Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Wuzetka

Wuzetka

Wuzetka to kultowe, przepyszne i niezwykle wyjątkowe ciasto składające się z mocno czekoladowego biszkoptu i delikatnego kremu z bitej śmietany. Zapraszam po mój najlepszy, najbardziej sprawdzony i polecany przepis. 

Czas przygotowania: 3 godziny
Czas pieczenia biszkoptu: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 6 godzin
Liczba porcji: forma 24 x 35 cm - 2500 g ciasta

Kaloryczność kcal: 300 w 100 g ciasta [ więcej ]

Składniki na czekoladowy biszkopt [ więcej ]

  • 6 dużych jajek - do 390 g łącznie po rozbiciu
  • 200 g cukru drobnego - około 4/5 szklanki
  • 130 g mąki pszennej tortowej - około 4/5 szklanki
  • 70 g kakao - około 4 czubate łyżki
  • 50 ml zimnej wody - 1/5 szklanki

Składniki na nasączenie biszkoptu

  • 250 ml zaparzonej czarnej herbaty - 1 szklanka
  • 3 łyżki likieru Malibu lub soku z ananasa

Składniki na bitą śmietanę

  • 1000 ml śmietanki kremówki 36 % - 2 kartoniki po 500 g
  • 80 g cukru pudru - około pół szklanki
  • 2 czubate łyżki glukozy lub 2 saszetki śmietan fix

Składniki na czekoladową polewę

  • 150 g czekolady deserowej lub gorzkiej 60 %
  • 150 g śmietanki kremówki 30 % - około pół szklanki

Pozostałe składniki

  • 250 g dżemu z czarnej porzeczki - niecały słoik

Ciasto Wuzetka
Wuzetka, 1

Krok 1: Wymieszaj mąkę z kakao

Zacznij od upieczenia biszkoptu. W jednej misce umieść składniki suche: 130 gramów mąki pszennej tortowej oraz 70 gramów klasycznego kakao. Bardzo dokładnie wymieszaj mąkę i kakao, np. przy pomocy rózgi kuchennej lub przesiej całość do drugiej miski. 

Wymieszaj mąkę z kakao

Krok 2: Napusz białko jajek

Bardzo dokładnie oddziel białka od żółtek. Żółta odłóż do osobnej miski, zaś białka (bez najdrobniejszego fragmentu żółtka) wlej do czystej, szklanej lub metalowej miski. Dodaj małą szczyptę soli (nie jest to konieczne) i zacznij ubijać białka. Białka ubijaj mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo je zwiększaj. Białka ubijaj nie dłużej niż 2 minuty, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Sztywne białko gotowe na dodanie cukru wygląda jak piana z kąpieli w wannie. 

Napusz białko jajek

Krok 3: Stopniowo dodawaj cukier

Zacznij dodawać cukier drobny (łącznie 200 gramów). Po każdej łyżce miksuj białko na najwyższych obrotach, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie się w niej rozpuści. Po dodaniu jednej łyżki miksuj całość około minuty. Cały proces dodawania cukru może potrwać nawet kilkanaście minut (w zależności od mocy miksera). Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa białkowa.

Stopniowo dodawaj cukier

Krok 4: Dodaj żółtka

Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw 170 stopni z opcją pieczenia góra/dół. 
Kolejno dodaj też wszystkie odłożone wcześniej żółtka. 

Dodaj żółtka

Krok 5: Dodaj wodę

Żółtka wmiksuj w "bezę" na najniższych obrotach miksera (wystarczy 5 sekund), a następnie wlej też 50 ml wody (nie lodowata, ale i nie ciepła). Od razu wymieszaj całość powoli i delikatnie, ale już przy pomocy szpatułki. 

Porada: Zwykłą wodę można zastąpić tą samą ilością wody gazowanej.

Dodaj wodę

Krok 6: Wsyp mąkę z kakao

Do miski wsyp lub przesiej mieszankę maki i kakao. Całość bardzo delikatnie i powoli mieszaj szpatułką, aż do uzyskania jednolitego ciasta. 

