Napoleonka
Napoleonka to przepyszne ciasto pieczone na kruchym spodzie, z idealnym kremem budyniowym, który zawsze wychodzi idealnie gładki i gęsty. Zapraszam po mój sprawdzony przepis.
- ciasto na każdą okazję
- bardzo dokładny opis wykonania
- ciasto, które długo zachowuje świeżość
Czas przygotowania: 2 godziny
Czas chłodzenia gotowego ciasta: 4 godziny
Liczba porcji: forma 20 x 30 cm - 2200 g ciasta
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
310 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto kruche
- 400 g mąki pszennej - 300 g tortowej i 100 g krupczatki
- 200 g masła - 1 klasyczna kostka
- 3 żółtka większych jajek - około 64 g
- 80 g cukru pudru - 4 czubate łyżki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na krem do Napoleonki
- 1 litr mleka - klasyczna butelka
- 200 g masła - klasyczna kostka
- 100 g drobnego cukru - u mnie było to 6 pełnych łyżek
- 2 saszetki budyniu bez cukru - 2 x 40 g
- 80 g mąki pszennej tortowej - pół szklanki
- 4 żółtka dużych jajek - około 85 g
- 2 saszetki cukru wanilinowego - 2 x 16 g
Napoleonka
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyty sprzęt: dobrej jakości garnek z grubym snem; forma na ciasto; blender ręczny typu żyrafa; mikser ręczny z klasycznymi mieszadłami; drewniana łyżka z długa rączką; sitko do cukru pudru; papier do pieczenia.
Forma na ciasto: u mnie była to forma 20 x 30 cm. Można też śmiało użyć blaszki o innych, podobnych wymiarach, np. 24 x 24 cm.
Czas pieczenia ciasta: około 20 minut na jeden blat i 190 stopni. Środkowa półka z grzaniem góra/dół (albo 180 stopni z funkcją termoobiegu).
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności ciasta nie uwzględniłam cukru pudru użytego do oprószenia gotowej do podania Napoleonki. Z podanej ilości składników otrzymasz ciasto Napoleonka o wadze około 2200 gramów. Zanim zaczniesz szykować ciasto, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Napoleonka przepis
W pierwszej kolejności zagnieć ciasto kruche. W dużej misce umieść 400 gramów mąki pszennej, czyli około 2,5 szklanki. Polecam połączyć mąkę pszenną tortową (300 gramów) z mąką krupczatką (100 gramów). Do miski dodaj też trzy żółtka dużych jajek (jajka mogą być wyjęte prosto z lodówki) o łącznej wadze około 64 gramów. Dołóż również 200 gramów masła, czyli całą kostkę, którą polecam pokroić nożem na mniejsze kawałki (masło może być prosto z lodówki), 80 gramów cukru pudru, czyli 4 czubate łyżki oraz jedną łyżeczkę proszku do pieczenia. Na koniec możesz dodać też symboliczną szczyptę soli.
Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Postaraj się to zrobić szybko. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na dużej desce, czystym blacie lub stolnicy.
Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę polecam dodać łyżkę lodowatej wody lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18 %. Z ciasta uformuj kulę. Zawiń je w folię i umieść w lodówce na godzinę (może być też dłużej).
Po godzinie leżakowania ciasta w lodówce możesz je wyjąć. Zdejmij folię, a ciasto podziel na dwie równe części. Jedną zawiń ponownie w folię i na czas pieczenia pierwszego blatu umieść ją w lodówce.
Formę o wymiarach około 20 x 30 cm lub np. 24 x 24 cm wyłóż papierem do pieczenia (wystarczy dno). Przygotowaną część ciasta pokrój na cienkie plastry i wypełnij nimi dno foremki. Resztkami ciasta wypełnij luki i połącz ciasto w płaski placek, który wypełni całe dno formy. Spód ciasta można ponakłuwać widelcem. Możesz też spróbować rozwałkować ciasto na placek umieszczając je pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia.
Formę z pierwszym blatem umieść w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół (albo 180 stopni z funkcją termoobiegu). Ciasto kruche piecz w ten sposób około 20 minut (obserwuj ciasto w trakcie pieczenia, by za mocno się nie spiekło). Upieczone możesz od razu wyjąć z piekarnika i odstawić na bok w formie.
Poczekaj aż ciasto ostygnie, i dopiero zdejmij boki formy (jeszcze ciepłe jest bardzo kruche). Ten blat idzie na górę ciasta Napoleonka, dlatego też trzeba go ostrożnie zsunąć razem z papierem na kratkę do studzenia wypieków. Uważaj, ponieważ cisto jest bardzo kruche.
Oczyszczoną formę (musi przestygnąć po pierwszym pieczeniu) ponownie wyłóż papierem do pieczenia. Z lodówki wyjmij drugą połowę ciasta i postępuj z nim tak samo, jak w pierwszym. Wypełnij nim dno formy, nakłuj widelcem i piecz jak wyżej. Po upieczeniu spód możesz już zostawić w formie.
