Tapenada
Moja ulubiona pasta z oliwek to Tapenada. Przepis jest bardzo prosty, bo wystarczy utrzeć razem wszystkie składniki. Zapewne zajmie Ci to tylko kilka minut. Zapraszam!
- świetna pasta na grzanki
- można ja długo trzymać w lodówce
- tylko kilka składników i błyskawiczne wykonanie
Czas przygotowania: 15 minut
Liczba porcji: 260 g
W 10 g pasty:
Wartość energetyczna
33 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 200 g oliwek ciemnych np. Kalamata - waga bez pestek
- 10 g małych kaparów np. z soli lub z zalewy octowej - 1 łyżka
- 3 filety Anchovies (Anchois) z oleju lub z zalewy korzennej - 10 g
- 4 łyżki oliwy z oliwek extra vergine - 40 g
- mały ząbek czosnku - około 4 g
- łyżka siekanej natki pietruszki lub tymianku
- szczypta świeżo mielonego pieprzu
Tapenada
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 260 gramów pysznej pasty z oliwek.
W paście tej najważniejsze są oliwki i oliwa. Dlatego też polecam zakup dobrej jakości ciemnych oliwek jak np. Kalamata. Takie oliwki sprzedawane są zazwyczaj na wagę z oliwy lub z oleju. Przeważnie nie są one drylowane, więc do pasty należy zakupić około 250 gramów niedrylowanej Kalamaty.
Oliwki Kalamata, oliwa z oliwek extra vergine, kapary, Anchois z zalewy korzennej lub z oleju oraz mały ząbek czosnku to u mnie podstawa. Zachęcam Cię do wypróbowania mojego ulubionego przepisu na tę niezwykłą pastę.
Pasta z oliwek
Aby zrobić Tapenadę wystarczy umieścić wszystkie składniki w jednym naczyniu i utrzeć na grubszą pastę (nie idealnie na gładko). Polecam użyć do tego tradycyjnej metody i utrzeć składniki w moździerzu. Jeśli nie masz moździerza to sięgnij np. po ręczny blender lub użyj robota kuchennego z rozdrabniaczem. Postaraj się jednak nie miksować składników za długo. Tapenada nie powinna być zmielona na bardzo gładką pastę.
Użyłam oliwek Kalamata już bez pestek. Jeśli Twoje oliwki mają pestki, to najpierw je usuń np. przy pomocy małego nożyka. Miałam małe kapary z zalewy octowej. Dałam jedną łyżkę, czyli około 10 gramów kaparów. Jeśli masz kapary z soli lub większe kapary z ogonkiem, to będzie to jeszcze lepszy wybór :)
Najlepsze do Tapenady będą fileciki Anchois z zalewy korzennej lub solone i trzymane w niewielkiej ilości oleju. Do tego mały ząbek czosnku przepuszczony przez praskę oraz łyżka siekanej natki pietruszki lub tymianku. Całość polej czterema łyżkami oliwy wysokiej jakości.
Tapenada najbardziej smakuje nam na grzankach lub ze świeżą bagietką. Pasta z oliwek idealnie pasuje też do makaronu lub do pizzy. Nie podgrzewaj jej jednak. Można ją zajadać tak samo jak inne pasty, czyli np. z paluchami grissini lub warzywami pokrojonymi w słupki (seler naciowy, marchew).
Jeśli nie chcesz jej zjeść od razu, to polecam umieścić pastę w słoiku i zalać oliwą. Wlej jej tyle, by całkowicie pokryć oliwą pastę i zamknij słoik. Tapenada może tak leżeć w lodówce nawet pół miesiąca.
Do wymienionych przeze mnie składników możesz też dorzucić kilka orzechów włoskich, orzechów pekan (orzesznik jadalny) lub orzeszków piniowych. Jak już dajesz orzechy, to dołóż też plaster francuskiego sera. Polecam aromatyczny ser Roquefort lub też Bresse Bleu albo delikatniejszy ser kozi Valancay. Do tego zestawienia pasuje też miąższ z pieczonego bakłażana.
Jeśli nie macie filetów Anchois i kaparów, to w ostateczności możecie ich nie dodawać. Polecam wówczas wzbogacić smak pasty o sok z cytryny. Na zdjęciach mojej pasty widać też kawałki papryki z oleju, która stanowiła tylko pyszny element dekoracyjny :)
Z jakimi składnikami zrobicie swoją Tapenadę?
Smacznego.