Sałatka z serem pleśniowym
Sałatka z serem pleśniowym to błyskawiczna do zrobienia i niezwykle piękna sałatka z serem Gorgonzola DOP. Przepis ten sprawdzi się nawet na wyjątkowe okazje i przyjęcia.
- gotowa w 15 minut
- tylko kilka podstawowych składników
- super dużo porad i zamienników produktów
Czas przygotowania: 15 minut
Liczba porcji: około 750 g sałatki
W 100 g sałatki:
Wartość energetyczna
345 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 200 g sera Gorgonzola DOP - Dolce lub Piccante
- 100 g sałaty roszponki lub mieszanka sałat
- 100 g orzechów włoskich lub pekan
- 100 g pomidorków koktajlowych
- 200 g drobnych winogron
- sos cytrynowy: 4 łyżki oliwy extra vergine; 3 łyżki soku z cytryny; płaska łyżeczka płynnego miodu; 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu
Sałatka z Gorgonzolą
Warzywa/owoce ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 750 gramów sałatki z serem pleśniowym i orzechami.
Przed szykowaniem sałatki z Gorgonzolą DOP (Denominazione di origine protetta - chroniona nazwa pochodzenia) zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do swojej sałatki miąższ z pomarańczy lub winogrona zastąpić soczystą gruszką.
Sałatka z serem pleśniowym przepis
Do tej sałatki pasuje zarówno delikatny i miększy ser Gorgonzola DOP Dolce, jak i Gorgonzola DOP Piccante, który to charakteryzuje się ostrzejszym smakiem i większą ilością żyłek pleśni. Na podaną ilość składników potrzebujesz około 200 gramów sera Gorgonzola. Przed pokrojeniem sera w kostkę nie większą niż 1,5 cm pamiętaj o tym, by najpierw usunąć niejadalną skórkę.
Porada: Przed użyciem zalecam pozostawić ser w temperaturze pokojowej przez co najmniej pół godziny, aby wyostrzyły się jego cechy organoleptyczne. Będzie on wtedy jeszcze smaczniejszy.
Umyj o osusz około 100 gramów delikatnej sałaty roszponki. Będzie to zapewne całe opakowanie sałaty. Można ją śmiało zastąpić ulubioną mieszanką sałat, mieszanką młodych listków oraz szpinakiem baby lub sałatą rukolą. Zalecam też dowolnie łączyć ze sobą sałaty i młode listki.
Bardzo ważnym składnikiem sałatki są owoce. Wybrałam tym razem mniejsze winogrona, które wystarczy umyć i przekroić wzdłuż na pół. Najlepsze będą winogrona bezpestkowe, ale i te z pestkami będą dobre. Wystarczy usunąć pestki, które znajdują się na środku, zaraz po przekrojeniu owocu.
Porada: Winogrona można śmiało zamienić na: miąższ z pomarańczy; truskawki; świeże figi; soczyste i dojrzałe gruszki; owoce granatu.
Przygotuj również orzechy oraz lekki dressing do sałatki. Wybrałam orzechy włoskie, ale doskonale sprawdzą się również orzechy pekan oraz orzeszki piniowe i ewentualnie orzechy nerkowca. 100 gramów orzechów włoskich tylko przejrzałam, by usunąć ewentualne kawałki skorupek. Nie prażyłam ich na suchej patelni, ale można to zrobić.
W osobnej miseczce wymieszaj razem składniki lekkiego sosu: 4 łyżki ulubionej oliwy; 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z limonki; płaska łyżeczka płynnego miodu np. akacjowego; 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu czarnego lub białego.
Na koniec umyj i pokrój na mniejsze kawałki mini pomidorki np. cherry. Na półmisku z sałatą umieść orzechy, kawałki sera Gorgonzola, winogrona i pomidorki. Całość polej przygotowanym sosem cytrynowym na bazie oliwy. Delikatnie wymieszaj sałatkę i od razu podawaj.
Ciekawostka: Gorgonzola jest serem o bardzo długiej historii. Niektórzy twierdzą, że po raz pierwszy wyprodukowano go w roku 879 n.e. w miejscowości o tej samej nazwie niedaleko Mediolanu. Dojrzewanie łagodnej Gorgonzoli trwa od minimum 50 do maksimum 150 dni. Natomiast dojrzewanie ostrej Gorgonzoli od minimum 80 do maksimum 270 dni.
Smacznego.
Wpis powstał we współpracy z Gorgonzola.com i i Italian Trade Agency - biuro w Warszawie.