Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Jaglanka

Jaglanka

Jaglanka z owocami to przepyszny pomysł na zdrowe śniadanie lub kolację. To przepis nie tylko dla osób na diecie bez glutenu. Kaszka jaglana na mleku jest rewelacyjnym posiłkiem dla każdego.  

Czas przygotowania: 25 minut
Liczba porcji: 400 g + owoce

Kaloryczność kcal: 180 w 100 g dania [ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 130 g kaszy jaglanej (waga przed ugotowaniem) - około pół szklanki
  • 400 ml mleka lub napoju roślinnego - ponad 1,5 szklanki
  • 2 łyżki miodu, syropu lub cukru - 20 g
  • do podania: świeże owoce, mus z owoców

Jaglanka
Jaglanka, 1

Krok 1: Kaszka jaglana + mleko

Aby kasza jaglana nie miała smaku goryczki można sparzyć ją wrzątkiem na sitku lub też na początku przesypać ją na suchą patelnię i podprażyć (przez kilka minut na niskiej mocy), a dopiero potem przepłukać. Ustaw zatem średnią moc palnika i praż kaszę przez kilka minut. Uprażoną (lub nie) kaszę przełóż na drobne sitko lub umieść w małym garnku i przepłucz zimną wodą z kranu (płuczesz nawet kilka razy, aż woda przestanie robić się mętna i będzie przezroczysta). Na koniec kaszę przepłucz w bardzo ciepłej wodzie z kranu lub gorącej wodzie (może być wrzątek). Wodę odlej. 

Kaszę umieść w niedużym garnku. Wlej około 400 ml mleka lub ulubionego napoju roślinnego (u mnie sojowy waniliowy). Możesz też gotować kaszę na wodzie lub nawet na rzadszym mleczku kokosowym. 

Kaszka jaglana + mleko

Krok 2: Gotuj do miękkości

Ustaw na początek wyższą moc palnika. Gdy mleko się zagotuje zmniejsz moc palnika do takiej, by kasza tylko lekko mrugała. Co parę minut mieszaj kaszę. Ugotuje się po około 12-15 minutach. Jeśli masz garnek z powłoką np. mineralną, to możesz też nie mieszać kaszy i przykryć garnuszek przykrywką. Kasza pod budyń może się śmiało rozgotować. 

Na koniec dodaj około 2 łyżki (można mniej jeśli mleko było słodzone) płynnego, jasnego miodu, cukru lub słodzika albo też syropu np. klonowego (jak u mnie). Całość wymieszaj i zdejmij z palnika. W razie potrzeby można na koniec wlać dodatkową, niewielką porcję mleka - w zależności od tego jak gęsta kaszka jest preferowana. 

Gotuj do miękkości

Krok 3: Podawaj tak, jak lubisz

Gorąca jaglanka smakuje świetnie ze świeżymi owocami. Można ją polać dowolnym musem owocowym (u mnie mango z jabłkiem). Do tego odrobina płynnego miodu lub syropu klonowego. Poza sezonem jaglanka świetnie smakuje z dżemem lub z konfiturą lub też z orzechami, masłem orzechowym i miodem. 

Podawaj tak, jak lubisz

Jaglanka, 5

Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (25 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Jaglanka

Jaglanka, czyli kasza jaglana gotowana na mleku krowim lub roślinnym, to prawdziwy skarb w kuchni. Jaglanka na mleku jest nie tylko pyszna, ale również niezwykle zdrowa. Jaglanka z owocami idealnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację, a jej uniwersalność pozwala na przygotowanie jej na wiele różnych sposobów, w zależności od upodobań smakowych i dostępnych składników. Ta jaglanka na śniadanie to coś wspaniałego np. w weekend. A to tego może to być jaglanka na mleczku kokosowym z dodatkiem ananasa, czyli moja ulubiona w wersji tropikalnej. Dzięki swojemu lekko orzechowemu smakowi, jaglanka stanowi doskonałą bazę do wielu dań. Możesz ją łączyć z owocami, orzechami, miodem, jogurtem, a nawet warzywami, chociaż sama nie za często sięgam po tę opcję.  Jaglanka z dodatkiem świeżych owoców takich jak jabłka, gruszki, jagody czy truskawki to prawdziwa uczta dla podniebienia i zastrzyk witamin, który doda energii na cały dzień. Sprawdź też przepis na smoothie bowl tropikalne. Polecam też upiec ucierane ciasto ze śliwkami

Jaglanka przepis

Kasza jaglana to doskonały wybór dla osób na diecie bezglutenowej i przy okazji bezmlecznej, ponieważ kaszę można tez gotować na wodzie, mleczku kokosowym lub też na ulubionym napoju roślinnym. Jaglanka ugotowana na mleku roślinnym jest lekkostrawna, a jednocześnie sycąca, co czyni ją idealnym posiłkiem dla każdego, kto dba o zdrową dietę. Jest bogata w błonnik, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak żelazo, magnez czy fosfor. Jej spożywanie wspomaga trawienie. Bardzo ważne szczególnie z rana jest to, że przygotowanie jaglanki jest proste i szybkie. Do jaglanki oprócz owoców i syropów oraz musów owocowych można tez dodać prażone orzechy, wiórki kokosowe, suszone owoce, a nawet cynamon czy kurkumę. Każda wersja zaskoczy cię nowym, wyjątkowym smakiem a przyda się np. zimą, poza sezonem na świeże owoce pachnące latem. Świetne na śniadanie i tylko jest musli tropikalne na bazie płatków owsianych i suszonych oraz kandyzowanych owoców.