Falafel
Falafel to bardzo popularna i super smaczna przekąska, którą zrobisz z surowej, moczonej ciecierzycy z cebulą, czosnkiem i przyprawami. Poznaj mój sprawdzony przepis na orientalne falafele.
- sprawdzony sposób na idealne falafele
- dokładny opis wykonania ze zdjęciami krok po kroku
- kilka propozycji i inspiracji na smaczne podanie kotlecików
Czas przygotowania: 2 godziny
Czas moczenia cieciorki: 12 godzin
Liczba porcji: 16 falafeli
Kaloryczność kcal: 70 w 1 sztuce
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
- 200 g suchej ciecierzycy - niecała szklanka
- 1 mała cebula - do 100 g
- 3 ząbki czosnku - około 15 g
- pół płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej
- przyprawy: po łyżeczce mielonej kolendry, soli i kuminu; po 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu, imbiru, gałki muszkatołowej i cynamonu
- do smażenia: około pół szklanki oleju np. rzepakowego rafinowanego
Falafele
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Z podanej ilości składników powinno wyjść około 16 kotlecików wielkości średniego, lekko spłaszczonego orzecha włoskiego.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja (mogą też wchłonąć mniej lub więcej oleju podczas smażenia). Zanim zaczniesz szykować tę przekąskę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Falafel to wegański kotlecik, który szykujemy głównie z ciecierzycy (cieciorki) suchej, moczonej. Nie używamy ciecierzycy z puszki, ani też ciecierzycy samodzielnie gotowanej w garnku. Używamy wyłącznie surowej, namoczonej w wodzie ciecierzycy.

Falafel przepis
Falafele robimy wyłącznie z surowej, moczonej wcześniej ciecierzycy. Nigdy nie używamy do tego przepisu ciecierzycy (cieciorki) gotowanej. Aby zrobić 16 falafeli potrzebujesz 200 gramów (niepełna szklanka) suchej ciecierzycy. Dzień wcześniej należy zalać ją zimną wodą (przegotowana lub z filtra). Wystarczą dwie szklanki wody, czyli około 500 ml wody. Nie mocz jednak ciecierzycy dłużej niż 12 godzin, by nie zaczęła fermentować (szczególnie, gdy w pomieszczeniu temperatura jest wyższa niż 19 stopni). Cieciorka wchłonie sporo wody i napęcznieje. Moja cieciorka po namoczeniu ważyła łącznie około 430 gramów. Wodę z moczenia wylej a cieciorkę przepłucz na sitku.
Porada: Do moczenia ciecierzycy nie używam sody oczyszczonej. Wolę ją dodać do masy, by falafel wyszedł puszysty i nie chłonął dużej ilości tłuszczu. Na zdjęciu poniżej jeszcze sucha ciecierzyca po 12 h moczenia w wodzie. Ciecierzycę można też moczy krócej, ale nie krócej niż sześć godzin.

Do miski z namoczoną i odcedzoną ciecierzycą dodaj również obraną, małą cebulę oraz obrane trzy ząbki czosnku (wszystko surowe). Do tego jeszcze tylko zestaw ziół. Ja dodałam: po łyżeczce mielonej kolendry, soli i kuminu (kmin rzymski); po 1/3 płaskiej łyżeczki pieprzu, imbiru, gałki muszkatołowej i cynamonu. Dodatkowo można też dodać płaską łyżeczkę suszonej mięty.
Porada: Jeśli posiadasz mieszankę siedmiu przypraw libańskich to możesz dodać dwie płaskie łyżeczki takiej mieszanki oraz dodatkowo po 1/3 płaskiej łyżeczki mielonej kolendry, soli i kuminu. Ewentualne mieszanki gotowych przypraw do falafela dodawaj zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Całość polecam wymieszać, by przyprawy oblepiły ciecierzycę. Wszystkie składniki z miski należy zmielić w maszynce do mielenia mięsa. Ja wybieram nakładkę z najmniejszymi oczkami. Sama mielę składniki tylko raz. Jeśli jednak Twoja maszynka nie ma tak drobnych oczek (niecały milimetr), to możesz masę zmielić dwukrotnie. Do zmielonej masy dodaj teraz pół płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej i bardzo, bardzo dokładnie wymieszaj całość na gładką masę (najlepiej dłońmi).
Miskę z masą przykryj talerzem i odstaw na około godzinę (nie do lodówki). Masa ma idealną konsystencję, gdy możesz z niej formować nierozpadające się kulki. Pamiętaj o tym, że falafel sam się nie uformuje, dlatego też trzeba lekko ugniatać ciasto w zwartą formę i dopiero kształtować falafele.
Porada 1: Po co dajemy sodę do masy na falafele? Soda sprawi, że Twój falafel będzie chłonął mniej tłuszczu podczas smażenia. Dodatkowo falafele będą miększe i bardziej puszyste, a nie zbite. Falafele z sodą smażą się trochę szybciej. W środku są mięciutkie, zaś na zewnątrz rumiane i chrupiące.
Porada 2: Od razu zaznaczę, że nigdy nie miksuję ciecierzycy na falafele przy użyciu blendera, czy też innego robota kuchennego tego typu. Używam maszynki do mielenia z nakładkami na najmniejsze oczka.

