Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Żurek benedyktyński

Żurek benedyktyński

Żurek benedyktyński jest mniej znanym przepisem na zupę gotowaną na zakwasie żytnim. Najważniejsza w tym żurku jest dobra kiełbasa, śmietana oraz twaróg. Taki żurek jest delikatny, bardzo syty i super pyszny!

Jeśli szukasz idealnego przepisu na zakwas, to koniecznie zobacz jak zrobić zakwas na żurek.

Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 1 godzina 10 minut
Liczba porcji: 750 ml

Składniki na wywar

  • mały korzeń pietruszki
  • pół cebuli
  • średnia marchew
  • bulwa selera – kawałek wielkości mandarynki
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 2 ząbki czosnku
  • płaska łyżeczka soli
  • 500 ml wody

Pozostałe składniki

  • kawałek chudej kiełbasy – około 20 cm odcinek z pętka
  • 200 ml zakwasu żytniego do żuru
  • 3 łyżki śmietany kwaśnej 18 % [zobacz]
  • 200 g twarogu krajanki [zobacz]
  • łyżka majeranku

Żurek jest zupą typowo świąteczną. Jednak żurek benedyktyński, to żurek zupełnie inny niż typowe, bardzo kwaśne żury i żurki. Żurek benedyktyński powinien być zaprawiony dobrej jakości kwaśną śmietaną. Na koniec zaś zawsze dodajemy do niego twaróg typu krajanka. Taki twaróg umieszczamy już na talerzach z nalaną zupą.

Żurek benedyktyński - Cały przepis

Aby ugotować ten pyszny żurek najpierw przygotuj sobie wywar warzywny. Wszystkie warzywa umyj dokładnie. Marchew obierz i pokrój. Resztę warzyw tylko pokrój na mniejsze kawałki. Nie musisz ich obierać, ponieważ do żurku potrzebujesz tylko wywar warzywny. Dodaj zioła i wodę.


Czasem do wywaru dodaję jeszcze majeranek. Możesz jednak pominąć go na tym etapie a dodać go później i w mniejszej ilości. Na przykład jedną łyżkę majeranku razem z zakwasem do żurku. Bulion przykryj przykrywką i gotuj do godziny.

Po odcedzeniu całego bulionu wyrzuć warzywa. Bulion zagotuj ponownie. Dodaj kiełbasę pokrojoną w półplasterki i wlej dobrze wymieszany zakwas żytni. Teraz możesz dodać majeranek (jeśli nie był dodany z warzywami). Mieszaj zupę aż lekko zgęstnieje od mąki żytniej. Trzy łyżki kwaśnej śmietany zahartuj z wrzącym żurkiem i dodaj do garnka. Całość dobrze wymieszaj. Żurek gotuj jeszcze do dwóch minut na małej mocy palnika.

Na końcu sprawdź smak żurku. Możesz w razie potrzeby dodać odrobinę soli, cukru lub pieprzu do smaku. Twaróg typu krajanka dodaj już na talerzach. Porcje zupy polecam udekorować dodatkowo świeżym majerankiem.

Żurek benedyktyński, 1

Smacznego.
Wpis zawiera lokowanie produktu.
Średnia 4.9 / 5 (168 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Żurek benedyktyński

Żurek benedyktyński to żurek z z kiełbasą oraz żurem na mące żytniej. Żurek benedyktyński zawsze zaprawiamy też śmietaną. Na talerze zaś dodajemy dobrej jakości twaróg typu krajanka, czyli taki, który łatwo się kroi na kawałki. Żurek benedyktyński nie jest typowym żurkiem świątecznym. Polecam gotować go przez cały rok. Jest bowiem bardzo szybki i łatwy w przygotowaniu a do tego delikatny w smaku. Żurek ze śmietaną lubią jeść też dzieci. Nie jest bowiem tak kwaśny, jak typowy żur. Koniecznie sprawdź też jak smakuje moja pyszna zupa chrzanowa. Zapraszam też po przepis na żurek staropolski

Żurek z twarogiem

Żurek zaprawiony śmietaną, a do tego podany z twarogiem jest jeszcze mało znany. Coraz częściej pojawia się on jednak na naszych stołach. Gorąco polecam też przepis na najlepszy żurek wielkanocny. Dodatkowo warto też przejrzeć pozostałe przepisy na zupy, które znajdziesz na moim blogu kulinarnym. Zupa grzybowa wigilijna to pyszna propozycja na zimowe Święta.