Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pasztet warzywny

Pasztet warzywny

To jeden z pyszniejszych sposobów na użycie w jednym daniu bakłażana, papryki oraz cukinii. Mój pasztet warzywny jest super smaczny a do tego prosty do zrobienia. Nie dodajesz do niego ani mięsa, ani pszenicy.

- pasztet z dodatkiem ryżu i fasoli
- bez udziału mięsa i bez mąki pszennej
- dokładny opis wykonania i zdjęcia krok po kroku

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas duszenia warzyw: 40 minut
Czas pieczenia pasztetu: 1 godzina 10 minut
Liczba porcji: 1600 g - forma 24 x 21 cm

Kaloryczność kcal: 150 w 100 g pasztetu
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 3 papryki (czerwona, zielona, żółta) - 750 g
  • 1 większy bakłażan - 400 g
  • 1 średnia cukinia - 300 g
  • 2 średnie cebule - 370 g
  • 6 ząbków czosnku
  • 1 saszetka ryżu - 100 g (waga przed ugotowaniem)
  • 1 puszka białej fasoli - 400 g
  • 3 średnie jajka
  • 4 łyżki oleju
  • 3 łyżki skrobi ziemniaczanej
  • przyprawy: 2 płaskie łyżki słodkiej papryki, po płaskiej łyżce soli i oregano, po płaskiej łyżeczce pieprzu i chili
  • opcjonalnie: 50 g tartego parmezanu

Pasztet warzywny

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Do zrobienia pasztetu użyłam foremki do wypieków o wymiarach około 24 x 21 cm (wysokość na 7 cm). Aby zrobić pasztet z warzyw potrzebujesz tez maszynki do mielenia. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1600 gramów pysznego pasztetu warzywnego. 

Pasztet warzywny, 1

Pasztet wegetariański

To będzie naprawdę mocno warzywny pasztet. W składnikach znajdują się zazwyczaj dodawane do pasztetów bezmięsnych: cebula i czosnek. Rzadziej jednak w pasztetach z warzyw spotyka się dodatek cukinii. Bardzo rzadko zaś używany jest bakłażan oraz papryka. W moim przepisie znajdują się wszystkie te pyszna warzywa! Jeśli chodzi o papryki, to zachęcam do użycia trzech papryk w różnych kolorach. Oczywiście można też użyć wyłącznie paprykę czerwoną lub też żółtą, czy zieloną. 

Pasztet warzywny, 2

Bywa (chociaż nie zawsze), że bakłażan ma w sobie wyczuwalną goryczkę. Polecam umyć bakłażana i pokroić do w grube plastry a następnie zasypać solidną porcją (pełna łyżka) soli i zalać bardzo zimną wodą. Po 10 minutach takiej kąpieli, można wyłowić plasterki bakłażana i lekko osuszyć je z nadmiaru wody przy pomocy ręcznika papierowego.
Pasztet warzywny, 3

Przygotuj sobie spory garnek lub bardzo dużą patelnię typu wok. Zacznij ją nagrzewać z dodatkiem czterech łyżek oleju. Cebule obierz i pokrój w dość duże kawałki a następnie umieść w garnku. Ustaw średnią moc palnika i zamieszaj cebulkę. Grube plastry bakłażana pokrój jeszcze na ćwiartki i również dodaj do garnka. 

Papryki i cukinię umyj pod zimną, bieżącą wodą. Cukinię pokój w plasterki i na pół i dodaj do garnka z cebulą i bakłażanem. Papryki oczyść z gniazd nasiennych i również pokrój na kawałki. Do garnka wrzuć jeszcze sześć obranych ząbków czosnku. Wszystko zamieszaj i gotuj bez przykrycia przez łącznie 40 minut (czas liczymy od umieszczenia cebuli w garnku). 

