Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Frittata

Frittata

Sprawdź jak smakuje moja ulubiona frittata z warzywami. Przepis jest bardzo prosty. Krok po kroku opisuję jak przygotować to pyszne danie, które można podać zarówno na śniadanie, jak i na obiad i na kolację.

- świetne danie kuchni włoskiej
- w przepisie dużo porad oraz ciekawostek
- do wyboru szykowana z patelni i z piekarnika

Czas przygotowania: 20 minut
Czas smażenia: 5 minut
Czas pieczenia: 10 minut
Liczba porcji: 600 gramów dania

Kaloryczność kcal: 250 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 8 średnich lub 6 dużych jajek
  • 1/3 płaskiej łyżeczki soli + spora szczypta pieprzu
  • 2 łyżki mleka lub śmietanki kremówki 30 %
  • łyżeczka masła klarowanego
  • 2 łyżki oleju np. ze słoika suszonych pomidorów
  • 1 mała cebula + szczypiorek - około 100 g
  • 2 ząbki czosnku - około 10 g
  • garść liści szpinaku - około 50 g
  • 3 kawałki suszonego pomidora z oleju - około 40 g
  • 150 g serów - np. 80 g fety i 70 g sera cheddar
  • dwie gałązki rozmarynu

Frittata

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 600 gramów frittaty szykowanej na patelni o średnicy 24 cm.

Przed szykowaniem frittaty zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz użyć np. wyłącznie sera feta lub też tartego parmezanu zamiast sera Cheddar. W treści opisuję również jak zrobić frittatę wyłącznie z patelni.

Frittata, 1

Frittata, 2

Frittata przepis

Aby zrobić frittatę zapiekaną w piekarniku, potrzebujesz użyć metalowej patelni lub też patelni z odpinaną rączką. Naczynie nie może mieć plastikowych elementów. Na patelnię o średnicy 24 cm wylej dwie łyżki leju do smażenia. Użyłam oleju ze słoika z suszonymi pomidorami. Nagrzej patelnię na średniej mocy palnika. Wlej olej i dodaj obraną i posiekaną drobno cebulę. Wkroiłam również pół garści grubego szczypiorku. Po pięciu minutach podsmażania dodaj również dwa ząbki czosnku pokrojone w plasterki. Całość zamieszaj i smaż dwie minuty. 

Frittata, 3

Po tym czasie na patelnię wyłóż również garść szpinaku baby oraz suszone pomidory z oleju pokrojone na mniejsze kawałki. Całość zamieszaj przy pomocy drewnianej łyżki. Już po dwóch minutach szpinak powinien zmięknąć. Zawartość patelni przełóż do szklanej miski, zaś lekko przestudzoną patelnię tylko przetrzyj od wewnątrz przy pomocy ręcznika papierowego (za chwilę użyjesz jej do szykowania frittaty). 

Porada: Zamiast szpinaku możesz też użyć kawałków młodej cukinii. Trzeba ją wówczas smażyć trochę dłużej, bo około 5 minut. Zamiast cebuli zaś możesz sięgnąć po pora. Jeśli nie przepadasz za nimi lub nie masz suszonych pomidorów z oleju, możesz dodać kapary z zalewy. Do kaparów (ale i do suszonych pomidorów) pasują też oliwki w kawałkach. 
Frittata, 4

Do miski wbij osiem średniej wielkości jajek lub sześć dużych. Moje jajka po wbiciu do miski ważyły łącznie około 400 gramów. Do jajek wlej też dwie łyżki pełnotłustego mleka lub nawet śmietanki kremówki. Wsyp 1/3 płaskiej łyżeczki soli. Bardzo dokładnie rozbełtaj jajka na jednolity płyn. Możesz to zrobić przy pomocy rózgi, miksera, czy nawet blendera. 
Frittata, 5

Do miski z płynem jajecznym dodaj podsmażone warzywa (mogą być jeszcze ciepłe). Całość wymieszaj dokładnie. 
Frittata, 6

Możesz już zacząć nagrzewaj piekarnik. Ustaw 180 stopni z opcją pieczenia góra/dół. 

Na tę samą patelnię wyłóż łyżeczkę masła klarowanego (może być też olej do smażenia). Ustaw średnią moc palnika i rozprowadź tłuszcz po całej powierzchni patelni. Poczekaj chwilę, aż patelnia jeszcze się nagrzeje i wylej na nią płyn jajeczny z warzywami. Nie mieszaj zawartości patelni. Zmniejsz moc palnika i "smaż" tak frittatę przez pięć minut, aż od spodu zacznie się lekko ścinać. Po tym czasie zdejmij ją z palnika.
Frittata, 7

Na jeszcze nie ścięte od góry jajko rozłóż kawałki sera. 80 gramów fety pokroiłam w kostkę. Tak samo pokroiłam 70 gramów sera Cheddar. Możesz też użyć wyłącznie fety lub też zamiast sera Cheddar dodać na patelnię ser pleśniowy albo parmezan. Sięgaj po sery o wyrazistym smaku. 

