Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Peperonata

Peperonata

Peperonata to przepyszne danie, które przygotujesz dosłownie z kilku polskich warzyw i dodatków. Przepis jest bardzo prosty i łatwy do zapamiętania a do tego peperonatę można podać na wiele sposobów. 

- super na ciepło i na zimno
- można ją szykować przez cały rok
- do podania na obiad lub jako przystawka

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia papryki: 40 minut
Liczba porcji: 800 g peperonaty

Kaloryczność kcal: 92 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 5 papryk w różnych kolorach - około 1 kg
  • 2 większe pomidory - do 500 g
  • 3 ząbki czosnku galicyjskiego - 15 g
  • garść świeżych liści bazylii
  • 1 łyżka octu balsamicznego
  • 4 łyżki oliwy
  • przyprawy: pół płaskiej łyżeczki soli, 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu

Peperonata

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 800 gramów peperonaty. Zanim zaczniesz szykować swoją peperonatę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Peperonata, 1

Przygotuj sobie wszystkie warzywa oraz dodatki do peperonaty. Potrzebujesz pięć średniej wielkości papryk. Polecam Ci sięgnąć po papryki w różnych kolorach. Papryka czerwona jest zazwyczaj najsłodsza, zaś zielona ma bardziej neutralny smak. Wybrałam pomidory malinowe oraz polski czosnek galicyjski. 

Sezon na świeżą, polską paprykę trwa od początku lipca, aż do połowy listopada. Papryka bardzo dobrze się przechowuje, więc dostępna jest przez cały rok. Tak samo wiele innych warzyw uprawianych w polskich gospodarstwach. Dieta sezonowa, uwzględniająca szerokie portfolio polskich warzyw oznacza zdrowe i pyszne posiłki przez cały rok. Polskie warzywa są też łatwo dostępne, ponieważ pochodzą od polskich rolników. Lokalne warzywa to samo zdrowie. W końcu nie bez powodu dietetycy rekomendują, aby warzywa stanowiły ponad połowę objętości każdego posiłku, zgodnie z zasadą „pól talerza”.

W różnych miejscach w Polsce uprawia się m.in. pomidory, papryki, cukinie, bakłażany, marchew, ogórki, buraki, cebulę i czosnek. Produkowana jest też cała gama warzyw strączkowych, kapustnych i korzeniowych oraz pieczarki, które uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Dzięki temu polscy konsumenci mają możliwość wybierania najlepszej jakości warzyw od lokalnych plantatorów.

Peperonata, 2

Peperonata przepis

Papryki bardzo dokładnie umyj a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Ja zazwyczaj lekko natłuszczam je olejem do smażenia i dopiero układam na blaszce do pieczenia. Tak przygotowane papryki (w całości) umieść w piekarniku nagrzanym do około 200-220 stopni z opcją grzania góra/dół lub też 190-200 stopni z termoobiegiem. Wybierz trochę niższą niż środkowa półka. 

Piecz je przed około 25 minut a następnie ostrożnie przekręć na bok, by podpiec miejsca które jeszcze są blade. Po zmianie pozycji piecz papryki przez ostatnie 15 minut. Upieczone papryki można od razu wyjąć z piekarnika. Nie bój się mocno przypiec skórki w paprykach. Może się ona zrobić czarna. Im ładniej spieczone papryki, tym więcej wędzonego aromatu uzyskasz. Skórką się nie martw, ponieważ po upieczeniu zostanie ona usunięta z papryk. 

Peperonata, 3

Poniżej papryki po wyjęciu z piekarnika. Jeszcze w piecu będą one "spuchnięte", jednak od razu po wyjęciu z komory piekarnika skurczą się i zmarszczą. To normalne. 
Peperonata, 4

Od razu po upieczeniu przykryj szczelnie papryki (np. na blaszce) folią do wypieków lub też delikatnie przełóż je do szklanego naczynia z przykrywką. Możesz też przenieść je do rękawa do wypieków. Papryki zostaw tak na 10-15 minut, by zaparowały. Dzięki temu znacznie łatwiej zdejmuje się z nich skórkę. 