Aby zrobić stabilny krem budyniowy, do miski wlej połowę butelki mleka, czyli 500 ml mleka (u mnie pełnotłuste, ale może być też chude). Dodaj cztery żółtka dużych jajek (z białek można upiec np. bezy). Wsyp też pół szklanki mąki pszennej jasnej np. tortowej (80 gramów mąki) oraz dwa opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru (2 x proszek budyniowy w saszetkach po około 40 gramów). Całość miksuj lub blenduj (np. przy użyciu blendera ręcznego typu żyrafa) tak długo, aż uzyskasz idealnie jednolite, rzadkie ciasto. Miskę odstaw na chwilę na bok.
Porada: Jeśli mleko nie będzie zimne (prosto z lodówki), to znacznie szybciej połączy się z pozostałymi składnikami na gładki płyn.
Wybierz średniej wielkości (najlepiej wysoki) garnek z grubym dnem. Ma to być sprawdzony garnek, który dobrze się nagrzewa i nie przypala mleka (najlepiej z nieprzywieralną powłoką). Do garnka wlej pozostałe 500 ml mleka. Wsyp dwie saszetki cukru wanilinowego, czyli 2 saszetki po 16 gramów każda oraz 100 gramów drobnego lub klasycznego cukru. W garnku umieść też całą kostkę prawdziwego masła 82 % tłuszczu, czyli 200 gramów masła. Całość podgrzewaj na trochę wyższej niż niska moc palnika. Gdy cukier się rozpuści, a masło roztopi doprowadź płyn do wrzenia. Ma się delikatnie gotować, czyli lekko tylko mrugać.
Miej pod ręką zwykły mikser ręczny z uniwersalnymi mieszadłami. Dokładnie wymieszaj odstawiony wcześniej płyn, i od razu zacznij go wlewać do garnka z gotującym się słodkim mlekiem z masłem. Płyn wlewaj bardzo powoli super cienką strużką. Jedną ręką wlewaj płyn, zaś w drugiej trzymaj mikser i cały czas miksuj zawartość garnka (na najniższej mocy miksera). Budyń zacznie powoli gęstnieć. Po wlaniu do garnka całego płynu możesz odłożyć mikser. Dalej gotuj budyń, jednak mieszaj go już przy użyciu drewnianej łyżki. Niech budyń jeszcze zgęstnieje (może to chwilę potrwać, więc cierpliwie mieszaj powoli całość np. przy pomocy drewnianej łyżki) i po zgęstnieniu podgotuje się przez niecałe dwie minuty (lub trochę dłużej - to kwestia bardzo indywidualna). Powinien wyjść gęsty, gładki i przypominać trochę ciasto ptysiowe. Zdejmij garnek z palnika.
Porada: Możesz najpierw rozpuścić w mleku cukier, a dopiero potem dać masło i poczekać, aż roztopi się w słodkim mleku. Cukier wanilinowy można zastąpić odrobiną pasty lub esencji waniliowej, albo dodać nasionka wydłubane z połowy laski wanilii.
Gorący budyń od razu wykładaj do formy z upieczonym i przestudzonym spodem (u mnie boki bez pasków papieru do pieczenia, ale można je "zainstalować" przed wyłożeniem masy budyniowej formy). Wyrównaj powierzchnię masy budyniowej. Masę budyniową należy wyłożyć do formy od razu po ugotowaniu, ponieważ bardzo szybko tężeje. Dodatkowo ciepła masa dobrze "przykleja" się do ciasta.
Powoli i ostrożnie, na warstwę z kremem budyniowym, wyłóż blat ciasta, który został upieczony jako pierwszy. Najwygodniej jest zsuwać blat ciasta do formy. Jeśli ciasto Ci gdzieś lekko pęknie, to nic się nie martw. Po schłodzeniu Napoleonkę oprószamy dość grubą warstwą cukru pudru i pęknięcia nie będą widoczne. Nie będą też przeszkadzać w krojeniu ciasta na kawałki. Odczekaj, aż ciasto całkowicie przestygnie, a następnie formę z Napoleonką umieść w lodówce przynajmniej na cztery godziny, a najlepiej na całą noc.
Po schłodzeniu masa budyniowa tężeje już na tyle, że można śmiało kroić ciasto nożem. Napoleonka najlepiej wygląda i smakuje oprószona przed podaniem cukrem pudrem.
Napoleonka to ciasto, które należy przechowywać w lodówce. Świeżość i smak zachowa przez trzy dni lub dłużej. Wyjmij je jednak z lodówki przynajmniej na godzinę przed podaniem, by ciasto zmięło w temperaturze pomieszczenia.
Smacznego.