Po tym czasie wyłów do osobnej miski wszystkie warzywa (przy pomocy cedzaka). Zostanie Ci wywar warzywny, który możesz wykorzysta np. jako baza do ulubionej zupy. Tego bulionu nie potrzebujemy w pasztecie, by nie był za luźny.
Pasztet warzywny, 4

W międzyczasie ugotuj jedną torebkę (saszetka 100 gramów) dowolnego ryżu. Może to być ryż biały a może być to też ryż brązowy. Ryż ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mój ryż po ugotowaniu i odsączeniu wody ważył 250 gramów.

Fasolę białą z puszki odcedź z zalewy. Zalewa nie jest potrzebna przy szykowaniu pasztetu. Jak zaznaczyłam wcześniej - unikamy niepotrzebnych płynów. 
Pasztet warzywny, 5

Zanim wszystko razem zmielisz w maszynce, przygotuj sobie zestaw przypraw: 2 płaskie łyżki słodkiej papryki, po płaskiej łyżce soli i oregano, po płaskiej łyżeczce pieprzu i chili. Przyprawy szykuję zawsze osobo, by mieć pewność, że o niczym nie zapomniałam.

Porada: Jeśli lubisz łagodniejsze smaki, to dodaj o połowę mniej chili lub też użyj zwykłej ostrej papryki. 
Pasztet warzywny, 6

Ugotowane i odsączone z wywaru warzywa, ugotowany ryż oraz fasolę z puszki bez zalewy zmiel razem w maszynce do mielenia mięsa. Wybierz średniej wielkości lub małe oczka. Dodaj wszystkie przyprawy i wymieszaj dokładnie masę warzywną.

W tym momencie sprawdź smak pasty. Być może będzie dla Ciebie za delikatna i zapragniesz dodać np. więcej soli i pieprzu. Pasta w tej formie idealnie nadaje się do jedzenia. Tak naprawdę jest tak pyszna, że można ją śmiało traktować jako osobne danie i podać jako gęstą zupę lub dip na przyjęcia. 
Pasztet warzywny, 7

Do pasty wbij trzy średnie jajka i wsyp trzy łyżki skrobi ziemniaczanej. Całość bardzo dokładnie wymieszaj. Masa jest gęsta, ale jak na pasztet dość luźna. Nie obawiaj się jednak tej struktury. Pasztet warzywny po upieczeniu i schłodzeniu będzie miękki, ale bez problemu da się kroić.
Pasztet warzywny, 8

Masę warzywną przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. U mnie była to metalowa forma do wypieków o wymiarach wewnętrznych 24 x 21 cm, ale możesz też użyć dwóch małych keksówek.

Na masę pod pasztet warzywny wyłożyłam tarty parmezan. Możesz pominąć ten składnik, ale jeśli lubisz parmezan i możesz go użyć, to zapewniam, że warto go dodać nawet dodatkowo do masy warzywnej. 
Pasztet warzywny, 9

Foremkę z pasztetem z warzyw umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra dół). Wybierz półkę o piętro niższą niż środkowa. Pasztet piecz tak całe 70 minut. Z termoobiegiem ustaw 170 stopni i piecz pasztet również godzinę i dziesięć minut. 

W trakcie pieczenia, tarty parmezan zacznie się topić i pod koniec utworzy na powierzchni pasztetu apetyczną serową skórkę. 
Pasztet warzywny, 10

Po wyłączeniu możesz od razu wyjąć formę z piekarnika. Pasztet po przestudzeniu należy umieścić w lodówce, do całkowitego schłodzenia i dopiero podawać. Na ciepło może być lekko za luźny, ale i taki będzie pyszny.
Pasztet warzywny, 11

Pasztet warzywny, 12

Pasztet warzywny podaję zazwyczaj z jakimś sosem. Bardzo dobry będzie sos chrzanowy na zimno, który możesz zrobić tylko z dwóch składników. Wymieszaj kilka łyżek tartego chrzanu z jogurtem naturalnym.. i gotowe. 

