Makaron ze szpinakiem
Zobacz jak szybko i super pysznie zrobić idealny makaron ze szpinakiem. To mój ulubiony przepis na makaron ze szpinakiem i serem, który polecam każdemu. Posypany parmezanem smakuje wybornie. Zapraszam!
- prosty sposób na danie z makaronem
- tylko 10 minut szykowania składników
- szybki i bardzo smaczny pomysł na obiad
Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania makaronu: 14 minut
Czas szykowania szpinaku: 20 minut
Liczba porcji: 4 porcje
W 1 porcji:
Wartość energetyczna
460 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 200 g suchego makaronu np. Rigatoni
- 250 g liści szpinaku
- 1 cebula - 100 g
- 2 łyżki masła klarowanego
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki soku z cytryny
- 150 ml śmietanki 30 %
- 100 g sera twardego typu parmezan
- przyprawy: 1/4 łyżeczki soli, po szczypcie pieprzu i gałki muszkatołowej
Makaron ze szpinakiem i serem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet makaron lub śmietanka mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz cztery duże porcje makaronu ze szpinakiem.
Makaron ze szpinakiem to proste a do tego przepyszne danie. Połączenia makaronu i sera to już połowa sukcesu. Poniżej podaję moją najbardziej uniwersalną wersję dania, ale możesz też podsmażyć osobno kawałki piersi z kurczaka lub tofu i dodać je do swojej porcji. Bardzo dobrze pasują też podprażone na suchej patelni orzeszki piniowe lub orzechy nerkowca.
Makaron ze szpinakiem przepis
Możesz równocześnie gotować makaron i szykować na patelni szpinak lub też w pierwszej kolejności zrobić szpinak. Jeśli makaron ze szpinakiem robisz latem, to świeży szpinak umyj i oderwij ogonki oraz odetnij grubsze nerwy. Możesz go też porwać na mniejsze kawałki. Zimą sięgnij po szpinak świeży baby, który zazwyczaj pakowany jest w paczki po 200 lub 250 gramów.
Możesz też użyć szpinaku mrożonego, ale tylko takiego, którego liście mrożone są w całości. Nie polecam szpinaku siekanego oraz mielonego. Szpinak mrożony rozmroź i odlej ewentualną wodę z glazury oraz dodatkowo odciśnij w dłoniach wodę z liści.
Do zrobienia tego dania użyłam tym razem szpinaku baby. Cały szpinak przełóż na duży durszlak. Durszlak ze szpinakiem umieść w zlewie. Przepłucz szpinak pod zimną, bieżącą wodą.
Nagrzej średniej wielkości patelnię. Wyłóż dwie łyżki masła klarowanego. Cebulę obierz, odetnij oba końce i drobno posiekaj. Podsmażaj ją na średniej mocy palnika przez pięć minut. Trzy ząbki czosnku obierz, pokrój w plasterki lub przepuść przez praskę i dodaj na patelnię do cebuli. Po dwóch minutach dodaj też cały szpinak.
Szpinak może się z początku ledwo mieścić na patelni, ale po chwili zacznie mięknąć i zmniejszy objętość. Mieszaj ostrożnie całość przez chwilę a następnie zmniejsz moc palnika do niższej niż średnia i przykryj patelnię przykrywką na niecałe 10 minut.
Po tym czasie dodaj 1/4 łyżeczki soli, po szczypcie pieprzu i gałki muszkatołowej oraz trzy łyżki świeżo wyciskanego soku z cytryny. Do szpinaku wlej też około 150 ml śmietanki kremówki 30 %.
Całość mieszaj kilka minut i odstaw. Szpinak jest już gotowy.
Ugotuj makaron. Na cztery większe porcje potrzebujesz 200 gramów suchego makaronu o większych rozmiarach. Ja użyłam dużych rurek Rigatoni, ale możesz też użyć makaronu penne, muszelki lub świderki. Bardzo dobrze sprawdzi się też szeroki makaron tagliatelle.
Do garnka wlej wodę i zagotuj. Na ugotowanie 200 gramów makaronu potrzebujesz 2 litry wody. Wodę posól dopiero, gdy zacznie się gotować. Do wrzątku wsyp płaską łyżkę soli. W garnku umieść makaron i gotuj al dente. Makaron gotuję zazwyczaj o minutę lub dwie dłużej, niż zaleca producent na opakowaniu. Ugotowany powinien być sprężysty, ale miękki.
Ugotowany makaron przełóż na durszlak i od razu z powrotem do garnka lub na półmisek. Makaron ma być mokry. Po ugotowaniu makaron waży 400 gramów.
Przygotuj sobie starty ser, np. parmezan. Ja używam zazwyczaj sera Parmigiano Reggiano lub Grana Padano, ale możesz też sięgnąć nawet po zwykły ser żółty. Świetny będzie ser żółty Cheddar. Jeśli zaś szukasz zupełnie innego smaku, to sięgnij po ser kozi, fetę lub też ser gorgonzola.
Szpinak kładź na makaron lub delikatnie wymieszaj całość w garnku lub na patelni. Zalecałam jako drugi ugotować makaron, ponieważ szpinak w każdej chwili można podgrzać na patelni, by podać go z gorącym makaronem. Całość już na talerzach posyp przygotowanym serem.
Cudownie pachnie i smakuje świeży listek bazylii lub mięty "niedbale" dodany na talerz oraz świeżo mielony pieprz kolorowy. Na talerzu możesz też dodać kapary z zalewy lub drylowane, czarne oliwki. Jeśli nie boisz się dodatkowych kalorii, to solidny chlust delikatnej oliw z oliwek będzie wisienką na torcie :)
Smacznego.