Mizeria
Mizeria po polsku, czyli jedna z lepszych sałatek do tradycyjnego obiadu. Sałatka ze świeżych ogórków, śmietany i koperku od dziesiątek już lat podbija nasze podniebienia. Jest prosta i szybka do zrobienia.
- najlepszy przepis na mizerię
- tylko kilka idealnie dobranych składników
- jedna z popularniejszych sałatek z Polsce
Czas przygotowania: 15 minut
Czas chłodzenia: 10 minut
Liczba porcji: 500 g sałatki
Kaloryczność kcal: 55 w 100 g sałatki
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 500 g ogórków świeżych - 2 ogórki węże
- 4 łyżki śmietany 18 %
- 3 łyżki soku z cytryny
- łyżeczka soli
- mała garść koperku
- szczypta cukru pudru
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet Twoja śmietana może mieć inną ilość kalorii niż ta, której użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 500 gramów sałatki mizeria.
Mimo, że mizerię robię w swoim chyba od zawsze, postanowiłam sprawdzić, czy jest jakiś stary przepis na tę pyszną sałatkę ze świeżych ogórków. W książce "W staropolskiej kuchni" znalazłam krótki, ale wyczerpujący opis jej wykonania. Okazało się, że niewiele różni się ona od tej, którą nauczyła mnie robić moja Mama. Uwielbiam mizerię!
Mizeria
Najważniejsze w mizerii są świeże, chrupiące i nie przerośnięte ogórki. W sezonie wybierz mniejsze ogórki gruntowe, które będą miały jeszcze drobne nasiona. Jeśli ogórki są małe i prosto po zerwaniu, to nie trzeba ich nawet obierać. Wystarczy je umyć i odciąć oba końce.
Poza sezonem polecam zakup ogórków szklarniowych. Ogórki umyj, odetnij oba końce i cienko obierz. Każdego ogórka poszatkuj drobno lub pokrój w cieniutkie plasterki. Ja sięgam zazwyczaj po gilotynę do warzyw. Jeśli ogórki są grube i maja spore nasiona, to polecam pokroić je wzdłuż na cztery kawałki i wyciąć mokre gniazdo nasienne z pestkami. Gniazdo nasienne nie będzie potrzebne do sałatki.
Cieniutko pokrojone ogórki posyp łyżeczką soli i wymieszaj. Odstaw na bok, na 10 minut. Po tym czasie zamieszaj raz jeszcze ogórki i odciśnij delikatnie z nadmiaru wody, którą puściły.
W trakcie czekania na puszczenie przez ogórków wody możesz sobie przygotować resztę składników. W małej miseczce umieść cztery łyżki kwaśnej śmietany 18 %. Wyciśnij trzy łyżki soku z cytryny i dodaj szczyptę cukru pudru. Śmietanę zamieszaj. Pół mniejszego pęczku koperku posiekaj drobno. Sok z cytryny można też zastąpić octem jabłkowych. Ja daję go wówczas trochę mniej niż soku z cytryny.
Śmietanę z sokiem oraz koperek dodaj do odciśniętych z wody ogórków. Całość delikatnie zamieszaj i odstaw na kilka minut do lodówki. Surówkę ze świeżych ogórków i śmietany z koperkiem najlepiej jest przygotować na 10-30 minut przed obiadem.
W szykowaniu mizerii ważne jest, by posolić pokrojone drobno ogórki i po kilku minutach odcisnąć nadmiar wody. Dodatek soli przyspiesza proces puszczania przez ogórki wody. Nie musisz się wówczas martwić o to, by jak najszybciej podać mizerię. Bardzo często spotykam się z przeświadczeniem, że mizerię trzeba jeść od razu po zrobieniu, bo bardzo szybko nie nadaje się do podania. Unikniesz tego, jeśli odlejesz nadmiar wody oraz wytniesz z ogórków gniazdo nasienne z dużymi pestkami (jeśli takie są).
Przed podaniem, mizerię można jeszcze oprószyć pieprzem. Mizeria smakuje świetnie z ziemniakami z wody lub z puree ziemniaczanym. Do tego np. roladki schabowe lub pulpety w sosie pomidorowym.
Kilka świeżych listów bazylii to również niesamowicie trafiony dodatek do porcji mizerii. Spróbuj koniecznie!
Smacznego.