Szakszuka
Szakszuka to jeden z pyszniejszych pomysłów na zdrowe śniadanie. Przepis jest niezwykle prosty, a shakshuka super smaczna i efektowana. To połącznie jajek i pomidorów w najlepszym wydaniu.
- proste i piękne śniadanie
- tylko kilka łatwo dostępnych składników
- wiele ciekawych porad oraz zdjęcia krok po kroku
Czas przygotowania: 25 minut
Liczba porcji: 3 porcje
Kaloryczność kcal: 220 w 1 porcji
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 500 g świeżych pomidorów - 5 mniejszych sztuk
- 3 średnie lub duże jajka - około 150 g bez skorupek
- po łyżce masła klarowanego i oliwy lub 2 łyżki oliwy
- 1 mała cebula lub kawałek większej - do 80 g
- 2 ząbki czosnku - do 10 g
- przyprawy i zioła: 1/3 płaskiej łyżeczki słodkiej papryki; po sporej szczypcie pieprzu cayenne, gałki muszkatołowej i kuminu; świeża kolendra i szczypior
Szakszuka
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Jeśli trzymasz jajka w lodówce, to wyjmij je wcześniej, by miały temperaturę pomieszczenia.
Z podanej ilości składników wychodzą trzy spore porcje, gdzie na jedną porcję przypada jedno jajko w pomidorowym sosie.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Zanim zaczniesz szykować szakszukę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Szakszuka jest bardzo prostym i pysznym pomysłem na kolorowe i zdrowe śniadanie lub też na kolację. Podaję tutaj przepis na najbardziej podstawową wersję szakszułlki. Jeśli jednak masz ochotę na urozmaicenie i lubisz, gdy Twoja szakszuka za każdym razem smakuje trochę inaczej, to świetnie się składa. W treści przepisu wspominam bowiem, kiedy warto dodać np. paprykę, oliwki, ser feta lub mozzarella, a nawet kiełbasę chorizo. Zapraszam :)
Szakszuka przepis
Zacznij od pomidorów. Do szakszuki wybieraj mięsiste, dojrzałe i pachnące pomidory. Na trzy porcje potrzebujesz nie mniej niż 500 gramów świeżych pomidorów. Umyj je pod zimną, bieżącą wodą i obierz cienko ze skórki. Ja używam obieraczki do warzyw ze specjalnym ostrzem, ale możesz też sparzyć swoje pomidory wrzątkiem i zdjąć skórkę palcami. Wytnij też twarde fragmenty przy szypułce, a pomidory pokrój dość drobno. Pokrojone pomidory przenieś do miseczki. Po paru minutach na dnie zbierze się nadmiar soku z nasionami. Zlej go do szklanki (można go wypić).
Porada: Jeśli do swojej szakszuki chcesz też dodać trochę świeżej, czerwonej papryki, to pół papryki również umyj, obierz cienko i oczyść z gniazda nasiennego, a następnie bardzo drobno pokrój nożem. Obieranie papryki nie jest konieczne, ale polecam to zrobić.
Obierz i posiekaj drobno małą cebulę (np. 3 małe szalotki), lub też kawałek większej cebuli. U mnie było to około 80 gramów cebuli zwykłej (polecam też cebulą czosnkową i delikatniejszą cukrową). Nagrzej średniej wielkości patelnię z grubszym dnem. Na patelni umieść łyżkę masła klarowanego oraz wlej łyżkę oliwy lub oleju do smażenia. Cebulę umieść na patelni z tłuszczem i podsmażaj na średniej mocy palnika przez około 10 minut. Cebula ma się zeszklić. Może się też lekko zarumienić.
Dwa ząbki czosnku obierz i przeciśnij przez praskę, a następnie dodaj na patelnię z podsmażoną cebulką. Zmniejsz moc palnika do niskiej i podgrzewaj cebulę z czosnkiem nie dłużej niż pięć minut (uważaj, by czosnek się nie rumienił, ponieważ może się zrobić gorzki). Po tym czasie na patelnię dodaj też pomidory oraz przyprawy: 1/3 płaskiej łyżeczki słodkiej papryki; po sporej szczypcie pieprzu cayenne, gałki muszkatołowej i kuminu (min rzymski). Całość wymieszaj i podgrzewaj przez pięć minut, aż pomidory ładnie zmiękną.
Porada 1: Jeśli masz w domu pikantne lub łagodne chorizo, to kawałek takiej kiełbasy możesz pokroić w plasterki i podsmażyć na patelni z łyżką oliwy (tak samo robimy z boczkiem). Po kilku minutach można już dodać cebulę i podsmażać ją jak w przepisie. Do szakszuki z chorizo pasują kapary, które warto dorzucić już na sam koniec szykowania szakszuki, czyli przed samym podaniem jej na talerze.
Porada 2: Po zarumienieniu cebuli, a przed dodaniem czosnku, można też dołożyć drobno siekaną paprykę, o której wspomniała wcześniej. Razem z pomidorami można też dodać kilka drylowanych i siekanych oliwek kalamata lub też garść świeżych listków szpinaku baby. Zamiast podanych przeze mnie przypraw sprawdzi się też gotowa mieszanka przypraw - harissa.
Do aromatycznego sosu pomidorowego można już wbić trzy jajka. Warto lekko odgarnąć warzywa w trzech miejscach, by zrobić miejsce na jajka. Po kolei wbij jajka do szakszuki. Zmniejsz moc palnika, a patelnię przykryj przykrywką, by białko w jajkach ładnie się ścięło. Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż pięć minut. Po tym czasie jeszcze lekko posól całość i posyp siekanym szczypiorkiem i świeżą kolendrą lub natką pietruszki. Listki bazylii oraz kolorowy pieprz też tu pasują. Szakszukę dziel na porcje i od razu podawaj.
Porada: Razem z jajkami można też dołożyć na patelnię kilka kulek sera mozzarella lub też garść pokruszonej, lub pokrojonej w kosteczkę fety. Jeśli dajemy fetę, to nie dosalamy już szakszuki przed podaniem. Można też nie przykrywać szakszuki przykrywką. Białko jajka z czasem również się zetnie.
Szakszukę podawaj ze świeżym pieczywem lub z grzankami.
Sprawdź też koniecznie mój przepis frittata oraz angielskie hash browns.
Smacznego.