dodatków. Jedynym składnikiem na liście mają być migdały. Aby zrobić marcepan potrzebujesz 250 gramów takiej "mąki" z mielonych migdałów (blanszowane, czyli bez skórki).
Możesz też użyć migdałów siekanych (migdały siekane w słupki), płatków z migdałów lub migdałów blanszowanych. Takie migdały trzeba już samodzielnie zmielić. Migdały mają być suche i bez skórek. Takie migdały (w całości, siekane lub cięte w płatki) należy zmienić na mąkę. Polecam użyć do tego malakser do drobnego mielenia. Robot kuchenny powinien pracować tak długo, aż uzyskasz gładki produkt bez grudek. Migdały możesz też zmielić w maszynie typu Thermomix w naczyniu do miksowania, na wysokich obrotach. Podobno można też zakupić specjalne młynki cukiernicze do mielenia orzechów.
Najbardziej czasochłonne jest użycie migdałów, z których trzeba wcześniej samodzielnie usunąć skórkę. Takie migdały są jednak najtańsze i niekiedy mają też lepszy/świeższy smak. 250 gramów migdałów umieść w misce. Zalej je wrzątkiem i odczekaj kilka minut. Nie czekaj jednak dłużej niż 4-5 minut, by migdały nie zmiękły i nie napuchły wodą. Po tym czasie przełóż je na sitko, by pozbyć się wody i zacznij zdejmować skórkę. Namoczona skórka najlepiej schodzi przy użyciu ściereczki muślinowej lub nowej pieluchy tetrowej. Wystarczy wówczas ścierać skórkę używając ściereczki. Migdały bez skórki wykładaj na ręczniku papierowym lub na ściereczce bawełnianej. Po całkowitym osuszeniu można je zmielić na mąkę.

Do gładko zmielonych migdałów dodaj 250 gramów cukru pudru (czyli 1:1 - tyle samo zmielonych orzechów, co cukru pudru). Można oczywiście użyć zwykłego cukru i samodzielnie zmielić go na cukier puder. Jeśli jednak masz gotowy cukier puder, to najszybciej i najwygodniej jest użyć właśnie taki produkt. Trzeci produkt ma już formę płynną, która ma za zadanie idealnie złączyć całą masę marcepanową i wzbogacić jej smak. Aby zrobić marcepan, do mąki z migdałów i cukru dodaj na początek 50 ml likieru Amaretto (u mnie Amaretto Venice).
Na tym etapie można również używać robota kuchennego, jednak ja polecam mieszać masę dłońmi. Pod wpływem ciepła dłoni wszystkie składniki lepiej się ze sobą łączą a Ty czujesz dokładnie jaką strukturę ma masa i czy potrzebujesz dodać do niej trochę więcej likieru. Masa marcepanowa powinna się zrobić idealnie plastyczna. To czy ma być plastyczna, ale dość twarda, czy też luźniejsza, zależy od Twoich upodobań. Moja masa nie wyszła bardzo twarda i bez problemu można ją było formować z zachowaniem zaplanowanego kształtu.
Polecam dodać na początek 50 ml likieru i stopniowo ewentualnie zwiększać jego ilość po jednej łyżeczce, nie tylko dlatego, że możesz oczekiwać innej plastyczności marcepana, ale i dlatego, że mąka z migdałów jest bardziej sucha niż np. świeżo mielone migdały, którym zdejmowało się wcześniej skórkę.
Porada: Zamiast likieru Amaretto możesz też użyć barmańskiego syropu Amaretto pół na pół z wodą (lub sam słodki syrop). Dobrym zamiennikiem jest również rum biały lub złoty (oraz czarny, ale może on wpłynąć na kolor masy). Ciekawym zamiennikiem jest też koniak, chociaż ja go nie używam do szykowania marcepana. W ostateczności można też sięgnąć po odrobinę aromatu migdałowego, który należy wymieszać z wodą. Świetnym dodatkiem smakowym jest woda różana. Uważaj jednak, ponieważ ma ona bardzo mocny aromat i jedna łyżeczka może się okazać wystarczająca.

Z gotowej masy marcepanowej uformuj jednolitą kulę. Jeśli masa wydaje Ci się za luźna, to możesz ją dłużej wyrabiać w dłoniach, by odparować trochę wody. Możesz też dodać więcej mąki z migdałów. Pamiętaj jednak o tym, że marcepan odłożony do lodówki jeszcze trochę stwardnieje/zrobi się ściślejszy.
Do swojego marcepana nic już nie dodawałam. Uformowałam w dłoniach kulę, którą od razu lekko rozwałkowałam (również dłonią) na kształt grubego wałka. Tak przygotowany marcepan zawinęłam w jasny pergamin i odłożyłam do lodówki.

Jak wspomniałam już wcześniej, do masy marcepanowej można też dodać barwniki oraz naturalne dodatki takie jak: kakao, kawałki czekolady, kurkumę, mieszankę siekanych orzechów lub owoców suszonych. Jeśli jednak decyduję się na urozmaicenie marcepanu, to robię to bezpośrednio przed użyciem.
Marcepan domowy przechowuję w lodówce. Jeśli zużyję go w ciągu tygodnia, to zawijam go tylko szczelnie w papier do pieczenia. Jeśli ma poleżeć dłużej, czyli do 3-4 tygodni to dodatkowo umieszczam go w szklanym pojemniku z zamknięciem.
Marcepan szykuję najczęściej w grudniu, by użyć go do przełożenia piernika lub jako wierzch do tortu. Masa marcepanowa może bowiem śmiało zastąpić ozdoby z masy cukrowej. Wystarczy ją rozwałkować umieszczając kawałek masy między dwa arkusze papieru do pieczenia. Kawałek marcepana polecam też wcześniej oprószyć jeszcze cukrem pudrem, by nie przyklejał się do pergaminu. Z marcepana możesz też formować małe kuleczki i obtaczać je w kakao lub w cynamonie albo oblewać rozpuszczoną czekoladą. Pralinki podawaj jako deser lub używaj ich jako ozdoba do ciast, pierników i tortów.
Do czego Ty najczęściej używasz masy marcepanowej?
Smacznego!