Zupa chrzanowa na zakwasie
Oto najprostsza i najszybsza do ugotowania zupa, jaką możesz przygotować na Wielkanoc. Zupa chrzanowa na zakwasie żytnim, jak na żurek lub pszennym, jak na barszcz biały to przepis idealny.
- wszystko gotujesz w jednym garnku
- błyskawiczne i banalnie proste wykonanie
- można użyć zakwasu na żurek lub zakwasu na barszcz
Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: około 2400 ml zupy
Kaloryczność kcal: 75 w 100 ml zupy
Składniki
- 500 ml zakwasu żytniego do żurku lub pszennego do barszczu
- 500 g obranych ziemniaków - około 700-800 g przed obraniem
- 1 litr wody - 4 szklanki
- 150 g wędzonego boczku lub żeberek - surowe lub parzone
- 150 g ulubionej np. wiejskiej kiełbasy
- 60 g tartego chrzanu - około 3 pełne łyżki
- 50 ml śmietanki słodkiej 30 %
- przyprawy i zioła: 1 łyżka suszonego majeranku, 2 ziarna ziela angielskiego, 1 listek laurowy, 1/3 płaskiej łyżeczki soli
Zupa chrzanowa na zakwasie
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do ugotowania wielkanocnej zupy chrzanowej na zakwasie z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności około 3 litrów.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2400 ml zupy z chrzanem i zakwasem, czyli około 5 dużych porcji. Podczas liczenia kaloryczności zupy nie uwzględniłam dodatków takich jak jajka, czy pieczywo. Zanim zaczniesz szykować zupę chrzanową na zakwasie, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Do zrobienia tej zupy możesz użyć do wyboru:
mój przepis - zakwas na żurek - zupa wychodzi wyraźna, trochę bardziej kwaśna i można do niej dodać więcej chrzanu.
mój przepis - zakwas na barszcz biały - zupa jest delikatniejsza i można do niej dodać białą kiełbasę oraz więcej majeranku.
Zupa chrzanowa na zakwasie przepis
Obierz i pokrój ziemniaki w trochę większą kostkę, niż zazwyczaj dodajesz do zupy. Poturbujesz około 500 gramów pokrojonych już ziemniaków. Umieść je w garnku i zalej litrem wody. Do garnka dodaj też 150 gramów ulubionej, lekko podwędzanej kiełbasy. Pokrój ją w półplasterki. W garnku umieść również 150 gramów surowego wędzonego lub parzonego wędzonego boczku (bez grubej skóry i pokrojony w drobną kostkę) lub też tyle samo wędzonych żeberek (bez kości i chrząstek). Dołóż też dwa ziarna ziela angielskiego oraz jeden listek laurowy.
Garnek przykryj przykrywką. Ustaw odrobinę wyższą niż średnia moc palnika i zagotuj zupę. Po zagotowaniu zredukuj moc palnika do takiego, by zupa gotowała się, ale nie za mocno. Po około 20 minutach sprawdź, czy ziemniaki są już miękkie. W razie potrzeby nieco wydłuż gotowanie zupy.
Porada: Jeśli planujesz użyć zakwasu pszennego, przeznaczonego do białego barszczu, to kiełbasę zwykłą możesz zamienić na białą (surową lub parzoną) lub dodać ją do zupy dodatkowo.
Gdy ziemniaki zmiękną, do garnka dodaj łyżkę majeranku oraz 1/3 łyżeczki pieprzu. Wlej 500 ml zakwasu żytniego do żurku lub tyle samo zakwasu pszennego na barszcz biały. Pamiętaj o tym, że wlewasz i wodę i mąkę z dodatkami (z butelki/słoika z zakwasem). Zalecam zatem najpierw bardzo dobrze wymieszać zawartość butelki, i dopiero wlać zakwas do garnka. Jeśli nie masz swojego domowego zakwasu, to używasz zakwasu z butelki, który sprzedawany jest w butelkach o pojemności 500 ml. Produkt ten znajdziesz na lodówkach pod nazwą "żur na zakwasie" (na mące żytniej) lub "barszcz biały" (na mące pszennej).
Dodaj również tarty chrzan. Używając chrzanu ze słoiczka, w którym zawartość tartego chrzanu wynosi 60 % dodaję 60 gramów chrzanu. Twój chrzan może być słabszy lub znacznie mocniejszy, dlatego też najpierw dodaj 1-2 łyżki, a dopiero pod koniec (przed samym wyłączeniem zupy) zdecyduj się na to, czy dodasz go więcej. Ilość chrzanu zależy tez od indywidualnych upodobań smakowych.
Zupę zamieszaj i ponownie doprowadź do wrzenia, a następnie zredukuj moc palnika by się gotowała, ale nie zbyt intensywnie (już bez przykrywki). Cały czas mieszaj zupę nie dłużej niż 5 minut. Po tym czasie powinna już lekko zgęstnieć.
Na koniec wlej też 50 ml śmietanki kremówki (słodka, rzadka śmietanka) 30 %, która nada zupie chrzanowej delikatniejszej nuty, a do tego nie zwarzy się w garnku. Jeśli jednak wolisz śmietanę kwaśną 18 %, to zważ około 50 gramów (dwie solidne łyżki) śmietany i umieść w małej misce. Do śmietany wlej gorącą zupę, by ją zahartować. Wymieszaną śmietanę z zupą dodawaj do garnka. Cały czas mieszaj jego zawartość.
Po dodaniu śmietanki lub śmietany sprawdź smak zupy chrzanowej na zakwasie i zdecyduj, czy dodasz do niego więcej pieprzu, chrzanu, albo też soli (nie ma jej w składnikach) . Zawsze możesz też dodać przetarty przez praskę ząbek czosnku. Zupę chrzanową na zakwasie polecam podawać z jajkiem na twardo i świeżym pieczywem. Ze świeżych ziół polecam natkę pietruszki, lubczyk ogrodowy, oregano lub nawet szczypiorek.
Porada: Używając zakwasów ze sklepu, z butelek, w jednych jest więcej, a w innych mniej mąki. Jeśli lubisz gęstsze żurki i barszcze, to możesz jeszcze dodatkowo zagęścić swoją zupę. Wystarczy, że do szklanki wlejesz 50 ml ziemnej wody, dwie łyżki wrzącej zupy oraz łyżkę pełnoziarnistej mąki pszennej lub żytniej. Całość zamieszaj, by nie było grudek i wlej do garnka. Ciągle mieszając zupę czekaj, aż ponownie się zagotuje. Tak samo można dodać otręby pszenne lub żytnie (już w mniejszej ilości).
Zupę chrzanową na zakwasie można ponownie podgrzewać przed podaniem. Przechowuj ją w lodówce do 4 dni.
Smacznego.