Zakwas na barszcz biały
Sprawdzony sposób na zakwas do barszczu białego. To najlepszy przepis na zakwas do wielkanocnego barszczu. A do tego jest bardzo prosty do zrobienia. Aby zrobić zakwas potrzebujesz tylko kilku składników.
Czas przygotowania: 10 minut
Czas kiszenia: 7 dni
Liczba porcji: 600 ml
Dieta: wegańska, wegetariańska
Składniki
- 500 ml wody przegotowanej
- 5 czubatych łyżek mąki pszennej pełnoziarnistej
- 3 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- 4 ząbki czosnku
- łyżka majeranku
Zakwas na barszcz biały
Jaka mąka do zakwasu na biały barszcz: Zakwas na biały barszcz robi się z mąki pszennej. Najlepsza będzie mąka pełnoziarnista, razowa lub orkiszowa.
Czym się różni zakwas na żur od zakwasu na barszcz biały?
Zakwas na biały barszcz szykujemy z mąki pszennej. Zakwas na żur szykuje się z mąki żytniej (razowej) bez dodatku majeranku w składzie. Czyli mąka, żytnia, woda, czosnek, liście laurowe i ziele angielskie, ale bez majeranku. Bardzo często jednak szykuje się też żurek, który jest zabielany śmietaną. To taka lżejsza wersja żuru, która bardzo często nie jest postna. Wówczas w wielu przepisach regionalnych dodaje się też majeranek, kiełbasę, boczek..
Jak zrobić zakwas do barszczu białego:
Przygotuj duży słoik. Wlej przegotowaną, letnią wodę. Dodaj mąkę, liście laurowe, ziarna ziela angielskiego, obrane ząbki czosnku oraz majeranek. Całość zamieszaj i przykryj gazą. Odstaw do szafki, schowka w nienasłonecznione miejsce. Mieszaj 1-2 razy dziennie przez 7-8 dni.
Zakwas już po 3 dniach zmieni zapach. Po 5 dniach może być już gotowy do użycia. Im dłużej będzie się kisił, tym będzie mocniejszy.
Jak przechowywać zakwas do białego barszczu:
Jeśli nie chcesz użyć zakwasu od razu, po 7-8 dniach kiszenia możesz umieść go w lodówce. Wcześniej jednak usuń czosnek, ziele i liście laurowe. Najlepiej przecedzić zakwas przez gęste sito. Przykryj słoik gazą i tylko delikatnie nałóż zakrętkę, by pozostawić przepływa powietrza. Zakwas można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Zakwas przed zamieszaniem:
Zakwas po zamieszaniu:
Pojawiła się pianka.. co robić?
Na powierzchni może się pojawić jasna piana.. to naturalne w procesie fermentacji. Pianę możesz co 2 dzień usunąć z powierzchni.
Jak przyspieszyć proces kiszenia zakwasu?
Aby zakwas szybciej się ukisił można do niego wlać kilka łyżek soku z kiszonych ogórków lub kapusty. Możesz również dodać kawałek ususzonego chleba, ale tylko takiego, który był pieczony na zakwasie. Chodzi o to, by pobudzić produkcję kwasu mlekowego.
Zobacz najlepszy przepis na barszcz biały wielkanocny z użyciem zakwasu.
Smacznego.