Całość oprósz jeszcze pieprzem i wyłóż listki świeżego rozmarynu. Jeśli używasz słonych serów, to nie dodawaj już soli.  
Frittata, 8

Patelnię z frittatą przenieś do nagrzanego piekarnika. 180 stopni z opcją pieczenia góra/dół i środkowa półka w komorze. Frittata potrzebuje około 10 minut (lub dłużej), by się dopiec. Po tym czasie możesz od razu wyjąć ją z piekarnika i podawać. 

Jeśli zaś chcesz dokończyć frittatę na patelni, to musisz ostrożnie przerzucić całość na drugą stronę. Przyda Ci się płaska i szeroka łopatka. Po przewróceniu frittaty na drugą stronę smaż ją dalej przez 5-10 minut na małej mocy palnika. Jeśli nie chcesz jej odwracać, to musisz przykryć patelnię przykrywką, by góra frittaty również się ścięła. 
Frittata, 9

Frittata, 10

W przepisie na frittatę użyłam głównie suszonych pomidorów, szpinaku oraz cebuli, czosnku i dwóch typów sera. Można też śmiało zamienić szpinak na cukinię lub też szparagi. Bardzo dobrze sprawdzają się tez podsmażone kawałki kurczaka a nawet gotowane lub podsmażone plasterki ziemniaków z dodatkiem boczku lub bez. Do frittaty można również dodać kawałki szynki, kiełbasę, gotowane marchewki, groszek, czy też paprykę...

Frittata najlepiej smakuje jeszcze gorąca, ale po przestudzeniu jest również pyszna. Zazwyczaj jadamy ją bez żadnych dodatków. Przestudzoną zajadamy jak kawałki pizzy :)
Z czym zrobisz swoją frittatę?

Jeżeli lubisz frittatę to zobacz koniecznie też mój przepis szakszuka. Ciekawe są też angielskie hash browns.

Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (1010 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Frittata

Co to jest frittata? Frittata to danie kuchni włoskiej. Przypomina bardzo omlet na słono. Oczywiście słowo "frittata" pochodzi z języka włoskiego od słowa friggere i oznacza w lekkim tłumaczeniu: "smażone". Czemu tak? Ponieważ był to kiedyś ogólny termin na jajka smażone na patelni. Jednak frittata to nie omlet. Do frittaty oprócz rozbełtanych jajek dodajemy jeszcze różne sery. Nierzadko frittata wzbogacona jest o mięso oraz warzywa. Moja ulubiona wersja to frittata z warzywami. Aby zatem frittata była frittatą jeszcze przed obróbką termiczną trzeba bardzo rozbełtać jajka na jednolity płyn. Można je śmiało ubijać i miksować, by masa była bardziej puszysta. Taką mieszankę znacznie dłużej się również podpieka niż omleta. Niska temperatura i długo czas podgrzewania. Fruttata ma być od spodu lekko ścięta, ale płynna na górze. Dopier taką można albo odwrócić na drugą stronę i dalej smażyć, albo też umieścić w piekarniku i zapiekać od góry. Pierwsza wersja to frittata z patelni. Polecam jednak tę drugą, ponieważ frittata z piekarnika jest jeszcze lepsza. Można bowiem lekko podpiec składniki od góry. Gorąco polecam przy okazji przepis na niezawodny omlet z warzywami, idealny na śniadanie. 

Frittata przepis

Nie ma zatem tego jednego, jedynego przepisu na frittate, chociaż ta najbardziej podstawowa oprócz jajek zawiera jeszcze przynajmniej jeden rodzaj sera, który jest albo tarty na tarce albo krojony w małe kawałki. Frittata co to? Ne omlet, ale i nie jajecznica czy quiche, który zapieka się w cieście. Frittata serwowana jest we Włoszech głownie na śniadanie. Frittata w moim wydaniu zawiera oprócz rozbełtanych jajek jeszcze odrobinę mleka. Nie każdy dodaje mleko do jajek, ale według mnie dzięki odrobinie mleka frittata jest jeszcze delikatniejsza i pyszniejsza. Polecam używać mleka pełnotłustego. Czasem nawet pokuszę się o śmietankę kremówkę 30 %. Staram się wówczas dodawać do dania trochę mniej tłustych serów. 

Frittata przepisy

Jedna baza jajeczna, ale cała masa najróżniejszych dodatków. Frittata może być bowiem szykowana na dziesiątki sposobów. Sama bardzo lubię frittatę z serami i warzywami. Mój ulubiony dodatek, to szpinak. Zatem jeśli tylko mam młode liście szpinaku baby, to na moim stole pojawia się frittata ze szpinakiem oraz pomidorami i serem. Do tego trochę cebuli, czosnku oraz suszonych pomidorów z oleju. Jeśli chodzi o sery, to do frittaty dajemy zazwyczaj sery, które charakteryzują się wyraźnym smakiem. Jajka potrzebują wyraźnych dodatków, by frittata miała konkretny smak. Bardzo dobre do frittaty są zatem sery dojrzewające. Sery pleśniowe, feta, cheddar.. to moje ulubione. Bardzo popularna jest jeszcze frittata z ziemniakami, z cukinią oraz z kurczakiem. Kuchnia włoska oferuje jeszcze wiele innych wspaniałych przepisów. Polecam oczywiście Spaghetti Carbonara, coś pysznego. Na słodko zaś niesamowicie pyszna i prosta Panna Cotta. Zapraszam do wspólnego gotowania.