Pierniczki imbirowe
Chrupiące, aromatyczne i lekko ostre pierniczki imbirowe to świetne ciasteczka na Święta i nie tylko. To idealny przepis na pierniczki "last minute", gdyż są gotowe do jedzenia od razu po przestudzeniu.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 2 godziny
Czas pieczenia jednej blaszki: 13 minut
Liczba porcji: 44 pierniczki
Kaloryczność kcal: 56 w 1 pierniczku
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 300 g mąki pszennej tortowej - niecałe dwie szklanki
- 100 g prawdziwego masła - pół klasycznej kostki
- 200 g płynnego, jasnego miodu
- 50 g kandyzowanego imbiru
- 2 łyżki przyprawy do piernika - 20 g
- po łyżeczce kakao i imbiru w proszku
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
Pierniczki imbirowe
W pierwszej kolejności polecam posiekać drobno 50 gramów imbiru kandyzowanego. To czynność, która zajmuje najwięcej czasu. Im drobniej posiekasz imbir, tym łatwiej będzie Ci wycinać potem pierniczki.
Porada: Nie testowałam tego jeszcze, ale zapewne można też użyć tyle samo obranego i pokrojonego bardzo drobno świeżego korzenia imbiru.
Do miski wsyp 300 gramów mąki pszennej tortowej lub ewentualnie uniwersalnej. Dodaj dwie łyżki dobrej jakości przyprawy do piernika (bez mąki i cukru w składzie), oraz po łyżeczce kakao i imbiru w proszku (imbir dajemy dodatkowo, nawet jeśli jest w składnikach mieszanki przypraw). Wsyp też płaską łyżeczkę sody oczyszczonej. Całość wymieszaj dokładnie np. przy pomocy rózgi kuchennej lub przesiej przez sitko do drugiego naczynia.
Porada: Można też dodać szczyptę soli oraz nasionka z laski wanilii.
100 gramów masła lub ewentualnie kostki roślinnej do pieczenia, roztop w rondelku na niskiej mocy palnika. Przestudzone masło wlej do miski ze składnikami sypkimi. Wlej też 200 gramów płynnego miodu. Do masy dodaj posiekany wcześniej imbir. Składniki wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Wolę połączyć ciasto ręcznie w dużej misce, ale możesz też zrobić to na dużej desce, na czystym blacie lub na stolnicy.
Porada: W razie gdyby okazało się, że ciasto jest zbyt suche, zawsze można do niego dodać odrobinę śmietany kwaśnej lub żółtko jajka.
Z ciasta uformuj kulę. Zawiń ją w przezroczystą folię spożywczą i umieść w lodówce na minimum dwie godziny.
Porada: Ciasto można odłożyć do lodówki nawet na całą noc. Po wyjęciu zrobi się jednak znacznie twardsze. Należy odłożyć je na blat, by ponownie lekko zmiękło.
Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z funkcją termoobiegu.
Schłodzone ciasto umieść na stolnicy lub na czystym blacie. Blat trzeba dodatkowo oprószyć odrobiną mąki. Odkrawaj po kawałku ciasta. Ucięty kawałek rozwałkuj na placek grubości około 3 mm. Przy pomocy wykrawaczki w kształcie śnieżynki (rozmiar 8 cm) wycinaj pierniczki.
Porada: Możesz też użyć innych świątecznych foremek o podobnym wymiarze. Imbirowe pierniczki zachowują wzorki/kształt po upieczeniu.
Cienką blaszkę wyłóż arkuszem papieru do pieczenia. Między pierniczkami zachowaj niewielkie odległości, ponieważ tylko odrobinę rosną jeszcze w piekarniku. Po wycięciu pierwszych pierniczków zagniataj resztki ciasta, dodawaj kawałek świeżego i ponownie wałkuj na placek. Wycinaj kolejną porcję. Resztki ciasta po wycinaniu warto odkładać do lodówki.
Pierniczki imbirowe piekę w kilku turach. Używam zatem dwóch blaszek i dwóch arkuszy papieru do pieczenia. Gdy jedna partia się piecze, szykuję już drugą, by umieszczać je na zmianę w nagrzanym piekarniku.
Blaszkę z pierniczkami umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Wybierz środkową półkę w piekarniku. Jeśli do pieczenia pierniczków imbirowych nie używasz cienkiej blaszki z wyposażenia piekarnika, tylko mniejszych blaszek (tak jak ja), to kładź je na nagrzanej kratce z wyposażenia. Pierniczki piecz około 12-13 minut (do lekkiego zarumienienia). Można je od razu wyjmować z piekarnika i wkładać do komory kolejną partię.
Jeśli pierniczki imbirowe nie zostaną zjedzone w dniu pieczenia, to po przestudzeniu i ewentualnym udekorowaniu (u mnie jadalne złoto) należy zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie w zwykłą torbę, woreczki śniadaniowe i przechowywać np. w chlebaku lub w szafce kuchennej. Lepiej jednak umieścić je w specjalnym pudełku do przechowywania wypieków/puszce. Świeżość zachowają przynajmniej przez tydzień, a może i dłużej.
Smacznego.