Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Bulion wołowy

Bulion wołowy

Poznaj mój pyszny i bardzo uniwersalny przepis na najlepszy bulion wołowy z warzywami. Pod przepisem czeka też wiele porad na wykorzystanie bulionu oraz warzyw i mięsa, które zostają po ugotowaniu wywaru. 

- najlepszy przepis na bulion z 1937 roku
- wiele porad na to, do czego użyć bulionu
- sposoby na użycie mięsa i warzyw z wywaru
- dokładny opis i zdjęcia wykonania krok po kroku

Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 3 godziny
Liczba porcji: 2 litry bulionu

Kaloryczność kcal: 50 w 100 ml
Dieta: bezglutenowa

Składniki

  • 1 kg wołowiny np. antrykot, szponder..
  • pół korzenia selera - do 300 g
  • korzeń pietruszki - około 100 g
  • 2 duże marchewki - do 350 g
  • 1 por (biała część) - do 200 g
  • 2 średnie cebule - do 150 g
  • pół główki czosnku - można pominąć
  • 3 łodygi sera naciowego - można pominąć
  • natka pietruszki lub lubczyk ogrodowy - jeśli masz
  • 2 litry wody
  • przyprawy: 1 łyżka soli, łyżeczka ziaren czarnego pieprzu, 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Aby ugotować bulion wołowy potrzebujesz garnek o pojemności minimum 6 litrów. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem.
Niełatwo jest ściśle określić kaloryczność bulionu wołowego. Bardzo dużo zależy od rodzaju użytego mięsa wołowego. Kaloryczność waha się między 20-70 kcal na 100 ml bulionu. 

Bulion wołowy ma intensywny kolor, lekko słodki smak mięsa i warzyw oraz piękny zapach. Zawsze gotuję więcej bulionu, by część wykorzystać do zup lub sosów. Bulion wołowy przelewam do woreczków do mrożenia. Odmierzam porcje po 500 ml, podpisuję i mrożę. To świetny sposób na szybki i zdrowy bulion, który wystarczy tylko rozmrozić i użyć jako bazę pod planowaną zupę lub sos. 

Jakie zupy gotować na bulionie wołowym?
Na wołowinie możesz ugotować pyszny krupnik, zupę gulaszową, pomidorową, fasolową, paprykową, ziemniaczaną, bogracz, barszcz oraz wiele innych. Zupa cebulowa na bulionie wołowym jest moim faworytem. 

Bulion wołowy

Zacznijmy od mięsa wołowego. Aby zrobić bulion wołowy potrzebujesz 1 kg mięsa wołowego. Ja użyłam antrykotu oraz mostku z kością. Możesz też sięgnąć po: szponder, szyję, ogon, goleń (pręga), łatę. Im więcej kości, tym lepiej. Mięso nie powinno być za chude, ale i nie za tłuste. Na rosół wołowy najlepszym wyborem jest mostek wołowy. Bulion powinien być mocny, ale nie za tłusty.

Mięso wołowe umieść w zlewie i umyj szybko pod zimną, bieżącą wodą. Mięsa nie można moczyć w wodzie a tylko sprawnie umyć. Mięso przełóż do garnka o pojemności 6 litrów. Zlew dokładnie umyj.

Bulion wołowy, 1

Mięso wołowe zalej zimną wodą. Wlej jej tyle, by całkowicie przykryć mięso. Garnek przykryj przykrywką i ustaw wysoką moc palnika. Gdy woda się zagotuje zmniejsz moc palnika i gotuj mięso przez dwie minuty. Po tym czasie wyłącz palnik. Woda będzie męta a na powierzchni zbiorą się szumowiny (ścięte białko). 
Bulion wołowy, 2

Wodę z mięsem wylej do zlewu. Mięso ponownie przepłucz pod zimną, bieżącą wodą. Tym razem umyj je trochę dokładniej, by spłukać szumowiny. Mięso odłóż na chwilę na blat. Umyj garnek i zlew. Mięso ponownie umieść w czystym garnku. 

Zapewne większość z Was (nie wszyscy) dziwią się, że tak robię. Zazwyczaj zbiera się szumowiny łyżką na początku gotowania mięsa. Ja wolę jednak wylać za jednym razem mętną wodę i szumowiny, by móc użyć odpowiedniej ilości czystej wody do bulionu. Metoda ta jest częściej stosowana w krajach azjatyckich, gdzie wywar z mięsa i kości gotuje się nie rzadko nawet przez 12 godzin. W przypadku bulionu gotowanego na wołowinie z kością metoda ta sprawdza mi się idealnie. 