Mój pasztet wegetariański można kroić na kanapki oraz podawać jako jedno z dań bufetu na zimno.

Smacznego!

Pasztet warzywny, 13

Zrzeszenie Producentów Papryki RP już kolejny raz rozpoczyna w Polsce kampanię promującą warzywa z południa Mazowsza. Tym razem obok papryki, pojawiły się również cukinia i bakłażan. Celem kampanii jest budowanie wśród konsumentów świadomości na temat produkowanych w Polsce warzyw – głównie różnych smaków i kolorów papryki, cukinii i bakłażana i ich wielu walorów zdrowotnych. W tym roku ja również mam przyjemność dołączyć się do grona osób, które wspomagają promocję warzyw z Mazowsza południowego. Stąd właśnie przepis na pasztet warzywny z użyciem bakłażana, cukinii i kolorowej papryki. 

Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. 
Średnia 4.8 / 5 (1310 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pasztet warzywny

Uwielbiam piec pasztety i różne zapiekanki. Lubię łączyć ze sobą smak różnych warzyw i przypraw. Domowy pasztet z warzywami jest nie tylko prosty i super smaczny, To również świetny sposób by przemycić bardzo dużo warzyw do diety Twojego dziecka. Starałam się, by w przepisie nie było mąki pszennej, a zatem glutenu. Łącznikiem warzyw stał się ryż oraz fasola z puszki i jajka. Jest to zatem pasztet warzywny bezglutenowy i wegetariański jednocześnie. Bardzo smaczny jest też ryż z warzywami, który gorąco polecam. Super smaczna i niezwykle kolorowa jest też moja sałatka makaronowa. Gorąco zapraszam też po mój ulubiony przepis na wyjątkowy pasztet z selera

Pasztet wegetariański

Przyznaję, że uwielbiam wszelkie pasztety mięsne. Bardzo lubię ich smak. Ale lubię też pasztet z soczewicy, który gorąco polecam. Rewelacyjny jest też pasztet z cukinii, który również nie zawiera w składzie mięsa. Takie zapiekanki warzywne można szykować na wiele sposobów i z najróżniejszymi dodatkami. Tymczasem jednak zapraszam po pasztet warzywny przepis, który trzeba poznać!

Pasztet z warzyw

Cytując fragment artykułu stworzonego przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP: Szacuje się, że obecnie z regionu obejmującego m.in. gminy Przytyk, Potworów, Klwów, Radzanów, Stara Błotnica, Rusinów i Wyśmierzyce pochodzi ok. 90% krajowej produkcji papryki. Tereny te, nazwane „zagłębiem paprykowym” charakteryzuje wyjątkowy mikroklimat, idealny dla uprawy warzyw ciepłolubnych. Wyróżniają go wyższe, w stosunku do sąsiednich obszarów, temperatury. Dzięki temu w regionie radomskim rocznie zbiera się ponad 100 tys. ton papryki, która uprawiana jest w około 3500 gospodarstwach. Z ciekawostek: W Polsce produkuje się około 500 odmian papryki. 1 papryka ma w sobie tyle samo witaminy C, ile znajduje się w 16 cytrynach. Witamina C, zawarta w papryce, nie ulega rozkładowi w trakcie gotowania, pieczenia, czy suszenia. Cukinie są warzywami o silnym działaniu alkalizującym. Pomagają w odkwaszaniu organizmu. Bakłażany zawierają kwas chlorogenowy – bardzo silny naturalny przeciwutleniacz, który pomaga zmniejszyć poziom „złego” cholesterolu (LDL), działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo i utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Te trzy warzywa są tak wspaniałe i pełne witamin, że postanowiłam zrobić z nich pasztet warzywny doskonały! Bakłażan, papryka i cukinia to najważniejsze trzy warzywa tego pasztetu. Ostatnio to mój ulubiony pasztet wegetarianski. Z ciekawych dań wegetariańskich z cukinią polecam też mój przepis zapiekanka z cukinii.