Ciasto rurociąg
Nazwa co najmniej intrygująca, ale ciasto niezwykle pyszne i super proste do zrobienia. Ciasto rurociąg to błyskawiczny w wykonaniu i piękny deser bez pieczenia.
- ciasto na herbatnikach lub na biszkoptach
- z użyciem dowolnych rurek waflowych z nadzieniem
- dokładny opis wykonania krok po kroku i wiele porad
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas chłodzenia ciasta: 8 godzin
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm
Kaloryczność kcal: 330 w 100 g ciasta
Składniki na białą masę
- 500 g serka mascarpone
- 400 g serka homogenizowanego waniliowego
- 800 ml śmietanki 30 %
- 120 g cukru pudru - około 6 łyżek
- 2 x śmietan fix
- 3 łyżki żelatyny - 30 g
- 125 ml wrzątku - pół szklanki
Pozostałe składniki
- 1 opakowanie herbatników i Petit Beurre kakaowe - 200 g = 40 ciastek
- 3 małe opakowania dowolnych rurek waflowych z kremem - 450 g
- dowolna czekolada do dekoracji ciasta - około 20 g
Ciasto rurociąg
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Śmietankę kremówkę oraz serek mascarpone i serek waniliowy cały czas trzymaj w lodówce. Mają być schłodzone.
Forma na ciasto: u mnie była to forma 21/26 cm (wymiary wewnętrzne). Użyłam zwykłej blaszki, ale bez "zaokrąglonych kątów", by łatwiej było układać w niej herbatniki. Może to być blaszka metalowa z odpinanymi bokami lub forma ceramiczna, czy szklana. Sprawdzą się też foremki o wymiarach 20/30 cm lub też 24/24 cm.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ciasto rurociąg bez pieczenia o wadze około 2500 gramów. Zanim zaczniesz szykować ciasto, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Przepis na ciasto rurociąg
Przygotuj formę. U mnie była to forma 21/26 cm (wymiary wewnętrzne). Użyłam zwykłej blaszki, ale bez "zaokrąglonych kątów", by łatwiej było układać w niej herbatniki. Może to być blaszka metalowa z odpinanymi bokami lub forma ceramiczna, czy szklana. Sprawdzą się też foremki o wymiarach 20/30 cm lub też 24/24 cm. Na dnie oraz na bokach wyłóż papier do pieczenia. Jeśli nie masz odpinanych boków, to w formie umieść wyższe paski. U mnie dodatkowo nachodzą na siebie, bym mogła potem za nie złapać i w całości wyciągnąć ciasto z blaszki. Aby papier nie odstawał polecam też boki formy wysmarować wcześniej odrobiną masła lub margaryny (paski papieru przyklejają się i łatwiej jest "pracować" z ciastem).
Całe dno wyłóż herbatnikami. Dla kontrastu kolorów użyłam herbatników kakaowych, ale można też sięgnąć po te klasyczne lub też herbatniki zastąpić biszkoptami. Polecam Ci mój przepis na domowe biszkopty. W mojej foremce zmieściło się 17 herbatników.
Zrobienie jasnej masy jest bardzo proste i szybkie. W pierwszej kolejności przygotuj sobie żelatynę. Szklankę o pojemności 250 ml wypełnij do połowy wrzątkiem (dopiero co przegotowana woda). Od razu wsyp też trzy płaskie łyżki żelatyny. Natychmiast mieszaj całość, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Może Ci się wydawać, że nie da rady rozpuścić tak dużej ilości żelatyny w 125 ml wrzątku, jednak z minuty na minutę zauważysz, że drobinki żelatyny stopniowo się rozpuszczają. Jeśli po kilku minutach nadal widzisz drobinki żelatyny, to w razie potrzeby możesz dolać jeszcze odrobinę wrzątku. Cały czas mieszaj płyn, aż zrobi się jednolity i bez drobinek żelatyny. Odstaw go do lekkiego przestudzenia (wystarczy kilka minut).
W wysokim naczyniu umieść razem 500 gramów zimnego (z lodówki) serka mascarpone, 800 ml śmietanki 30 % (również schłodzona), 400 gramów serka homogenizowanego waniliowego (też prosto z lodówki). Wsyp 120 gramów cukru pudru, czyli około 6 łyżek oraz dwie saszetki śmietan fix. Całość zacznij miksować na niskich obrotach. Jak już masa się połączy i śmietanka przestanie chlapać, zwiększ obroty do maksymalnych i miksuj masę przez minutę (albo i krócej). Powinna zrobić się gęsta i jednolita. Do masy wlej rozpuszczoną i przestudzoną żelatynę. Krem miksuj krótko, tylko po połączenia się składników.
Masę trzymasz cały czas na blacie (nie odkładasz jej do lodówki, bo szybko gęstnieje i tężeje). Dlatego też układanie pięter ciasta robisz sprawnie i bez robienia przerw 😁 Białą masę podziel na dwie, równe porcje (połowa na jedno piętro , a druga połowa na drugie piętro ciasta z rurkami). Większość (2/3) jednej z dwóch porcji wyłóż na spod z herbatników/biszkoptów. Wyrównaj powierzchnię.
Na masę śmietankową wyłóż rurki waflowe z ulubionym kremem. Ja wymieszałam sobie rurki waniliowe i kakaowe. Wyłożyłam je na przemian oraz tak, by nie trzeba było ich łamać. Tak naprawdę ułożenie rurek oraz ich ilość jest całkowicie dowolna. Możesz przykryć nimi całą powierzchnię formy lub ułożyć je tak jak ja.
Na całe ciasto zużyłam łącznie trzy opakowania (waga paczki 150 gramów). Większość do warstw, a resztę do dekoracji.
Na warstwę rurek wyłóż ostrożnie pozostałą 1/3 jednej porcji masy serowej (zostaje Ci jeszcze połowa całej masy, której użyjesz do drugiej warstwy). Tą 1/3 masy wypełniasz głównie przestrzenie między rurkami i wyrównujesz powierzchnię. Dodatkowo całość obsypałam resztkami połamanych herbatników. Starłam też kilka kafelków czekolady mlecznej.
Teraz już tylko powtarzasz poprzednie czynności. Wykładasz drugą warstwę herbatników. Potem 2/3 drugiej połowy masy serowej. Następnie rurki waflowe. Na rurki reszta masy (pozostała 1/3). Wyrównujesz powierzchnię. Wykładasz pokruszone resztki herbatników (daję te, co połamały mi się podczas docinania ich pod kształt formy) i ścierasz na górę trochę ulubionej czekolady (może być zarówno mleczna, jak i biała, czy gorzka). Jeśli zamiast herbatników użyte były biszkopty, to całość posypujesz oczywiście pokruszonymi biszkoptami.
Ciasto rurociąg odłóż do lodówki na minimum osiem godzin, a najlepiej na całą noc. Z wierzchu przykrywam je jeszcze luźno folią. Teoretycznie ciasto stężeje już po dwóch godzinach. Zależy nam jednak na tym, by ciasto lekko się kroiło. Dlatego też wydłużamy czas chłodzenia. Herbatniki/biszkopty potrzebują czasu, by idealnie zmięknąć.
Schłodzone ciasto rurociąg warto udekorować przed podaniem pozostałymi rurkami. Ciasto trzymamy w lodówce (najlepiej pod przykryciem) nawet do tygodnia. Najlepsze będzie jednak do 4 dni od zrobienia.
Zobacz też moje inne pomysły na najsmaczniejsze ciasta bez pieczenia.
Smacznego.