Na każde 250 gramów mięsa używa się 500 ml wody.
Do garnka z mięsem wołowym wlałam więc 2 litry zimnej wody. 
Bulion wołowy, 3

Do garnka dodaj też warzywa. Cebulę warto opalić nad palnikiem lub przekroić na pół i podpiec na suchej patelni. Użyłam zwykłej cebuli w łupinie. Dołożyłam też kilka małych cebulek ze szczypiorkiem. Dzięki opalaniu cebuli bulion będzie ciemniejszy a do tego będzie miał wyraźniejszy smak. 
Bulion wołowy, 4

Przygotuj też pozostałe warzywa. Wszystkie warzywa umyj dokładnie. Marchewki obierz. Bulwę selera oraz korzeń pietruszki możesz obrać. Ja tego nie robię. Użyj białej części pora. Łodygi selera naciowego oraz czosnek nie są koniecznie. Ja jednak dodaję je zazwyczaj do bulionu. Główkę czosnku przekrawam tak, jak na zdjęciu. Używam połówki od strony korzonków. 

Jeśli mam natkę pietruszki to również ją dodaję. Razem z warzywami możesz też dodać kilka suszonych grzybków. Latem dodaję również lubczyk ogrodowy. Jeszcze zioła i przyprawy: 1 łyżka soli, łyżeczka ziaren czarnego pieprzu, 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego.
Bulion wołowy, 5

Wszystkie warzywa oraz zioła i przyprawy umieść w garnku z mięsem oraz dwoma litrami wody. Garnek przykryj przykrywką. Ustaw wyższą niż średnia moc palnika i czekaj, aż bulion zacznie się gotować. Wówczas zmniejsz moc palnika, tylko do takiej, by bulion delikatnie bulgonił. 
Bulion wołowy, 6

Gotuj tak bulion wołowy przez pełne trzy godziny. Przez cały czas gotowania bulionu nie odkrywaj przykrywki. Jeśli używasz dobrej jakości garnka z dobrze dopasowaną przykrywką, to otrzymasz na koniec nawet dwa litry esencjonalnego bulionu. 

Na 30 minut przed końcem gotowania możesz też dodać ćwierć główki kapusty włoskiej. Ja zazwyczaj tego nie robię.
Bulion wołowy, 7

Po lekkim przestudzeniu możesz odcedzić bulion od warzyw i mięsa. Otrzymałam pełne dwa litry bulionu. Mięsa oraz warzyw użytych do zrobienia bulionu nie wyrzucaj. Można z nich upiec pyszny pasztet. Zapraszam od razy po przepis na pasztet z warzyw i mięsa wołowego, który powstał właśnie na bazie tego bulionu. Tak samo pierogi z mięsem, gdzie do zrobienia farszu używam całego mięsa wołowego z tego bulionu. 

Szykując przepis na bulion wołowy wspomogłam się wiedzą z książki kucharskiej "Praktyczna kuchnia domowa" Danuty Wybrykowskiej z 1937 roku.
Średnia 4.8 / 5 (586 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Bulion wołowy

Szykowanie bulionów to jedna z najlepszych rzeczy jakie można zrobić w kuchni. Niezależnie od tego, czy robisz bulion warzywny, czy też bulion wołowy, jest to super sposób na zaoszczędzenie czasu. Ważne jest to, by do zrobienia wywaru z wołowiny i warzyw użyć jak największego garnka jaki masz w domu. Do garnka o pojemności sześciu litrów zmieścisz kilogram mięsa wołowego oraz warzywa. Z tej ilości otrzymasz do dwóch listów pysznego bulionu wołowego. Taki bulion wołowy możesz wykorzystać do zrobienia zupy pomidorowej czy też gulaszowej. Możesz gotować makaron i podać go w formie rosołu wołowego. Możesz zrobić pyszną zupę cebulową.. Możliwości jest naprawdę ogrom. Polecam Ci podzielić bulion na porcje po np. 500 ml i wlać je do woreczków do mrożenia. Możesz wówczas w dowolnym momencie rozmrozić woreczek z bulionem, by w kilka minut wykorzystać do do zrobienia ulubionej zupy, czy też sosu. Wywar z mięsa wołowego i warzyw jest super pyszny nawet bez żadnych dodatków. Możesz wlać go do szklanki i pić gorący. Zimą cudownie rozgrzewa. Koniecznie sprawdź też mój przepis, do którego bardzo często wykorzystuję mięso wołowe, zaś kości wrzucam do bulionu. Sprawdź jak smakuje burger idealny! Polecam również przepis na tradycyjne flaki wołowe

Bulion z wołowiny i warzyw

Bulion wołowy jest cudowny również z wielu innych powodów. Nie ma chyba bardziej ekonomicznego przepisu. Oprócz tego, że bulion wołowy możesz pić sam lub wykorzystać jako bazę do wielu zip i sosów, z mięsa i warzyw z rosołu możesz zrobić wiele dań. Ja z mięsa wołowego i warzyw piekę pasztet wołowo warzywny. Zmielone mięso z warzywami możesz też użyć jako farsz do naleśników i krokietów. Polecam Ci przepis na moje najlepsze ciasto na naleśniki. Moje przepisy kulinarne to nie tylko pyszne zupy, ale i wspaniale ciasta domowe czy też serniki i ciastka. Zapraszam po więcej porad oraz dokładnych opisów, na których opiera się mój Blog Kulinarny.