Ciasto z mascarpone
Czekoladowe ciasto z mascarpone, to ostatnio moje ulubione ciasto z kremem. To przepis, który polecam każdemu miłośnikowi wilgotnych, przekładanych ciast czekoladowych.
- można je śmiało podać jako tort
- wilgotne ciasto bez potrzeby nasączania
- super pomysł na użycie serka mascarpone
Czas przygotowania: 2 godziny
Czas pieczenia ciasta: 1 godzina
Liczba porcji: 2100 g ciasta
Kaloryczność kcal: 295 w 100 g ciasta
Składniki na czekoladowe ciasto
- 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej lub uniwersalnej - 240 g
- około 3/4 szklanki cukru - 160 g
- około 3/4 szanki oleju - 160 g
- 0,5 szklanki wody - 125 ml
- 3 łyżki ciemnego kakao
- 5 dużych lub 6 małych jajek
- około 0,5 szklanki cukru - 130 g
- po łyżeczce proszku do pieczenia i sody oczyszczonej
Składniki na krem z mascarpone
- 500 g serka mascarpone
- 400 g śmietanki kremówki 30 % - około 1,5 szklanki
- 1 mała saszetka cukru wanilinowego
- 4 pełne łyżki cukru pudru - 100 g
- 2 saszetki śmietan fix
Składniki na czekoladową polewę
- 100 g gorzkiej czekolady - u mnie 60 %
- 50 g dobrej jakości mlecznej czekolady
- 100 g śmietanki kremówki 30 %
Ciasto z kremem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: u mnie była to forma 24 x 24 cm z odpinanymi bokami. Sprawdzą się też foremki o wymiarach 20 x 30 cm lub też tortownice o średnicy 26-28 cm.
Pieczenie ciasta czekoladowego: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 60 minut.
Śmietankę kremówkę i mascarpone trzymaj schłodzone w lodówce. Resztę składników "lodówkowych" wyjmij wcześniej, by nabrały temperatury pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta z serkiem mascarpone zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania ciasta.

Ciasto z mascarpone przepis
W pierwszej kolejności pieczemy ciasto czekoladowe. Do tego deseru skorzystałam ze sprawdzonego ciasta, które znajdziesz w przepisie na ciasto porzeczkowiec. Jest to wspaniały przepis, ponieważ ciasto wychodzi puszyste i wilgotne. Jeśli planujesz podać je w formie tortu, to nie trzeba go nawet nasączać.
Do rondelka wlej około 3/4 szanki oleju, czyli 160 gramów oleju o delikatnym smaku i pół szklanki wody z kranu. Wsyp trzy (nie czubate) łyżki kakao oraz około 3/4 szklanki cukru np. o drobnej rafinadzie, czyli 160 gramów cukru. Całość podgrzewaj na średniej mocy palnika przez kilka minut ciągle mieszając masę. Składniki mogą się zagotować. Cukier powinien się rozpuścić. Po zagotowaniu odstaw rondelek na bok, do całkowitego przestudzenia.

Dopiero gdy czekoladowy płyn będzie całkiem przestudzony, możesz zacząć ubijać jajka z cukrem na puch. Do większego szklanego lub metalowego naczynia wsyp około pół szklanki drobnego cukru. Będzie to 130 gramów cukru. Wbij 5 dużych lub 6 małych jajek. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut.

Do puchu jajecznego wlej całą zawartość rondelka i delikatnie wymieszaj obie masy.

Na koniec wsyp jeszcze 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej lub uniwersalnej (240 gramów mąki) przesianej z łyżeczką proszku do pieczenia i łyżeczką sody oczyszczonej. Ciasto mieszaj delikatnie szpatułką, aż do połączenia się wszystkich składników. Formę o wymiarach około 24 x 24 cm wyłóż papierem do pieczenia. Wlej ciasto.

Formę z ciastem umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 60 minut. Po około 55 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta.

Ciasto po przestudzeniu przekrój na dwa cieńsze blaty. Górny blat delikatnie odłóż na bok (można go umieścić na sztywnej i prostokątnej macie/ podkładce pod talerze). Dolny blat można dekorować w formie lub bez formy. Spód ciasta ponownie umieść w formie ze zdejmowanymi bokami (w formie, w której piekło się ciasto). Możesz też użyć nowych pasków papieru do pieczenia, by wyłożyć nimi od środka boki formy.
Porada: Prawidłowo upieczone i nie przesuszone ciasto powinno być wilgotne. Ja nie nasączam go niczym. Można to jednak śmiało zrobić. Do ponczowania polecam rozcieńczoną nalewkę wiśniową, kawę, kakao, lub sok z czarnej porzeczki.

W trakcie studzenia ciasta zrób krem z serkiem mascarpone. Wszystkie składniki na krem (dobrze schłodzone), czyli: 500 g serka mascarpone, 400 g śmietanki kremówki 30 %, 4 pełne łyżki cukru pudru, 1 mała saszetka cukru wanilinowego oraz 2 saszetki śmietan fix umieść w sporym, wysokim naczyniu. Całość natychmiast zacznij ubijać mikserem. Zacznij od małych obrotów, by nie zachlapać całej kuchni, a po chwili zwiększ obroty do maksymalnych. Krem ubijaj tak do momentu, gdy zacznie robić się sztywny. Może to trwać minutę lub trochę dłużej albo i krócej. Uważaj, by nie ubijać go za długo, ponieważ śmietanka zacznie się warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealnie ubity krem z mascarpone zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.
Gotowy krem wyłóż na spód ciasta i wyrównaj jego powierzchnię.

Na warstwę kremu ostrożnie wyłóż górny blat ciasta. Ja zsuwam go ze sztywnej podkładki, której standardowo używa się na stół.

Na czas szykowania polewy, formę z ciastem można odłożyć do lodówki. Do rondelka wlej 100 gramów śmietanki kremówki 30 % (może być nawet trochę więcej, ponieważ polewa wychodzi bardzo gęsta). Zagotuj śmietankę i od razu zdejmij ją z palnika. Do garnuszka z gorącą śmietanką dodaj czekolady. U mnie było to 100 gramów czekolady gorzkiej 60 % oraz 50 gramów czekolady mlecznej. Czekolady warto wcześniej posiekać lub połamać na mniejsze kawałki. Wystarczy już tylko cierpliwie i powoli mieszać całość za pomocą łyżki. Po około dwóch minutach mieszania czekolada powinna całkowicie roztopić się w śmietance i połączyć w gęstą polewę.
Im cieplejsza będzie polewa czekoladowa, tym będzie rzadsza. Wraz ze spadkiem temperatury zacznie gęstnieć. Dlatego też polecam wylewam ją na górę ciasta jeszcze lekko ciepłą. Po wylaniu całej polewy ponownie odłóż ciasto do lodówki.
Porada: Możesz też zrobić polewę na bazie masła, a nie śmietanki. Moja polewa czekoladowa z masłem również idealnie się tu sprawdzi.

Polecam przed podaniem schłodzić ciasto w lodówce przynajmniej dwie godziny, by krem stężał i ładnie się kroił. Polewa zastygnie, jednak nie będzie się kruszyć w trakcie krojenia, tylko będzie idealnie miękka i plastyczna. Czekoladowe ciasto z kremem udekorowałam dodatkowo opłatkami w formie kwiatków. Takie ciasto z mascarpone można śmiało podawać nawet jako tort urodzinowy.


Smacznego.