Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Ciasto krówkowe

Ciasto krówkowe

Ciasto krówkowe to pyszny, typowo zimowy wypiek. Przepis na ciasto krówka sprawdzi się i na Święta i na specjalne okazje. Jest pyszne, piękne i długo zachowuje świeżość. 

- sprawdzony przepis
- wspaniałe ciasto na świąteczny stół
- bardzo dokładny opis wykonania krok po kroku

Czas przygotowania: 1 dzień
Liczba porcji: 2750 g ciasta - forma 24x34 cm

Kaloryczność kcal: 375 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska

Składniki na ciasta miodowe

  • około 3 szklanki mąki pszennej np. luksusowej - 480 g
  • 1 kostka prawdziwego masła - 200 g
  • 2 średniej wielkosci jajka
  • około 2 łyżki miodu naturalnego - 50 g
  • trochę ponad pół szklanki cukru pudru - 100 g
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli

Składniki na krem budyniowy

  • 1 litr mleka
  • 200 g cukru zwykłego - niecała szklanka
  • 5 żółtek jajek
  • 1 szklanka mąki pszennej tortowej - około 160 g
  • 300 g prawdziwego masła

Pozostałe składniki

  • 200 g orzechów - włoskie lub/i pekan
  • 1 puszka kajmaku (masa korówkowa) - 460 g

Ciasto krówkowe

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Masło na krem budyniowy oraz masło na blaty miodowe wyjmij wcześniej z lodówki. Masło użyte do zrobienia kremu budyniowego musi być idealnie miękkie. 
Forma do pieczenia: 24 x 34 cm cm (wymiary wewnętrzne - spód formy). Użyłam blaszki z odpinanymi bokami. 

Pieczenie blatów miodowych: 175 stopni; środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem
Czas pieczenia każdego blatu: do 15 minut

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta krówkowego polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz zdecydować co i kiedy robić. 

Ciasto krówkowe, 1

Ciasto krówkowe, 2

Ciasto krówka przepis

W pierwszej kolejności ugotuj budyń do kremu budyniowego. To bardzo ważne, ponieważ aby zrobić krem do ciasta, budyń musi być całkowicie przestudzony. Nie można go w tym celu odkładać do lodówki. Pamiętaj też o tym, by 300 gramów masła wyjąć z lodówki i trzymać gdzieś na blacie kuchennym. Masło ma naturalnie zmięknąć, by można je było potem zmiksować na puch. 

Aby zrobić budyń, do rondelka wlej dwie szklanki mleka (500 ml) oraz wsyp 200 gramów zwykłego cukru (niecała szklanka). Ustaw średnią moc palnika i zacznij podgrzewać mleko z cukrem. Pozostałe dwie szklanki mleka przelej do większego naczynia. Do mleka dodaj pięć żółtek jajek (białka można wykorzystać do upieczenia np. mini bezików) oraz wsyp 160 gramów mąki (jedna szklanka). Całość bardzo dokładnie wymieszaj na gładki, lejący płyn bez grudek. Polecam użyć do tego celu blendera ręcznego typu żyrafa. 

Ciasto krówkowe, 3

Mleko z cukrem (w rondelku) doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej płyn z mleka, mąki i żółtek. Od razu zacznij mieszać budyń. Możesz trochę zwiększyć moc palnika. Budyń mieszaj na początku energicznie. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Gdy tak się stanie, mieszaj go już powoli, przez około 30 sekund, aż znikną grudki, nie będzie widać mąki i budyń osiągnie odpowiednią konsystencję.

Budyń odstaw do przestudzenia przykrywając go wcześniej kawałkiem folii (ja używam do tego woreczków śniadaniowych). Absolutnie nie odkładaj go do lodówki. Taki budyń będziesz po przestudzeniu łączyć z ubitym na puch masłem. Zarówno budyń, jak i masło powinny mieć tę samą temperaturę. 

Porada: Jeśli wolisz przygotować krem budyniowy bez żółtek i z użyciem proszku budyniowego zamiast zwykłej mąki pszennej, to podaję jak to zrobić: Do rondelka wlej trzy szklanki mleka, wsyp cały cukier. Ustaw średnią moc palnika i zacznij podgrzewać mleko z cukrem. Do tej czwartej szklanki mleka wsyp trzy opakowania proszku budyniowego o smaku waniliowym lub śmietankowym. Mają to być trzy budynie bez cukru o wadze 35 - 40 gramów na jedną saszetkę. Mleko z proszkiem budyniowym bardzo dokładnie wymieszaj na gładki, lejący płyn bez grudek. Całość szykuj dalej dokładnie tak samo jak wyżej.

