Pierniczki czekoladowe
Pierniczki czekoladowe to niesamowicie mięciutkie i puszyste pierniczki z dodatkiem skórki z pomarańczy, które nie twardnieją po upieczeniu. Ten przepis polecam nie tylko na Święta.
- proste ciasto na pierniczki
- nie za słodkie i mocno czekoladowe
- pozostają miękkie nawet po przestudzeniu
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 2 godziny
Czas pieczenia pierniczków: 12 minut
Liczba porcji: 70 pierniczków
Kaloryczność kcal: 60 w 1 pierniczku
Składniki
- około 3 szklanki mąki pszennej uniwersalnej - 500 g
- 80 g ulubionego, płynnego miodu - około 4 łyżki
- 150 g prawdziwego masła 82% - 3/4 klasycznej kostki
- 2 duże jajka lub 2 małe i jedno żółtko - 140 g po rozbiciu
- 120 g cukru pudru lub cukru drobnego
- 30 g świeżej skórki pomarańczowej - z 1 dużej pomarańczy
- 50 g czekolady gorzkiej lub deserowej - pół klasycznej tabliczki
- 30 g kakao - około 4 łyżki
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 łyżki przyprawy do piernika
- spora szczypta soli
Pierniczki czekoladowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Pieczenie: 175 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 12 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności pierników nie uwzględniłam lukru oraz polewy z czekolady. Zanim zaczniesz szykować pierniczki czekoladowe, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Przepis na pierniczki czekoladowe
W rondelku umieść 150 gramów prawdziwego masła oraz 50 gramów czekolady gorzkiej lub deserowej (najlepiej połamana na kawałki lub posiekana nożem). Wlej również 80 gramów dobrej jakości płynnego miodu. Ja użyłam miodu lipowego, ale ciemne miody też idealnie tu pasują. Wsyp 30 gramów kakao oraz 120 gramów cukru (u mnie cukier drobny, ale cukier puder będzie jeszcze lepszy, ponieważ nie trzeba czekać, aż się rozpuści). Rondelek umieść na palniku i ustaw małą moc. Całość podgrzewaj kilka minut do całkowitego roztopienia się masła i rozpuszczenia cukru. Słodki krem wymieszaj dokładnie. Jeśli składniki się zagotują, to nic nie szkodzi. Ważne, by nie trwało to dłużej niż chwilę.
Porada: Jeśli nie możesz lub nie chcesz dodawać kakao, to sprawdzi się też rozpuszczalna kawa zbożowa inka lub kawa rozpuszczalna. Pierniczki nie są mocno słodkie. Jeśli zatem lubisz bardzo słodkie wypieki, to możesz dodać nieco więcej cukru.
W jednej misce umieść razem: 500 gramów mąki pszennej uniwersalnej typ. 480; 2 łyżeczki sody oczyszczonej; 2 łyżki przyprawy do piernika (użyłam ze swojego przepisu); sporą szczyptę soli. Całość wymieszaj dokładnie np. przy pomocy rózgi kuchennej.
Porada: Jeśli kupujesz gotową przyprawę do piernika, to wybieraj taką, która nie ma w składzie: cukru, mąki, kakao.
Do miski z mieszanką suchych składników wlej lekko ciepły (przestudzony), słodki płyn czekoladowy z rondelka. Wbij dwa duże jajka (u mnie dwa mniejsze plus jedno dodatkowe żółtko). Dodaj też 30 gramów świeżo startej skórki z jednej pomarańczy. Do starcia użyj tarki do cytrusów lub do sera. Tarka ma mieć bardzo drobne oczka.
Porada: Skórkę z pomarańczy można zastąpić zmielonymi kandyzowanymi owocami. Aby wzmocnić smak można też dodać odrobinę olejki pomarańczowego lub rumowego, czy też wlać odrobinę ciemnego rumu (nie za dużo, by masa nie wyszła zbyt luźna).
Całość wyrabiaj na gładkie i jednolite ciasto. Z podanej ilości składników ciasto powinno wyjść idealnie plastyczne. Jeśli jednak zapowiada się, że Twoje ciasto będzie mocno zbite, to dodaj odrobinę zimnej wody lub kwaśnej śmietany. Kulę ciasta zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż do lodówki na dwie godziny. Po tym czasie ciasto będzie bardziej zwarte i mniej klejące.
Schłodzone ciasto wyłóż na oprószony mąką blat/stolnicę. Ja swoje ciasto dzielę na dwa kawałki, by łatwiej mi było rozwałkowywać ciasto na placek o grubości około 2-3 mm. Przy pomocy wykrawaczki wycinam kształty. U mnie są to serca oraz koła wielkości około 5-6 cm.
W trakcie formowania pierniczków zalecam zacząć już nagrzewać piekarnik do temperatury 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Z termoobiegiem ustaw o 10 stopni mniej.
Po wycięciu pierwszych pierniczków zagniataj resztki ciasta, dodawaj kawałek świeżego i ponownie wałkuj na placek. Wycinaj kolejną porcję pierniczków. W ten sposób wykorzystaj całe ciasto. U mnie było to łącznie 70 pierniczków. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Wycięte pierniczki układaj obok siebie na blaszce. Między pierniczkami zachowaj spore odstępy, ponieważ rosną one jeszcze w piekarniku.
Tak więc każdą partię pierniczków piecz na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Pierniczki piecz 12 minut. Po upieczeniu można je od razu wyjmować z piekarnika i ostrożnie układać na kratce do studzenia wypieków. Pierniczki czekoladowe od razu po upieczeniu będą zapewne bardzo delikatne i kruche. Po przestudzeniu ich struktura będzie już stabilniejsza.
Porada: Pierniczki mogą wyjść lekko gorzkie jeśli dasz za dużo kakao lub będziesz je piec za długo.
Przestudzone pierniczki powinny wyjść idealnie miękkie. Można je zajadać bez dodatków lub też oblać czekoladą, czy też posmarować lukrem i obsypać ulubionymi cukrowymi posypkami. Jeśli pierniczki czekoladowe nie zostaną zjedzone w dniu pieczenia, to po przestudzeniu i ewentualnym udekorowaniu należy zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie w zwykłą torbę, woreczki śniadaniowe i przechowywać np. w chlebaku lub w szafce kuchennej. Lepiej jednak umieścić je w specjalnym pudełku do przechowywania wypieków/puszce. Świeżość zachowają przynajmniej przez tydzień, a może i dłużej.
Smacznego.