Warzywa na grilla
Warzywa na grilla to baza do wielu pysznych dań, które serwujemy w sezonie grillowym. Zapraszam po mój ulubiony przepis oraz zestaw warzyw i przypraw, który zawsze się sprawdza.
Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: ponad 2 kg warzyw
W 100 g warzyw:
Wartość energetyczna
80 kcal
Dieta: wegańska, wegetariańska
Składniki na grilla [ więcej ]
- 1 pęczek zielonych szparagów - około 500 g
- 3 papryki w różnych kolorach - około 600 g
- 1 zielona lub żółta cukinia - około 350 g
- 1 mały bakłażan - około 350 g
- 2 czerwone cebule - około 250 g
- 300 g pieczarek np. brązowych
- 1 główka czosnku - około 70 g - można pominąć
- mini kukurydze - około 130 g - można pominąć
Składniki na marynatę
- 100 ml oliwy lub innego oleju roślinnego
- przyprawy: 3 łyżeczki ziół włoskich; po łyżeczce soli i słodkiej papryki; pół łyżeczki pieprzu; szczypta chili
Warzywa na grilla
Na podaną ilość marynaty możesz wybrać dowolne warzywa o wadze łącznej około 2 kg. Szparagi zielone umyj, osusz i odetnij zdrewniałe łodygi. Cebule czerwone (lub zwykłe) obierz i pokrój w bardzo grube krążki. Główkę czosnku przekrój tylko w poprzek na pół (można ją pominąć), zaś pieczarki oczyść i pokrój dowolnie, ale na kawałki podobnej wielkości - na większy kęs.
Porada: Do grillowania bardzo dobrze nadaje się też młoda marchew, kalafior, ziemniaki zwykłe lub bataty pokrojone w plastry lub w kostkę. Warzywa te potrzebują jednak dłuższego pieczenia niż pozostałe. Jeśli chodzi o pomidory, to wystarczy wrzucić na ruszt tylko na chwilę.
Trzy papryki (najlepiej każda innego koloru) umyj, wytnij gniazda nasienne i pokrój na większe kawałki. Cukinie tylko przepłucz, odetnij końce i pokrój w grubsze plastry. Tak samo przygotuj też bakłażana. Do grillowania świetnie nadaje się tez kukurydza. U mnie bardzo młoda, ale można też podpiec świeżą kukurydzę cukrową. Należy ją wówczas pokroić w grubsze krążki.
Porada: Nowe odmiany bakłażanów zazwyczaj nie zawierają już charakterystycznej goryczki. Nie trzeba ich zatem solić i płukać w zimnej wodzie. Jeśli jednak Twoje bakłażany są gorzkie po przekrojeniu (przy skórce), to plasterki bakłażanów umieść w misce. Posyp je łyżeczką soli i wymieszaj. Odstaw na 20-30 minut, a po tym czasie przepłucz zimną wodą. Następnie odcedź i dokładnie osusz na ręczniku papierowym.
Do miski wlej 100 ml oliwy lub innego oleju roślinnego do smażenia. Dodaj przyprawy: 3 łyżeczki ziół włoskich/prowansalskich; po łyżeczce soli i słodkiej papryki; pół łyżeczki pieprzu; szczypta chili. Całość wymieszaj.
Porada: Mieszankę ziół można zamienić na dwie łyżeczki oregano i łyżeczkę tymianku oraz szczyptę rozmarynu.
Marynatę można wylać do dużej, szerokiej miski z pokrojonymi warzywami i wymieszać całość lub też każdy kawałek smarować osobno pędzelkiem spożywczym - tak zrobiłam ja. Polecam wówczas co jakiś czas dobrze wymieszać marynatę, by na koniec nie została sama sól lub chili. Gdyby zabrakło oleju, należy go uzupełnić.
Warzywa kładź obok siebie na nagrzanym grillu lub na patelni grillowej (moc 2 na 3). W trakcie grillowania pamiętaj o tym, by kontrolować stopień przypieczenia warzyw. Warto co kilka minut lub częściej przekręcać je na druga stronę. To jak szybko będą gotowe do zjedzenia zależy od wielkości kawałków oraz tego, jakiego grilla używasz i jaki stopień przypieczenia i miękkości warzyw lubisz. Na grillu ogrodowym na węgiel warzywa są gotowe nawet w kilka minut, zaś na grillu elektrycznym może to potrwać znacznie dłużej.
Jeśli robisz warzywa z piekarnia, to nagrzej go do 185 stopni z pieczeniem góra/dół lub 170 stopni z termoobiegiem. Kawałki warzyw układaj na kratce (pod kratką ewentualnie naczynie, by sok miał gdzie kapać), mniej więcej na środkowej półce w komorze piekarnika. Po około 10 minutach możesz je przekręcić na drugą stronę i piec je jeszcze około 10 minut. Pod koniec warto ustawić na chwile grillowanie od góry. Cały czas jednak zalecam kontrolować stopień zarumienienia i w razie potrzeby skrócić lub wydłużyć czas podpiekania warzyw.
Przy większej ilości warzyw piecz je partiami. Tylko ziemniaki i marchew (jeśli je dajesz) piecz dłużej niż inne warzywa. Warzywa z grilla podawaj od razu po upieczeniu. Bardzo dobrze smakują z sosami np. na bazie śmietany lub jogurtu np. sos czosnkowy, sos tzatziki, sos Aioli, lub sos tatarski będą najlepsze.
Smacznego.