Ciasto krówkowe, 4

300 gramów masła naturalnie mięknie do masy budyniowej, a obok studzi się ugotowany budyń. Pora zatem na szykowanie blatów miodowych.

W jednej misce umieść razem: około 3 szklanki mąki pszennej np. tortowej, uniwersalnej, czy nawet luksusowej, czyli 480 gramów mąki przesianej z 1 płaską łyżeczką sody oczyszczonej; 2 średniej wielkości jajka; trochę ponad pół szklanki cukru pudru, czyli 100 gramów cukru; miękkie lub roztopione i przestudzone 200 gramów masła; około 2 łyżki miodu naturalnego, czyli 50 gramów miodu; szczypta soli. Całość wymieszaj a następnie wyrób na gładkie, lepiące ciasto. Kulę ciasta zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż do lodówki na godzinę.

Możesz też od razu podzielić ciasto na dwa równe kawałki i z każdego uformować kulkę. Każdą kulkę ciasta osobno zawijasz w folię i chłodzisz w lodówce.

Ciasto krówkowe, 5

Dno formy o wymiarach np. 24 x 34 cm wyłóż papierem do pieczenia. Połowę schłodzonego ciasta podziel nożem na cienkie plastry i wyłóż nimi blaszkę od środka. Całość możesz jeszcze uklepać np. spodem dużej łyżki. Formę z pierwszym blatem pod ciasto krówkowe umieść w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Blat piecz w ten sposób około 15 minut. 
Ciasto krówkowe, 6

Upieczony blat możesz od razu wyjąć z piekarnika. Nie wyłączaj piekarnika. Blat na początku będzie bardzo miękki i podatny na łamanie, więc odepnij ostrożnie boki formy i wysuń ciasto razem z papierem do pieczenia na bok. Możesz też (jeśli masz większą wprawę i ciasto lekko przestygło) sam upieczony blat przesunąć np. na cienką i dużą deskę lub też na sztywną i prostokątną matę/ podkładkę pod talerze.

Używając tej samej formy (w razie potrzeby z nowym arkuszem papieru do pieczenia) szykuj drugi blat ciasta. Wszystko powtarzaj tak samo jak z pierwszym blatem. Drugiego ciasta możesz nie wyjmować już z formy po upieczeniu.

Porada: Blaty pod ciasto krówka można sobie też upiec dzień przed szykowaniem masy budyniowej. Wystarczy ułożyć je osobno lub jeden na drugim (każdy na osobnym arkuszu papieru do wypieków) i całkiem przestudzone zawinąć w torbę. Przechowujesz je wówczas w temperaturze pokojowej do następnego dnia. 

Ciasto krówkowe, 7

Dokończ krem budyniowy. Jak tylko budyń całkowicie przestygnie, a 300 gramów masła zmięknie, możesz zacząć szykować krem budyniowy. Do niedużej, ale wysokiej miski przełóż miękkie masło. Ubijaj je mikserem na najwyższych obrotach, aż zrobi się puszyste i jasne. Bardzo ważne jest to, by cierpliwie ubijać masło czekając na właściwą konsystencję.

Do napuszonego masła, stopniowo łyżka po łyżce dodaję całkowicie przestudzony budyń. Po każdej łyżce miksuję masę do całkowitego połączenia obu mas. Uważam, by nie ubijać kremu za długo. W taki sposób wmiksowuję cały budyń. Powinien powstać puszysty krem budyniowy. Zazwyczaj nie zajmuje mi to dłużej niż 10 minut. 

Gotowy krem budyniowy można od razu wyłożyć na pierwszy blat miodowy. Masa budyniowa nie jest jeszcze sztywna. Dopiero po schłodzeniu w lodówce masło zawarte w kremie stężeje. Wówczas krem budyniowy będzie można kroić nożem. 

Zanim jednak wyłożysz krem budyniowy, polecam w boki formy wpuścić paski papieru do pieczenia (nie robiłam tego tym razem). Dla wygody warto w kilku miejscach posmarować wewnętrzne boki formy odrobiną masła, by pergamin się do nich przykleił i nie odstawał do środka.