Na średnią, ale głębszą patelnię lub do szerszego i niższego rondelka wlej olej do smażenia - na wysokość minimum 2,5 cm. Zacznij nagrzewać olej. Ustaw średnią moc palnika i cierpliwie czekaj, aż garnek z olejem nagrzeje się do temperatury około 175 stopni.
Jeśli masz termometr cukierniczy, to polecam go użyć. Jeśli nie masz termometru, to koniecznie uzbrój się w cierpliwość i podgrzewaj olej na średniej mocy palnika przez kilka minut. Olej będzie idealnie gorący, jeśli np. kawałek chleba "rzucony" do oleju od razu wypłynie i zacznie się smażyć.
Nabieraj porcje masy o wielkości średniego orzecha włoskiego - około 30 gramów na jeden falafel. Ugniataj każdą porcję, by była zwięzła i formuj kulkę. Kulkę lekko spłaszczaj na kształt krążka. Polecam szykować tak falafele i układać je sobie np. na papierze to pieczenia, by nie spieszyć się potem z ich formowaniem podczas smażenia kolejnych porcji. W taki sposób przygotowałam 16 gotowych do smażenia falafeli.
Porada: Możesz też formować falafele tylko na kształt kulki. Ja wolę je jednak spłaszczać. W sprzedaży dostępne są również specjalne foremki do formowania falafela, które można zakupić np. przez Internet za niecałe 20 zł.

Jeśli tłuszcz jest już dobrze nagrzany, to można zacząć smażyć falafele. Smaż po kilka falafeli na raz. Jak tylko falafel ładnie się od spodu zarumieni, to odwracaj go na drugą stronę. Usmażone falafele wyławiaj np. przy pomocy spłaszczonego sitka i od razu odkładaj na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar oleju.
Moje falafele smażyły po po około 1,5 minuty na stronę. Twoje mogą się smażyć trochę krócej lub trochę dłużej. Będzie to uzależnione od ich wielkości i grubości oraz tego w jakim stopniu nagrzany jest tłuszcz. Jeśli zauważysz, że falafele za szybko się rumienią, to zmniejsz moc palnika. W ten sposób usmaż wszystkie falafele.


Falafel bardzo dobrze smakuje podany z domową pastą warzywną. Polecam klasyczny hummus lub też hummusy z dodatkiem mascarpone lub suszonego pomidora.
Uwielbiam zajadać falafele ułożone na mieszance siekanej natki pietruszki, mięty i kolendry z dodatkiem mini pomidorków i z drobno siekaną czerwoną cebulką. Całość polewam sosem czosnkowym lub sosem jogurtowo miętowym. Świeże ogórki i pomidory też tu pasją.
Falafel śmiało zastępuje też mięso w burgerach oraz wszelkich kanapkach, wrapach i pitach. Można go podawać do obiadu zamiast kotletów oraz jako samodzielne danie. Świetnie sprawdza się też na talerzu zimnych przekąsek - jest bowiem pyszny i na ciepło i po przestudzeniu.
Z czym Ty podasz swoje falafele?
Smacznego!
Inspiracja do przepisu pochodzi z książki Hummus, za'atar i granaty. Kulinarna podróż po Libanie, Samar Khanafer