Z naczynia/folii wyjmuj po jednej papryce i z każdej sztuki usuń cienką skórkę. Ja robię to bez problemu palcami. Pociągnięta skórka sama schodzi z papryki. 
Peperonata, 5

Poniżej wszystkie upieczone papryki z usuniętą cieniutką skórką. 
Peperonata, 6

Upieczone papryki bez skórek są miękkie i delikatne. Wystarczy złapać za ogonek, by wyjąć całe gniazdo nasienne. Papryki otwórz i wydłub pozostałe nasiona, które zapewne przykleiły się do wewnętrznych ścianek papryki. 

Każdą oczyszczoną paprykę pokrój w paski. 
Peperonata, 7

Dwa większe pomidory obierz ze skórki i usuń szypułkę ze zgubieniem a następnie posiekaj drobno sam miąższ. Jeśli nie chcesz obierać pomidorów obieraczką do warzyw, to polecam sparzyć je wrzątkiem a następnie zdjąć skórkę palcami (po sparzeniu skórka praktycznie sama schodzi). 

Nagrzej większą patelnię z grubym dnem. Wlej 4 łyżki oliwy lub oleju do smażenia. Na nagrzany olej wyłóż trzy obrane i pokrojone w plasterki ząbki czosnku. Czosnek podsmażaj nie dłużej niż minutę, by nie zarumienił się za mocno i nie zrobił się gorzki. Po minucie dodaj na patelnię posiekane pomidory. Całość podsmażaj nie dłużej niż pięć minut (bez przykrywki). Polecam mieszać pomidory, by odparować z nich wodę. 
Peperonata, 8

Po pięciu minutach na patelnię dodaj też przyprawy, czyli pół płaskiej łyżeczki soli oraz 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu świeżo mielonego. Dołóż pokrojoną w paski paprykę oraz łyżkę octu balsamicznego i zamieszaj peperonatę. Przykryj ją przykrywką i duś 10 minut na małej mocy palnika. 

Po tym czasie zdejmij przykrywkę i smaż całość ostatnie pięć minut. Od czasu do czasu zamieszaj peperonatę drewnianą łyżką. Od razu po wyłączeniu palnika, na patelni umieść garść świeżych listków bazylii. Mieszaj peperonatę przez kilka minut, by listki bazylii zmiękły w gorących warzywach. Sprawdź smak dania i zdecyduj czy chcesz dodać więcej przypraw. 

Porada: Zamiast octu balsamicznego można dodać ocet winny lub sok z cytryny. Jeśli zaś lubisz ostre dania, to polecam dodać też odrobinę chili lub wkroić na patelnię kawałek ostrej papryczki. 
Peperonata, 9

Gotowa peperonata jest pyszna do zjedzenia na ciepło z pieczywem, makaronem lub ulubioną kaszą. Można ją podawać tak samo jak leczo. Będzie bardzo dobra do mięs oraz do dań rybnych. Peperonata świetne smakuje również na zimno w formie przystawki lub "pasty" na kanapki.
Peperonata, 10

Peperonata, 11

Przepis na Peperonatę powstał na potrzebę promocji polskich warzyw. „Moc polskich warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Celem kampanii jest zwiększenie spożycia krajowych warzyw oraz ich przetworów.

Dzięki najlepszym, rozwiniętym technologicznie metodom produkcji warzywa uprawiane w Polsce dostępne są przez cały rok.  Wybierając polski produkt konsument ma pewność, że otrzymuje najwyższą jakość w przystępnej cenie, dodatkowo wspierając rolników i producentów.

