Frytki z batatów
Zobacz jak zrobić idealnie chrupiące frytki z batatów. Mój przepis na pieczone frytki ze słodkich ziemniaków zawiera kilka niezawodnych porad. Dzięki nim upieczesz świetną, oryginalną przekąskę z batatów.
- sposób na chrupiące frytki
- przepis nawet dla początkujących
- kilka pomysłów na pyszne podanie frytek
Czas przygotowania: 20 minut
Czas moczenia ziemniaków: 30 minut
Czas pieczenia frytek: 25 minut
Liczba porcji: około 650 gramów frytek
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g frytek
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 2 średnie bataty - 850 g
- 2 płaskie łyżki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- 6 łyżek oleju do smażenia np. ryżowy
- garść siekanej natki pietruszki
- przyprawy: po 1 płaskiej łyżce suszonego czosnku i słodkiej papryki, płaska łyżeczka soli, pół płaskiej łyżeczki pieprzu
- dodatkowo do wyboru: szczypta chili, tarty parmezan..
Bataty frytki
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników powinno wyjść około 650 gramów pysznych i chrupiących frytek z batatów. Będą to cztery duże, lub sześć mniejszych porcji.
Czas pieczenia: 25 minut
Temperatura pieczenia: 220 stopni - pieczenie góra/dół oraz na koniec opcja grillowania od góry
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Podając kaloryczność nie uwzględniłam dodatku tartego parmezanu, którego użyłam do upieczenia drugiej tury frytek z batatów.
Uwielbiam robić frytki z batatów. Bardzo rzadko szykuję je na patelni lub w garnku, czy frytkownicy na głębokim oleju. Decyduję się raczej na frytki z batatów pieczone w piekarniku. Takie najbardziej nam smakują i nie wychodzą za tłuste. Ponieważ robiłam je już wiele, wiele razy, to mam swój ulubiony zestaw przypraw oraz dodatków. Opracowałam też idealny sposób na to, by frytki z batatów były prawie tak chrupiące, jak te szykowane ze zwykłych ziemniaków.
Frytki z batatów
Do tego przepisu potrzebujesz dwóch średniej wielkości batatów. Jeśli masz to szczęście i masz dostęp do bardzo świeżych, młodych słodkich ziemniaków, to nie musisz ich obierać. Jeśli używasz starych batatów, tak jak ja, to najpierw dokładnie obierz je ze skórki. Polecam obieraczki do warzyw. Są bardzo wygodne i zdejmują cienką warstwę warzywa, dzięki czemu masz większą kontrolę nad tym, ile warstw skórki zdejmiesz. Ziemniaki słodkie obieraj do momentu, gdy dostaniesz się do intensywnie pomarańczowego wnętrza.
Obrane bataty ważyły u mnie 650 gramów. Ziemniaki słodkie są bardzo twarde, dlatego też do ich krojenia używaj ostrego noża z szerokim, ale cienkim ostrzem. Powoli i ostrożnie przekrój ziemniaka wzdłuż na dwie połówki. Każdą połówkę przekrój raz jeszcze wzdłuż, na pół.
Ćwiartki układaj jedną stroną na płasko i krój z nich plasterki nie szersze niż na jeden centymetr. Plastry kładź na płasko i wycinaj długie i cienkie frytki. Niech każda frytka ma nie więcej niż 1 x 1 cm grubości. Frytki umieść w naczyniu i przepłucz je trzy razy zimną wodą. Na koniec zalej je zimną wodą i odstaw na 30 minut. Ja czasem dokładam jeszcze kilka kostek lodu.
Frytki ze słodkich ziemniaków możesz trzymać w zimnej wodzie znacznie dłużej, ale nie krócej niż 30 minut. Po tym czasie odlej całą wodę, a ziemniaki pokrojone w cienkie słupki umieść na czystym i suchym ręczniku kuchennym lub też na ręczniku papierowym. Bardzo dokładnie osusz frytki.
Osuszone frytki przełóż do szerokiego naczynia. Wylej na nie sześć łyżek oleju roślinnego, który nadanie się do smażenia/pieczenia. Przy pomocy szczypiec wymieszaj frytki z olejem. Niech olej bardzo dokładnie pokryje całą powierzchnię słupków ze słodkich ziemniaków.
W małej miseczce umieść razem mieszankę przypraw: Wsyp dwie płaskie łyżki skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej oraz po płaskiej łyżce suszonego czosnku i słodkiej papryki. Wsyp również pół płaskiej łyżeczki pieprzu. Do tej mieszanki nie dodawaj jednak soli. Solą posypiesz frytki z batatów, ale dopiero po ich upieczeniu.