Wsyp mąkę z kakao

Krok 7: Wylej ciasto do formy

Dno formy 24 x 35 cm (wymiary wewnętrzne) wyłóż papierem do pieczenia. Boków nie trzeba ani natłuszczać, ani wykładać paskami pergaminu. Do formy wylej całe ciasto pod biszkopt. Formę umieść mniej więcej na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (pieczenie góra/dół). Biszkopt piecz około 30 minut lub nieco dłużej, tylko do suchego patyczka, sprawdzając ciasto na środku. 

Porada: Formę z ciastem kładź najlepiej na nagrzanej już cienkiej blaszce lub kratce z wyposażenia piekarnika.  

Wylej ciasto do formy

Krok 8: Przygotuj nasączenie

W trakcie pieczenia biszkoptu polecam przygotować nasączenie do biszkoptu. Zaparz kubek (250 ml) ulubionej, czarnej herbaty i odstaw ją do przestudzenia. Gdy będzie już tylko lekko ciepła, wlej do niej jeszcze 3 łyżki Malibu lub ewentualnie soku z ananasa. 

Porada: Biszkopt można też śmiało nasączyć rooibosem z dodatkiem soku wiśniowego. Sprawdzi się też kawa zbożowa typu Inka lub nawet zwykła woda z cytryną. 

Przygotuj nasączenie

Krok 9: Wyjmij upieczony biszkopt

Tak więc po około 30 minutach pieczenia sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w biszkopt drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że biszkopt jest już upieczony. Ważne jest to, by niepotrzebnie nie piec biszkoptu dłużej, niż jest to koniecznie. Za długo pieczony biszkopt zrobi się suchy. Biszkopt można wyjąć z pieca od razu po upieczeniu.

Wyjmij upieczony biszkopt

Krok 10: Wyjmij biszkopt z blachy

Po lekkim przestudzeniu, obkrój delikatnie biszkopt przy samych wewnętrznych rantach, by móc swobodnie wyjąć go z blaszki. Zdejmij boki i zsuń ciasto razem, z papierem do pieczenia na deskę. Odwróć je ostrożnie na druga stronę (na desce wyłóż świeży arkusz papieru do pieczenia) i zdejmij papier do pieczenia na którym piekło się ciasto. Całą formę umyj po pieczeniu i osusz. 

Wyjmij biszkopt z blachy

Krok 11: Przekrój ciasto na dwa blaty

Ciasto przekrój na dwie części (w poprzek), na dwa blaty. Górę ostrożnie odłóż na bok (np. na dużą deskę lub na sztywną podkładkę pod talerz), zaś dolną część (spód) przesuń razem z arkuszem papieru na którym leży na osuszoną blaszkę. Ponownie umieść i zapnij boki, tym razem wyłożone wyższymi paskami papieru do pieczenia lub folią rantową. 

Przekrój ciasto na dwa blaty

Krok 12: Nasącz spód i pokryj dżemem

Spód nasącz równomiernie połową przygotowanego wcześniej i przestudzonego nasączenia. Kolejno rozsmaruj też około 250 gramów dżemu z czarnej porzeczki. Możesz też użyć powideł śliwkowych lub innego, kwaśnego dżemu. Formę możesz odstawić na bok lub umieścić w lodówce. 

Nasącz spód i pokryj dżemem

Krok 13: Do śmietanki dodaj cukier

Do 1000 ml (cały litr) bardzo mocno schłodzonej śmietanki kremówki 36 % (2 kartoniki po 500 gramów) dodaj 80 gramów cukru pudru.

Porada: Śmietanka ma być lodowata. Naczynie ze śmietanką polecam (na 30-60 minut przed miksowaniem) umieścić w komorze zamrażalnika. Im zimniejsza (nawet lekko przymrożona) śmietanka, tym szybciej i lepiej się ubije. 

Do śmietanki dodaj cukier

Krok 14: Śmietankę ubij na sztywno

Śmietankę z cukrem natychmiast zacznij ubijać mikserem. Zacznij od małych obrotów, by nie zachlapać całej kuchni, a po chwili zwiększ obroty do maksymalnych. Śmietanę ubijaj tak do momentu, gdy zacznie robić się sztywna. Może to trwać kilka minut. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka zacznie się warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealnie ubitą śmietankę zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.

Pod koniec ubijania śmietanki z cukrem pudrem wsyp dodatkowo dwie saszetki śmietan fix lub dwie czubate łyżki glukozy , którą można kupić np. w aptece.

