Ucierane ciasto ze śliwkami
Ucierane ciasto ze śliwkami to wspaniały, sezonowy wypiek. Przepis na to rewelacyjne ciasto ze śliwkami ucierane z masłem jest jednym z najprostszych, a samo ciasto zawsze się pięknie udaje.
Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia ciasta: 45 minut
Liczba porcji: forma 24 cm - około 1600 g
Kaloryczność kcal: 220 w 100 g ciasta
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 200 g masła - 1 klasyczna kostka
- 4 duże jajka - około 250 g po rozbiciu
- 150 g cukru drobnego - około pół szklanki
- 800 g świeżych śliwek - waga przed drylowaniem
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Ucierane ciasto ze śliwkami
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw około 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Z funkcją termoobiegu wybierz 160 stopni.
Do miski wbij cztery duże jajka (nie z lodówki). Wsyp też 150 gramów cukru drobnego. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego dodaj 200 gramów roztopionego i przestudzonego masła. Całość miksujesz tylko chwilę, do połączenia się składników.
Porady: Część cukru drobnego można zastąpić cukrem waniliowym lub wanilinowym, np. do 20 gramów. Masło można zastąpić olejem. Dodajesz wówczas do 180-200 ml oleju.
Do słodkiego puchu jajecznego od razu wsyp również mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia (320 gramów mąki i 2 płaskie łyżeczki proszku). Wszystko razem wymieszaj dokładnie, ale powoli przy pomocy drewnianej łyżki lub szpatułki. Ciasto przełóż do formy (u mnie tortownica 24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia (spód i boki formy).
Około 800 gramów świeżych i jędrnych śliwek umyj, osusz i usuń pestki. W zależności od wielkości śliwek pokrój je na kawałki nie większe niż 3 cm. Kawałki śliwek rozmieść równo w formie na cieście.
Porada: Jeśli śliwki wydają Ci się mocno soczyste, możesz je oprószyć 1-2 łyżkami skrobi ziemniaczanej, proszku budyniowego lub kisielowego o dowolnym smaku.
Formę z ciastem umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 50 minut. Po około 40 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć ucierane ciasto ze śliwkami z pieca.
Przestudzone ciasto można oprószyć cukrem pudrem lub polecać domowym lukrem.
To ciasto, które bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w chłodnej szafce do dwóch dni. Jeśli nie zostanie do tego czasu zjedzone, to przenieś je do lodówki i trzymaj pod kloszem przez 3-4 dni.
Smacznego.
Smacznego.