Kasza jaglana na mleku
Super pyszna kasza jaglana na mleku. To bardzo prosty przepis na jaglankę na słodko, którą polecam szykować na śniadanie lub na kolację. To moja ulubiona kasza jaglana na słodko, którą podaję z owocami.
- tylko 3 składniki i proste wykonanie
- kilka minut szykowania i 15 minut gotowania
- do podania z owocami, dżemem lub syropem
Czas przygotowania: 5 minut
Czas gotowania: 15 minut
Liczba porcji: 600 g jaglanki
Kaloryczność kcal: 110 w 100 g jaglanki
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 100 g kaszy jaglanej - 1 torebka
- 2 szklanki mleka - 500 ml
- 1 łyżka cukru
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały z użyciem mleka pełnotłustego krowiego oraz cukru trzcinowego, ale bez dodatków w postaci truskawek.
Z podanej ilości składników otrzymasz 600 gramów jaglanki na mleku. Są to dwie większe lub trzy mniejsze porcje.
Kasza jaglana na słodko smakuje zaskakująco pysznie. Tak niewiele trzeba, by zrobić przepyszne i bardzo zdrowe śniadanie. Jeśli nie chcesz dodawać cukru do mleka, to możesz użyć miodu lub też wrzucić małą garść rodzynek, albo jagód goi. Możesz też pominąć cukier i podać jaglankę z większą ilością syropu, z owocami lub ulubionym dżemem.
Kasza jaglana na mleku
Do zrobienia jaglanki na słodko potrzebujesz jedną saszetkę suchej kaszy jaglanej. Jest to około 100 gramów kaszy jaglanej, czyli niecałe pół szklanki. Jeśli korzystasz z kaszy sprzedawanej w gotowych saszetkach to przesyp ją z saszetki do naczynia.
Aby kasza jaglana nie miała smaku goryczki należy ją odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności polecam przesypać ją na suchą patelnię. Ustaw średnią moc palnika i praż kaszę przez około 10 minut. Warto co chwilę przemieszać kaszę na patelni. Jeśli rumieni się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Ten etap nie jest jednak niezbędny i możesz go śmiało pominąć szykując jaglankę.
Uprażoną (lub nie) kaszę przełóż na drobne sitko lub umieść w małym garnku i przepłucz zimną wodą z kranu (płuczesz nawet kilka razy, aż woda przestanie robić się mętna i będzie przezroczysta). Na koniec kaszę przepłucz w bardzo ciepłej wodzie z kranu lub gorącej wodzie przegotowanej (może być wrzątek). Jeszcze raz zimna woda i wystarczy tego płukania :) Wodę odlej.
Do garnuszka z kaszą jaglaną wlej dwie pełne szklanki mleka. Szklanka ma pojemność 250 ml, więc potrzebujesz minimum 500 ml mleka. Możesz użyć dowolnego mleka krowiego - również tego bez laktozy. Możesz zamiast mleka krowiego użyć mleka owczego lub koziego. Napoje roślinne takie jak "mleko" sojowe, migdałowe, ryżowe też będą dobre. Może Ci się wydawać, że przy tak małej ilości kaszy dodajesz za dużo mleka. Nic się nie martw.. kasza mocno napęcznieje i "wypije" większość mleka.
Wsyp też łyżkę cukru trzcinowisko lub cukru zwykłego, czy syropu lub miodu (miód polecam jednak dodawać na koniec, przed samym podaniem jaglanki). Zamiast cukru możesz też dodać kilka rodzynek lub owoców goi.
Garnuszek z kaszą jaglaną zalaną mlekiem z cukrem umieść na palniku. Ustaw na początek wyższą moc palnika. Gdy mleko się zagotuje zmniejsz moc palnika do takiej, by kasza tylko lekko bulgoniła. Ja cały czas mieszam w garnuszku. Kasza będzie ugotowana po około 12... 15 minutach.
Zapewne już po 12 minutach gotowania kasza napęcznieje i zrobi się miękka. Możesz też nie mieszać kaszy i przykryć garnuszek przykrywką. Gotowana w ten sposób kasza również będzie dobra. Lubię jednak kontrolować cały proces. Unikam przypaleń i w razie potrzeby zawsze mogę dolać więcej mleka (przy gotowaniu bez przykrywki płyn szybciej odparowuje).
Zaraz po ugotowaniu kasza jaglana na mleku ma jeszcze sporo mleka. Zauważysz jednak, że już po kilku minutach kasza zrobi się gęstsza. Jeśli nie chcesz jeść gorącej jaglanki, to przykryj ją szczelnie folią do żywności. Przezroczystsza folia powinna przylegać do powierzchni jaglanki, by nie utworzył się kożuch.
Swoją jaglankę na słodko udekorowałam dodatkowo świeżymi truskawkami. Jeśli wolisz rzadszą kaszkę jaglaną, to możesz w każdej chwili dolać sobie mleka, śmietanki kremówki lub dać kilka łyżek jogurtu. Cudownym dodatkiem jest również odrobina wanilii w postaci nasionek wyjętych z laski wanilii. Domowy cukier waniliowy, pasta lub esencja waniliowa też są ok. Wystarczy odrobinka, by zapach i smak wanilii czuć było w całym daniu!
Z czym Ty podasz swoją jaglankę na mleku?
Smacznego!