Śmietankę ubij na sztywno

Krok 15: Krem wyłóż na ciasto

Większość ubitej na sztywno śmietany wyłóż na pokryty dżemem spód. Wyrównaj powietrznię. Około 1/4 śmietany umieść w rękawie cukierniczym z ulubioną tylką lub w jednorazowym rękawie z jeszcze nie odciętą końcówką. Zawiń od góry i umieść w lodówce. Tym kremem ozdobisz Wuzetkę po wyłożeniu polewy. 

Krem wyłóż na ciasto

Krok 16: Wyłóż górny blat

Na warstwie bitej śmietany umieść odłożony wcześniej, drugi blat ciasta. Delikatnie dociśnij go do bitej śmietany, a następnie nasącz (druga połową szklanki herbatą i Malibu). Formę z ciastem odłóż do lodówki. 

Wyłóż górny blat

Krok 17: Zrób polewę

150 gramów śmietanki kremówki 30 % zacznij podgrzewać na małej mocy w rondelku. Gdy śmietanka będzie gorąca, ale nie zacznie się jeszcze gotować, dodaj do niej 150 gramów połamanej lub posiekanej czekolady deserowej lub gorzkiej.

Od razu zdejmij garnek z palnika i cierpliwie mieszaj całość. Na początku wyda Ci się, że śmietanka się zwarzyła lub też czekolada nie chce się z nią połączyć. Z czasem jednak polewa będzie się robi coraz bardziej jednolita i aksamitna. Może to potrwać kilka minut. Jeśli czekolada za wolno się roztapia, to ponownie umieść garnek na palniku, na minimalnej mocy palnika. Masz tylko podgrzać całość, by polewa zrobiła się jednolita. Cały czas mieszasz ją drewnianą łyżką.

Zrób polewę

Krok 18: Wyłóż polewę na ciasto

Ciasto wyjmij z lodówki. Jeszcze ciepłą plewę wylej na warzech. Płaską szpatułką rozprowadź polewę po całej powierzchni, a następnie ponownie umieść formę w lodówce. Po około 30-40 minutach polewa zastygnie na tyle, by można ją było ozdobić odłożoną do rękawa bitą śmietaną. 

Wyłóż polewę na ciasto

Krok 19: Ozdób ciasto

Jak tylko polewa zastygnie, można wykorzystać odłożoną bitą śmietanę. Odetnij końcówkę w woreczku i wyciskaj "kleksy" na cieście tak, by wyznaczyć nimi porcje ciasta. Formę z ciastem odłóż do lodówki na minimum 5 godzin lub nawet na całą noc. Po tym czasie można już kroić i podawać ciasto Wuzetka. 

Porada: Ozdoby z bitej śmietany można też wyłożyć znacznie później, np. po ukrojeniu każdego kawałka ciasta. 

Ozdób ciasto

Wuzetka, 21

Ciasto Wuzetka należy przechowywać w lodówce pod przykryciem. Świeżość zachowa przez przynajmniej 6 dni. Wuzetka (według mnie) najlepiej smakuje po 2-3 dniach od zrobienia. Jest to zatem świetne ciasto na Święta i na przyjęcia. Można je bowiem z powodzeniem upiec znacznie wcześniej.  
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (479 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Wuzetka

Wuzetka, WZ czy też "w-zetka" to nazwa ciasta, która dla wielu Polaków przywołuje wspomnienia i budzi kulinarne, bardzo smaczne emocje. Ciasto Wuzetka to ciasto niezwykłe, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się kolejną wariacją na temat czekoladowych wypieków. Ciasto WZ ma całkiem wyjątkową historię. Wuzetka ciasto jest głęboko zakorzenione w polskiej gastronomicznej tradycji i co bardzo ważne, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Czym tak wyróżnia się przepis na Wuzetka? Dlaczego warto je piec? Wuzetka to doskonały wybór dla tych, którzy poszukują klasyki z prawdziwego zdarzenia. Wuzetka to ciasto z zaangażowaniem przygotowywane na różne rodzaje uroczystości. Wuzetkę pieczemy na każdą okazję. Od rodzinnych spotkań, przez święta, po oficjalne przyjęcia. Jest to doskonały wybór na takie okazje jak urodziny, imieniny, rocznice czy nawet wesela. Mocny, czekoladowy biszkopt przełożony śmietanowym kremem sprawia, że jest to przysmak, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych gości. Ale dlaczego wuzetka jest tak pyszna? Sekret tkwi zarówno w proporcjach idealnie skomponowanych składników, jak i w harmonijnym połączeniu smaków i tekstur. Ciemny, aromatyczny biszkopt, wilgotny, a zarazem miękki, to podstawa ciasta. Natomiast między warstwami czeka nas bogaty, kremowy smak, który w tradycyjnych przepisach jest uzyskiwany dzięki porządnym ubiciu na sztywno śmietanki z cukrem pudrem. To właśnie ta równowaga pomiędzy słodyczą a głębią smaku czyni wuzetkę tak wyjątkową, wręcz kultową. A tutaj jeszcze coś super, czyli babka cytrynowa na oleju.. przepyszna i wilgotna!

