Makaron z sosem serowym
Zapraszam po super prosty przepis na makaron z sosem serowym z Gorgonzolą DOP oraz garścią świeżego szpinaku. Jest to niezwykłe danie, które przygotujesz tylko z czterech składników.
- pyszne danie bez mięsa
- aksamitny sos bez użycia bulionu
- błyskawiczny pomysł na obiad z makaronem
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: 800 d dania
Kaloryczność kcal: 190 w 100 g dania
Składniki
- 250 g makaronu np. Tagliatelle - waga przed ugotowaniem
- 250 ml śmietanki 30 % - około 270 g
- 150 g sera Gorgonzola DOP - najlepiej Dolce
- 50 g szpinaku baby - spora garść
Makaron z sosem serowym
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników powinno wyjść około 800 gramów dania.
Z 250 gramów suchego makaronu Tagliatelle otrzymasz po ugotowaniu około 560 gramów makaronu. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Przed szykowaniem makaronu z Gorgonzolą zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zechcesz wzbogacić smak dania dodając do niego np. orzeszki piniowe lub też gotowane brokuły.
Makaron z sosem serowym przepis
Podstawowym składnikiem tego dania jest ser. Wybrałam ser Gorgonzola DOP Dolce, ponieważ jest to ser miękki, który idealnie łączy się ze śmietanką, a pod wpływem temperatury rozpływa się tworząc idealny i banalnie prosty w przygotowaniu sos serowy. Potrzebujesz zatem 150 gramów sera Gorgonzola DOP .
Porada: Gorgonzola DOP Dolce można też połączyć z serem Gorgonzola DOP Piccante, który jest twardszy, ostrzejszy i zawiera więcej niebieskich żyłek pleśni.
Na średniej wielkości patelnię z grubym dnem wylej szklankę śmietanki kremówki 30 %. Będzie to około 270 gramów śmietanki słodkiej. Od razu też dodaj solidną garść, czyli około 50 gramów, świeżego szpinaku baby. Całość zamieszaj i podgrzewaj przez 5 minut na małej mocy palnika. Nie gotuj jeszcze śmietanki, tylko pozwól by szpinak zmiękł pod wpływem temperatury.
Porada: Drugi sposób jest taki, że najpierw wykładasz na patelnię sam szpinak z odrobiną wody lub ulubionego bulionu (można wlać nawet 50 ml bulionu warzywnego, by otrzymać nieco więcej, ale trochę rzadszego sosu), który zmięknie tak szybciej niż w tłustej śmietance. Gdy liście szpinaku "zemdleją" i zmniejszą objętość dolej też śmietankę.
Na patelnię wyłóż 150 gramów sera Gorgonzola, który warto podzielić na mniejsze kawałki. Pamiętaj też o tym, że wcześniej należy usunąć skórkę, która nie jest jadalna. Zwiększ odrobinę moc palnika i ciągle mieszając sos poczekaj, aż ser całkowicie połączy się ze śmietanką.
Sos serowy powinien mieć jednolitą, gęstą konsystencję. Pod koniec pozwól mu się lekko zagotować, ale nie zapominaj o mieszaniu sosu drewnianą łyżką. Sprawdź smak i zdecyduj, czy chcesz do niego dodać np. odrobinę soli lub też może szczyptę białego pieprzu. Ser Gorgonzola charakteryzuje się wyraźnym smakiem, dlatego też nie zalecam łączyć go z dużą ilością aromatycznych ziół, czy też innych, mocnych w smaku dodatków takich jak np. czosnek.
W międzyczasie warto ugotować też makaron. Ja wybrałam oryginalny makaron włoski Tagliatelle, ale możesz też sięgnąć po makaron Penne, Pappardelle, czy też nawet makaron do Spaghetti. Do garnka wlej wodę i zagotuj. Na ugotowanie 250 gramów suchego makaronu potrzebujesz 2,5 litra wody. Wodę posól dopiero, gdy zacznie się gotować. Do wrzątku wsyp łyżeczkę soli. W garnku umieść makaron i gotuj al dente. W trakcie gotowania zamieszaj makaron.
Ugotowany makaron powinien być sprężysty, ale nie łamać się po nawinięciu na palec. Makaron Tagliatelle gotuję zazwyczaj o minutę dłużej, niż zaleca producent na opakowaniu. Ugotowany makaron przełóż na durszlak i od razu z powrotem do garnka. Makaron ma być mokry. Tym razem wyszło mi około 560 gramów ugotowanego makaronu.
Do garnka z ugotowanym makaronem przełóż cały sos serowy. Zamieszaj makaron z serem pleśniowym i od razu podawaj. Smak dania można urozmaicić dodając na talerze: gotowane brokuły, orzeszki piniowe, smażone pieczarki lub smażone kawałki piersi z kurczaka.
Warto wiedzieć, że sos z Gorgonzolą i szpinakiem pasuje również do ryżu, czy nawet do pieczonego batata lub dyni.
Ciekawostka: Dnia 12.06.96 roku, ser Gorgonzola został uznany przez Unię Europejską i zarejestrowany na liście produktów DOP (Denominazione di origine protetta - chroniona nazwa pochodzenia). Aby móc korzystać z takiego oznaczenia, należy spełnić wymogi zgodności określone w procedurach produkcyjnych. Na podstawie upoważnienia władz włoskich i pod ich nadzorem, w 1970 roku zostało stworzone Konsorcjum ds. ochrony sera Gorgonzola, którego funkcjonariusze kontrolują przestrzeganie i stosowanie norm obowiązujących we Włoszech i za granicą, gdzie “Gorgonzola” DOP jest chroniona.
Wpis powstał we współpracy z Gorgonzola.com i i Italian Trade Agency - biuro w Warszawie.
Smacznego.