Peperonata, 12

Kampania Moc Polskich Warzyw jest sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Kampania powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.
Średnia 4.8 / 5 (289 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Peperonata

Niesamowicie pyszna i typowo włoska peperonata, to danie delikatne i wyraziste jednocześnie. Peperonata jest też wyjątkowo uniwersalna, ponieważ można ją podawać na wiele sposobów. Zacznijmy jednak od tego co to jest Peperonata i z czego się ją robi. Peperonata jest daniem włoskim. Oczywiście jak to z większością przepisów bywa, nie ma jedynego przepisu na to danie. Co region, to troszkę inna tradycja. Niektórzy dodają oprócz papryk jeszcze cebulę, inni zaś nie. Peperonata traktowana jest zazwyczaj jako przystawka. Na zimno lub na ciepło można ją podać do dań rybnych lub też do mięs. Na półwyspie apenińskim papryka króluje tak samo jak u nas. Polacy kochają paprykę tak samo jak np. Włosi. U nas peperonata podawana jest zazwyczaj tak samo jak leczo, jednak polecam też jadać ją na zimno. Peperonata jest pyszna jako zimna przystawka np. do świeżego pieczywa lub do bruschetty. Jeśli zaś uwielbiam dania z makaronem, to jak najbardziej możesz podawać peperonatę z ulubionym makaronem. Peperonata szykowana jest zazwyczaj latem, gdy papryki są u nas najtańsze. Można ją jednak z ogromnym powodzeniem szykować przez cały rok, ponieważ papryk jeszcze nigdy u nas nie zabrakło. Mój przepis na peperonatę powinien się spodobać nawet osobom, które mają wrażliwy żołądek. Papryki oraz pomidory są bowiem obierane z cieniutkiej skórki, którą tak ciężko się trawi. A ponieważ pozbywamy się wyłącznie skórki, to wszystkie właściwości zdrowotne warzyw zostają. A na słodko i po włosku tylko Tiramisu przepis idealny i oryginalny. Bardzo smaczne i sycące śniadanie to np. jajka po benedyktyńsku, które polecam. Sprawdź też koniecznie mój szybki przepis na domowe chipsy z jarmużu

Peperonata przepis

Przepis na peperonatę jest też prosty dlatego, że składa się dosłownie z kilku składników. Pamiętam, że jak pierwszy raz podałam peperonatę mojemu mężowi, to powiedział, że jest znacznie lepsza niż każde leczo które jadł. Idealny smak papryki i pomidorów podkreślony został przez dodatek czosnku, oliwy oraz świeżej bazylii. W tym przepisie znajdziesz tylko to co niezbędne. Im mniej składników i im bardziej naturalne składniki, tym lepiej, zdrowiej i pyszniej. Peperonata to danie, które polecam szykować zgodnie z moimi wskazówkami. Koniecznie upiecz papryki w piekarniku. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ pięknie spieczone papryki to najważniejszy punkt w szykowaniu peperonaty. Papryka nabiera wędzonego aromatu a do tego jest słodsza i ma bardziej zwartą i jednocześnie jednolitą strukturę. Nie przejmuj się tym, że skórka jest spieczona. Tę skórkę zdejmiesz w kilka chwil po upieczeniu papryk w piecu. Peperonata jest daniem włoskim. Polecam jednak do jej szykowania sięgać po polskie warzywa oraz polski czosnek galicyjski, który ma wysoką zawartość alliny. Łatwo rozpoznasz czosnek galicyjski, ponieważ główka jest duża, ale ma mało ząbków, które są dość spore. Do tego to czosnek o fioletowo-różowym lub fioletowym zabarwieniem łuski okrywającej. Jeśli zaś wybierasz paprykę, to tylko naszą polską. Uprawiamy wiele odmian pysznej papryki. Peperonata z polskiej papryki jest przepyszna. Polecam sięgać po papryki w różnych kolorach. Wówczas uzyskasz najciekawszy smak dania. Trzecim najważniejszym składnikiem peperonaty, zaraz po papryce i czosnku, jest oczywiście pomidor. Wybieraj pachnące słońcem i świeżością, polskie pomidory np. malinowe. Zapraszam do szykowania peperonaty i życzę smacznego! Z innych ciekawych dań, co prawda już z mięsem, ale zawierających dużą ilością warzyw polecam wypróbować strogonow, chłopski garnek czy wspaniały forszmak