Ciasto Wuzetka

Co do historii przepisu, Wuzetka wywodzi się z okresu powojennego, a jej nazwa wzięła się od popularnego wówczas skrótu "W-Z", oznaczającego Warszawskie Zakłady Cukiernicze, zlokalizowane przy ulicy Wolskiej (stąd "W") i Żelaznej (od "Z") w Warszawie. Pierwsze wzmianki o ciastach o podobnym charakterze sięgają lat 40. XX wieku, ale to właśnie Wuzetka została ikoną tamtych czasów, a przepis ewoluował, by stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych smaków stolicy, a potem i całego kraju. To, co Wuzetkę czyni wyjątkową, to nie tylko jej smak, ale i historia, która jest odzwierciedleniem powojennej odbudowy i szukania nowej, lepszej codzienności. Nawet dziś, piekąc Wuzetkę, możemy na chwilę powrócić do tamtych czasów i krojąc każdy kawałek wilgotnego biszkoptu, celebrować kawałek polskiej historii kulinariów. Ciasto Wuzetka to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale też dla serca. Wuzetka jest przecież smakiem, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, by przypominać o bogactwie tradycji i siłach, które kształtowały polską kulturę kulinarną. Ciasto WZ piekę nawet jako tort. Ciasto Wuzetka jest bardzo wdzięcznym ciastem, które można piec na wszystkie Święta, przez cały rok. Jest to ciasto idealne również dlatego, że tak naprawdę najlepszy smak Wuzetka osiąga według mnie po dwóch dniach od upieczenia. Przechowujemy ją w lodówce. Jest to zatem świetne ciasto do upieczenia na przyjęcie, ale z wyprzedzeniem. Nie musimy wówczas szykować wszystkiego jednego dnia. 

Ciasto WZ

Na ciasto Wuzetka przepisy są różna i naprawdę nie brakuje ich i w książkach i na wielu innych stronach. Każdy kucharz ma jednak swoje upodobania i u każdego, Wuzetka przepis będzie nieco inny. Na ciasto Wuzetka przepisy są zatem i do siebie podobne, a jednak nieco różnią się od siebie. Sam bardzo lubię piec biszkopt, który będzie bardzo mocno kakaowy, a do tego nie za słodki i przyjmujący "pączowanie". U mnie ciasto wz przepis to nie tylko dobrze dobrane składniki, to przemyślane składniki i proporcje. Biszkopt nasączam zwykła, niesłodzoną herbatą czarną z dodatkiem kilku łyżek Malibu. To dla mnie perfekcyjne i subtelne połączenie. Na moje ciasto Wuzetka przepis składa się też z bardzo delikatnego, ale puszystego idealnego kremu bez dodatku żelatyny. Bita śmietana wychodzi stabilna, idealnie słodka i puszysta. Na pierwszą warstwę zawsze idzie słodko kwaśny dżem z czarnych porzeczek. Ale i o zamiennikach do dżemu oraz do nasączenia również napiszę, ponieważ próbowałam już wielu wersji. To co pokazuję w przepisie, to ta moja idealna i ulubiona wersja na ciasto Wuzetka. Na samą górę musi iść gęsta polewa z czekolady deserowej i śmietanki kremówki. Zwieńczeniem i przysłowiową kropką nad "i" jest oczywiście odrobiona bitej śmietany ułożona na każdej porcji ciasta WZ.