Musli tropikalne
Domowe musli tropikalne to super pomysł na pyszne śniadanie. Przepis został zaplanowany tak, by musli można było przechowywać i za każdym razem podać na inny sposób.
Czas przygotowania: 20 minut
Czas prażenia: 25 minut
Liczba porcji: 710 g musli
Kaloryczność kcal: 240 w 50 g musli
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki bazowe do musli [ więcej ]
- 2 pełne szklanki płatków owsianych górskich - 260 g
- pół szklanki orzechów nerkowca lub migdałów - 90 g
- 50 g pestek słonecznika - dwie małe garście
- 3 łyżki jasnego sezamu - 25 g
- 3 łyżki delikatnego oleju - 30 ml
- 3 łyżki miodu lub ulubionego syropu - do 70 g
Składniki tropikalne do musli
- 50 g kandyzowanego ananasa
- 50 g suszonego mango
- 80 g kandyzowanej papai
- 20 g chipsów kokosowych lub wiórków
- 50 g chipsów bananowych (suszonych bananów)
Musli tropikalne
Do jednego naczynia wsyp dwie szklanki pełnoziarnistych (górskich) płatków owsianych, pół szklanki orzechów nerkowca lub migdałów, 50 gramów pestek słonecznika oraz trzy łyżki jasnego sezamu. Dodaj też po trzy łyżki oleju roślinnego (u mnie rzepakowy, rafinowany) i płynnego miodu (u mnie nektarowy) lub ulubionego syropu (klonowy, z agawy, daktylowy).
Porada: Pestki słonecznika można zamienić na pestki dyni. Jasny sezam można pominąć lub zastąpić nasionami chia, których nie prażymy, tylko damy na końcu razem z tropikalnymi dodatkami.
Całość bardzo dokładnie wymieszaj i wyłóż na blaszkę wyłożoną od spodu arkuszem papieru do pieczenia. Moja blaszka miała wymiar 30 x 44 cm.
Porada: Im większa blaszka, tym jej zawartość szybciej i równomierniej się upraży. Możesz też użyć szuflady piekarnika.
Blaszkę umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 170-175 stopni. Opcja grzania: góra/dół. Musli bazowe piecz łącznie 20-25 minut. Co około kilka minut zamieszaj ostrożnie składniki. Nie wyjmuj blaszki z pieca, a tylko szybko przemieszaj zawartość blaszki przy pomocy szczypiec kuchennych lub drewnianej, długiej łyżki. Gdy musli bazowe jest już uprażone możesz od razu wyjąć je z piekarnika i odstawić do przestudzenia.
Dodatków tropikalnych nie prażymy, tylko łączymy z przestudzonym bazowym musli, gdy to ostygnie.
Łącznie potrzebujesz do 250 gramów suszonych lub kandyzowanych owoców. Polecam mango, papaję, ananasa, kokosa, banany. Moja mieszanka to po 50 gramów kandyzowanego ananasa, suszonego mango i chipsów bananowych oraz 80 gramów kandyzowanej papai i 20 gramów chipsów kokosowych lub wiórków.
Porada: Możesz śmiało użyć tylko dwóch wybranych owoców w większej ilości. Pasują tu również daktyle oraz figi lub morwa suszona. Ciekawy smak będzie miał też kandyzowany imbir oraz suszony owoc chlebowca, kandyzowane pomelo lub skórka pomarańczowa.
Całkowicie przestudzone składniki z blaszki wymieszaj z tropikalnymi dodatkami. Zazwyczaj podaję je na zimno ze Skyrem.
Gotowe musli tropikalne możesz jeść od razu po połączeniu składników. Musli polecam podawać z owocami, jogurtem lub z mlekiem. Bardzo dobrze smakuje też jako dodatek do gotowych szejków i gęstych koktajli oraz budyniu lub kaszy manny. Musli tropikalne możesz przesypać do puszki, słoika lub woreczka strunowego i przechowywać w szafce kuchennej lub schowku nawet do 2 tygodni.
Smacznego.