Ciasto krówkowe, 8

Na warstwę kremu budyniowego wyłóż drugi blat miodowy. Jest on dość kruchy, więc zrób to bardzo ostrożnie. Jeśli pęknie, to nic się nie martw. Po ułożeniu na kremie i przykryciu go kajmakiem nic nie będzie widać. Nie przeszkadza to też przy późniejszym krojeniu ciasta krówkowego.

Na drugim blacie rozsmaruj całą puszkę masy korówkowej. Polecam użyć masę tradycyjną, kajmakową (puszkę można wcześniej umieścić w gorącej wodzie, by kajmak łatwiej się rozsmarowywał). Popularne masy korówkowe jakich możesz użyć: Bakalland, Helio, SM Gostyń. Smaki do wyboru: tradycyjny kajmak, masa orzechowa, masa czekoladowa, masa tiramisu. Na warstwie masy korówkowej wyłóż na koniec pokruszone/posiekane orzechy. Zrobiłam mieszankę (po 100 gramów) orzechów włoskich i pekan. 
Ciasto krówkowe, 9

Formę z ciastem przykryj np. przezroczystą folią spożywczą i odłóż do lodówki. Ciasto krówkowe powinno spędzić w lodówce minimum jedną noc, by można je było kroić i podawać. Najlepsze będzie jednak po 2-3 dniach od "złożenia". Kruche ciasto miodowe zrobi się idealnie miękkie. Prawidłowo przechowywane ciasto można jeść nawet na pięć dni po upieczeniu. 
Ciasto krówkowe, 10

Ciasto krówkowe, 11

Ciasto krówkowe, 12

Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (802 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ciasto krówkowe

Zapraszam tym razem po przepis na ciasto krówkowe, czyli niezwykle pyszne ciasto z dodatkiem masy kajmakowej. Ciasto krowka jest niezwykle podobne do ciasta, które znajdziecie już na moim Blogu Kulinarnym. Miodownik jest ciastem, na którym wzorowałam się podczas szykowania tego przepisu. Na ciasto krówka przepis jest zatem zbliżony do miodownika. Tutaj też mamy blaty miodowe, które piekę osobno. Jest też masa budyniowa. Na górze zaś kajmak oraz pokruszone orzechy. Mimo, że na ciasto krówkowe przepis jest podobny, to ciasta te różnią się od siebie. Odrobinę inaczej szykowałam samo ciasto, by było mniej kruche. Masa budyniowa też jest zupełnie inna, chociaż podam też wersję na tę bardziej klasyczną. Na ciasto krówka przepisy w sieci są dość różne. To ciasto krówkowe doczekało się już wielu modyfikacji. Piecze się już ciasto krówka na biszkopcie lub też szykuje ciasto krówkowe bez pieczenia, czyli na herbatnikach lub na biszkoptach. Ja jednak chciałam pokazać moim Czytelnikom tę najbardziej klasyczną wersję i przepis na ciasto krówka z blatami miodowymi i kremem budyniowym na żółtkach. Fantastycznym i niezwykle pysznym ciastem jest tradycyjny metrowiec, który gorąco polecam. Wypróbuj też koniecznie przepis na domowe faworki

Ciasto krówka

To ciasto, które piekę od jesieni do końca zimy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ponieważ przepisy na ciasto krówka są typowo zimowe. Mamy tutaj blaty miodowe oraz orzechy i kajmak. Zimą lubimy szykować też trochę cięższe i słodsze wypieki. Używamy mniej owoców do ciasta lub zastępujemy je owocami suszonymi i orzechami. Częściej sięgamy po miód i przyprawy korzenne. Ciasto krówkowe należy do wypieków typowo zimowych. Piekę je często na Święta oaz na inne okazje. Ciasto krówka to idealny wybór na Święta, ponieważ jest to ciasto, które nawet trzeba upiec wcześniej.  Okres Świątecznych przygotowań to czas, kiedy w ciągu maksymalnie trzech dni musimy przygotować bardzo dużo dań i ciast. Jeśli tylko mam taką możliwość, to szykuję wiele z nich wcześniej i mrożę. Część wypieków wybierałam pod kątem tego, jak wcześnie można je zrobić. Ciasto korówkowe należy piec na dwa, czy nawet na cztery dni przed podaniem, ponieważ blaty miodowe potrzebują przynajmniej pełnej doby by zmiękły i ciasto krówka pięknie się kroiło. Do takich ciast należy też przepis na piernika oraz wszelkiego rodzaju domowe pierniczki. Ciasto Pani Walewska też można upiec dzień wcześniej. Zapraszam do wspólnego pieczenia i życzę smacznego.