Porada: Do mieszanki przypraw możesz też dodać szczyptę chili, ulubione suszone zioła (oregano, tymianek). Mieszankę przypraw (słodka papryka, czosnek, pieprz) możesz też zastąpić innymi przyprawami i do dwóch łyżek skrobi kukurydzianej dodać też gotową przyprawę curry, Za’atar, przyprawę do gyros (Uważaj jednak na skład. Lepiej by mieszanki nie zawierały w składzie za dużo soli lub nie miały jej wcale).
Wymieszaj przyprawy i skrobię w miseczce i posyp nimi oblepione w oleju słupki z batatów. Ponownie wymieszaj wszystko dokładnie przy pomocy szczypiec. Nie będziesz jednak piec frytek z batatów w naczyniu, w którym bataty stykają się ze sobą i leżą jeden na drugim.
Gotowe do pieczenia słupki z batatów umieść na szerokiej i płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Możesz użyć blachy z wyposażenia piekarnika. Pamiętaj o tym, by użyć pergaminu do pieczenia, który jest odporny na wysoką temperaturę.
Bardzo ważne jest też to, by frytki nie stykały się ze sobą, a tym bardziej nie leżały jedna na drugiej. To kolejny bardzo istotny krok dzięki, któremu upieczesz chrupiące frytki z batatów. Moje frytki nie zmieściły się wszystkie na jednej blaszce. Połowa frytek czekała na drugie pieczenie.
Blaszkę z gotowymi do pieczenia frytkami wstaw do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Środkowa półka z grzaniem góra/dół. Całkowity czas pieczenia to około 25 minut. W połowie pieczenia możesz ostrożnie wysunąć blachę i każdą frytkę przekręcić na druga stronę. Dzięki temu będą one podpieczone z obu stron. Jeśli zajmie Ci to dłuższą chwilę, to zapewne temperatura w piekarniku trochę spadnie. Być może Twoje frytki będą wówczas potrzebowały kilku dodatkowych minut na podpieczenie.
Polecam po około 20 minutach pieczenia ustawić opcję grillowania o góry, by frytki były bardziej podpieczone i zrobiły się idealnie chrupiące. Należy pamiętać o tym, że stopnień wypieczenia frytek zależy w dużej mierze od faktycznej temperatury, jaka panuje w piekarniku oraz od wielkości komory. Zalecam kontrolować cały czas stopień podpieczenia i w razie potrzeby przenieść blaszkę o półkę niżej (jeśli za szybko się pieką) lub też podnieść temperaturę pieczenia (jeśli frytki się nie rumienią).
Od razu po upieczeniu możesz wyjąć blaszkę z piekarnika. Gotowe frytki posyp solą gruboziarnistą (według gustu) i obsyp świeżo siekaną natką pietruszki.
Nie zdejmuj jednak od razu frytek z blaszki. Poczekaj około pięciu minut i dopiero nakładaj porcje frytek. Dzięki temu dasz im czas na lekkie przestudzenie i frytki będą sztywniejsze i bardziej chrupiące.
Pierwszą partię frytek z piekarnika upiekłam bez dodatku sera tartego typu parmezan. Posypane solą i świeżo siekaną natką pietruszki smakują rewelacyjnie. Podałam je z sosem czosnkowym z dodatkiem siekanej czerwonej cebuli.
Drugą turę frytek piekłam tak samo, z tą równicą, że w momencie przełączania opcji pieczenia na grillowanie od góry (ostatnie pięć minut pieczenia) frytki posypałam dodatkowo tartym serem typu parmezan. Ja ścieram zazwyczaj ser Parmigiano Reggiano lub ewentualnie Grana Padano, czy też owczy Pecorino Romano. Ser roztapia się i zastyga. Dzięki temu frytki z batatów są jeszcze pyszniejsze i bardziej chrupiące.
Na koniec jeszcze krótkie podsumowanie, czyli co zrobić, by frytki z batatów wyszły chrupiące:
- Frytki kroimy w jak najcieńsze, długie słupki o tej samej średnicy.
- Słupki z frytek płuczemy i moczymy w zimniej wodzie a następnie dokładnie je osuszamy.
- Przed przyprawami najpierw obtaczamy frytki w tłuszczu.
- Nie dodajemy soli do przypraw podczas pieczenia frytek z batatów.
- Do mieszanki przypraw dodajemy skrobię kukurydzianą.
- Frytki z batatów pieczemy w wysokiej temperaturze, ale kontrolujemy stopień wypieczenia.
- Frytki solimy dopiero po upieczeniu a zdejmujemy je z blachy 5 minut po wyjęciu z pieca.
Już wiecie z czym podacie swoje chrupiące frytki z batatów? Jestem też ciekawa, czy często używacie batatów zamiast zwykłych ziemniaków i do jakich dań najczęściej. Ja polecam je jako samodzielną przekąskę albo jako dodatek do na przykład burgerów. Zobacz mój przepis na domowe burgery.
Smacznego!